KOMUNIKATY
WSPARCIE Z NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI
poniedziałek, 30 sierpnia 2021 15:05

niw logoNarodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to agencja wykonawcza powołana do wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu, poprzez wzmacnianie aktywności obywateli na rzecz ważnych społecznie celów. Instytut zarządza programami wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz gromadzi i analizuje dane ze wszystkich obszarów współpracy administracji państwowej z sektorem obywatelskim.

logo Programu PROO

 

W roku 2021 NIW pozytywnie rozpatrzył wniosek WOPR aplikujący do Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO składany w ramach konkursu PROO-5 Edycja 2021. Dotacja wsparła naszą organizację w zakresie utrzymania Systemu Komunikacji w WOPR.

Dziękujemy

 
PŁYWAM BEZ PROMILI
środa, 25 sierpnia 2021 12:40

pływm bez 15Powoli dobiega końca piętnasta kampania „Pływam bez promili”. Od wielu lat i WOPR jako partner bierze udział w tych działaniach. Jak co roku przez cały sezon kąpielowy prowadzone były prelekcje, zajęcia edukacyjne, rozgrywane zawody i kolportowane materiały. Z uwagi na pandemię znaczna część spotkań została przełożona „do sieci” i odbywała się zdalnie co również przyniosło spore i niespodziewane efekty w postaci większej liczby osób biorących udział w tych przedsięwzięciach. Cóż technika zmniejsza fizycznie odległości między nami, choć osobistych spotkań nie zastąpi.
W ostatnim w tym sezonie, wczorajszym Webinarze, udział wzięła Wicemistrzyni Olimpijska z Tokio Agnieszka Kobis - Zawojska. Rozmowy o wioślarstwie, sporcie, bezpieczeństwie i … trochę o ratownictwie warto posłuchać.

 
DRONY TRAFIAJĄ DO TAMY
wtorek, 17 sierpnia 2021 00:00

rescue dronNowe technologie, nowoczesny sprzęt, nowatorskie techniki działania trafiają również do ratownictwa wodnego. Kiedyś „pamelka”, potem „węgorz”, skuter poduszkowiec, a w końcu i małe bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane w pracy ratownika.
Podążając za duchem czasu, po kilkuletnich doświadczeniach części jednostek WOPR wykorzystujących taki sprzęt, na Centralnym Szkoleniu Specjalistycznym w Tamie (SRW 2021) zostanie przeprowadzone pilotażowe szkolenie z zakresu używania „bezzałogowców”. W programie aspekty prawne wykorzystania sprzętu, technika i praktyka użycia. Celem projektu jest wypracowanie założeń do programu CSS WOPR dającego odpowiednie kwalifikacje do bezpiecznego operowania takim sprzętem.
Szkolenie prowadzić będą licencjonowani instruktorzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jest to kolejny etap prac nad projektem, którego początek rozpoczęło marcowe webinarium prowadzone dla WOPR przez pracowników Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

 
ILSE: KAŻDE DZIECKO MA PRAWO NAUCZYĆ SIĘ PŁYWAĆ
wtorek, 27 lipca 2021 21:47

dziecKoW Światowym Dniu Zapobiegania Utonięciom Prezydent ILSE dr Detlev Mohr przypomniał, że każdego roku w regionie Europy aż 23.000 osób traci życie na skutek utonięcia. Podkreślił, że te 63 osoby dziennie to [cytat] „niedoceniany problem zdrowia publicznego, który dotyczy wszystkich krajów i regionów (…) Statystki dowodzą: nadzór ratowników znacznie zmniejsza ryzyko utonięć (…) Rządy i administracja muszą działać, sprawdzone sposoby zapobiegania tonięciom wymagają więcej środków. Każde dziecko ma prawo nauczyć się pływać - w bezpiecznych warunkach (…) Bezpieczeństwo wodne i zapobieganie utonięciom wymagają większej uwagi na szczeblu regionalnym i krajowym”.

Przypominamy, że w tym duchu WOPR wystąpiło do Parlamentu o podjęcie działań w zakresie wprowadzenia obowiązkowej nauki pływania oraz do Prezesa Rady Ministrów o utworzenie interdyscyplinarnego zespołu w sprawie rozpoczęcia prac nad krajowym programem zapobiegania utonięciom jaki rekomendują ONZ i WHO.

 
ŚWIATOWY DZIEŃ ZAPOBIEGANIA UTONIĘCIOM
piątek, 23 lipca 2021 07:03

WDPDW dniu 25 lipca będziemy po raz pierwszy obchodzić ustanowiony na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ „Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom”. W myśl przyjętej przez ONZ rezolucji Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyda zalecenia w zakresie opracowania przez kraje członkowskie programów zapobiegania utonięciom, gdzie jednym z kluczowych elementów powinna być powszechna nauka pływania. W tym aspekcie WOPR wystosowało do ustawodawcy apel o podjęcie działań w kierunku wprowadzenia do szkolnych programów edukacyjnych obowiązkowej nauki pływania.
Widząc w tych historycznych działaniach ONZ szansę na wprowadzenie programów edukacyjnych, prewencyjnych oraz zmian prawnych skutkujących zmniejszeniem liczby utonięć…
WOPR zwraca się do wszystkich organizacji i podmiotów, widzących możliwości wniesienia do prac nad programem i mających chęć dołożenia naszej polskiej cegiełki do międzynarodowych działań w zakresie zmniejszenia liczby utonięć, o przystąpienie do współpracy w ramach zobowiązania jakie w imieniu ILS podjął Prezydent Graham Ford w zakresie zwiększenia działań zapobiegających utonięciu we wszystkich regionach świata.
Chętnych do współpracy WOPR chciałby zaprosić na dzień 18 września 2021 roku na pilotażowe spotkanie w celu zapoznania z wytycznymi i zaleceniami ILS i WHO oraz powołania wspólnego zespołu do reprezentowania polskiego środowiska ratowników wodnych oraz ustalenia zasad i kierunków działania. Z uwagi na konieczność organizacji i logistyki takiego spotkania prosimy o zgłaszanie się przedstawicieli jednostek chętnych do wspólnej pracy do 20 sierpnia 2021 na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. w temacie „WDPD”. Będzie dużo pracy.  

 

APEL WOPR

 

 

  

 

 
KURS SĘDZIÓW MIĘDZYNARODOWYCH ILS - HISZPANIA 2021
wtorek, 20 lipca 2021 07:51

ile refereeBiuro Zarządu Głównego WOPR informuje, że Komisja Sportu ILSE oraz Kolegium Sędziów zaaprobowały organizowane przez Królewską Hiszpańską Federację Ratowników (RFESS) kursu Międzynarodowych Sędziów ILS. Kurs odbędzie się w czasie trwania tegorocznych Mistrzostw Europy w Ratownictwie Wodnym (ELC), w Hiszpanii w Castellon de la Plana, w terminach:

11 - 14 września 2021 - sędzia międzynarodowy ILS klasy B zawodów rozgrywanych na pływalni (International Pool Referee) - pływalnia olimpijska Castellon de la Plana

15 - 18 września 2021 - sędzia międzynarodowy ILS klasy B zawodów rozgrywanych na wodach otwartych (International Ocean Referee) - plaża Gurugu Castellon de la Plana

Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie zgłoszenia poprzez formularz podany w załączniku najpóźniej do 10 sierpnia (jednak liczba miejsc jest ograniczona), dokonanie opłaty oraz potwierdzenie członkostwa przez właściwą organizację krajową.
Istnieje możliwość wspólnego transportu i zakwaterowania wraz z członkami naszej Kadry Narodowej. Kontakt w tej sprawie przez Biuro ZG WOPR -  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

International Referee ILS course - Spain 2021

 

 
MONITORING I RODO
piątek, 16 lipca 2021 11:11

monitoringW związku z napływającymi informacjami o stosowaniu przez jednostki WOPR w swoich bazach i siedzibach systemu monitoringu wizyjnego, inspektor ochrony danych (IOD) współpracujący z biurem Zarządu Głównego WOPR zwraca uwagę na możliwość - poprzez niewłaściwe stosowanie prawa - powstania szeregu nieprawidłowości, które skutkować mogą wszczęciem postępowania Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Niniejszym przekazujemy krótką, skompensowaną informację IOD WOPR prosząc prezesów jednostek o zwrócenie uwagi na właściwe prowadzenie monitoringu lub wskazanie tego obszaru jako szczególnie wrażliwy waszym inspektorom jeżeli tacy zostali wyznaczeni.
WOPR nie realizuje ochrony danych w stosunku do oddzielnych osób prawnych jakimi są jednostki WOPR. W przypadku pytań, wątpliwości lub stworzenia spersonalizowanej dla danego podmiotu Klauzuli Informacyjnej (nie tylko dotyczącej monitoringu ale również całości ochrony danych osobowych i ciążącym na jednostkach obowiązku informacyjnym), Biuro ZG WOPR rekomenduje zasięgnięcie opinii renomowanego podmiotu profesjonalnie zajmującego się obszarem RODO w specyfice ratownictwa wodnego.
W wypadku pytań dotyczących ochrony danych w WOPR proszę kontaktować się z IOD WOPR na adres poczty elektronicznej: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej…
 
ELC HISZPANIA 2021
wtorek, 13 lipca 2021 12:00

W dniu 13 lipca 2021 roku Prezes WOPR Decyzją nr 23/2021 powołał Reprezentację Narodową na Mistrzostwa Europy w Sportowym Ratownictwie Wodnym Hiszpania 2021 w składzie Seniorów: Adam Dubiel, Wojciech Kotowski, Tymoteusz Świecak, Mateusz Szurmiej, Hubert Nakielski, Cezary Kępa, Paula Żukowska, Natalia Lewandowska, Karolina Faszczewska, Joanna Rzepka, Anna Popiel, Wiktoria Gielniewska.

W składzie Juniorów: Adam Wiśniewski, Radosław Rogoziński, Mateusz Grabski, Konrad Rogoziński, Kacper Mierzejewski, Jan Ćwikliński, Anna Mrożewska, Natalia Pasek, Paulina Budzińska, Anna Karwowska, Justyna Potemka, Joanna Czok.

 
BY INNI MOGLI ŻYĆ …
wtorek, 29 czerwca 2021 07:08

LOGO 29 06 2021W dniu dzisiejszym obchodzimy po raz 94 Dzień Ratownika Wodnego. Święto ustanowiono w roku 1927 przez Komisję Ratownictwa Polskiego Związku Pływackiego.
Z okazji naszego święta wszystkim WOPR-owcom, ratownikom wodnym innych organizacji oraz naszym sympatykom w imieniu władz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego gratuluję dotychczasowych osiągnięć ratowniczych, sportowych i szkoleniowych oraz życzę dalszych sukcesów w naszej niełatwej służbie w myśl słów naszego ślubowania: dopóki zdrów będę i sił mi wystarczy…

                                                                                                                                                                                                                                     Prezes WOPR 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

 
NAJSZYBSI Z NAJSZYBSZYCH
poniedziałek, 21 czerwca 2021 21:38

thumbnail DSC 4714W dniach 18-20 czerwca 2021 roku w Szczecinie odbyły się 54 Letnie Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. Na starcie szczecińskiej pływalni olimpijskiej Floating Arena stanęło 189 zawodników z 14 klubów. 
Zawody były jednocześnie jedną z kwalifikacji do Mistrzostw Europy , które odbędą się we wrześniu w hiszpańskim Castellon de la Plana. 
Mistrzostwa otworzył Prezes Zarządu Głównego WOPR Pan Paweł Błasiak w towarzystwie Dyrektora Wydziału Sportu Urzędu Miasta Szczecin Pana Krzysztofa Kupisa, reprezentantki Stowarzyszenia Bezpartyjnych Pomorza Zachodniego Pani Teresy Góry, oraz Marii Adamczyk Członkini Prezydium Zarządu Zachodniopomorskiego WOPR.
Ratownicy biorący udział w zawodach zaprezentowali bardzo profesjonalne wyszkolenie, dzięki czemu zawody stały na bardzo wysokim poziomie.
Klasyfikację drużynową wygrał zespół CKS Szczecin, który obronił tytuł mistrzów kraju po raz VI z rzędu i drugi z kolei Puchar Prezesa WOPR stał się ich własnością. 

 

LINK

Więcej…
 
SPRAWOZDANIE Z ZAWODÓW GRAND PRIX POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM 2021 – KĘDZIERZYN-KOŹLE
poniedziałek, 31 maja 2021 13:36

W dniu 29 maja 2021 w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się II edycja zawodów z cyklu Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Był to ostatni sprawdzian dla zawodników przed zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Polski, które odbędą się w dniach 18-20 czerwca 2021r na pływalni olimpijskiej Floating Arena w Szczecinie. 

W zawodach Grand Prix na starcie stanęło 160 zawodników z 12 klubów. 

Bardzo dobra organizacja oraz świetny klimat pozwolił zawodnikom uzyskać kilka bardzo dobrych wyników sportowych:

Sztafeta seniorów CKS Szczecin w składzie ( W.Kotowski , C.Kępa, M. Grabski, A. Dubiel) w konkurencji 4x50m z przeszkodami ustanowiła nowy Rekord Polski (1:40,48), oraz indywidualnie Radosław Rogoziński w konkurencji 50m holowanie Rekord Polski Juniorów (29,84).

Wyniki poszczególnych konkurencji oraz statystyka medalowa:

http://live.livetiming.pl/balys/2021/05_29_kedzierzyn/Medals.pdf

http://live.livetiming.pl/balys/2021/05_29_kedzierzyn/index.html

Więcej…
 
GRAND PRIX POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM 2021 – KĘDZIERZYN-KOŹLE
wtorek, 18 maja 2021 13:59

Grand Prix Polski w RWI już kolejna runda zawodów Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Tym razem ratownicy będą zmagać się w dniu 29 maja 2021 roku w Kędzierzynie-Koźlu na pływalni MOSiR od godz. 9:30 (akredytacja od godz. 8:00).
Organizatorem zawodów jest Oddział Rejonowy WOPR. W Kędzierzynie-Koźlu, a Prezydent Miasta objął imprezę honorowym patronatem. Partnerami przedsięwzięcia są gmina, starostwo, MOSiR i MIKS WOPR z Kędzierzyna-Koźla.
Szczegóły w zakładce Sport, zgłoszenia do pobrania dostępne na stronie livetiming.pl

 

Zapraszamy.

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 32

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3