KOMUNIKATY
TRZY DNI MISTRZOSTW ZA NAMI
środa, 23 sierpnia 2023 08:48

 

eylc 3 dni logsW dniu wczorajszym zakończyła się w Gorzowie Wielkopolskim pierwsza, basenowa część Mistrzostw Europy Juniorów w Ratownictwie Wodnym. Po konkurencjach SERC, rozegranych pierwszego dnia, w których zwyciężyła drużyna Niemiec, przed Włochami i Francją przyszła kolej na ściganie. W dwa dni rozegrano eliminacje i finały jedenastu konkurencji basenowych. Dwudziestu siedmiu sędziów krajowych i międzynarodowych oceniało zmagania piętnastu drużyn. Już pierwszego dnia na podium dwukrotnie stanęli Polacy zdobywając tytuły wicemistrzów Europy. W stafecie 4 x 50 m z przeszkodami Maksymilian Topolnicki, Maciej Leszczyński, Miłosz Mądrzak i Dominik Kosowski poprawiając Rekord Polski (na 1:43,60), ulegli o niecałą długość przedramienia tylko Włochom, a w konkurencji 100 m ratowanie z pasem w płetwach Dominik Kosowski sięgnął po swoje drugie srebro. Wyprzedził go jedynie Tom Durager (Francja) łamiąc barierę 50 sekund i ustanawiając wynikiem 0:49,97 nowy Rekord Świata.
Drugiego dnia sztafeta męska w składzie Maksymilan Topolnicki, Tobiasz Staszkiewicz, Kacper Wróblewski i Dominik Kosowski wywalczyła brązowy medal w konkurencji 4 x 25 holowanie manekina. Kilkukrotnie zabrakło kilkunastu centymetrów do medalu ale w tym roku Włosi na basenie wyczesywali.
Brawo dla całej reprezentacji za pierwszą część zawodów. Brawo dla trenerów.

Więcej…
 
WOPR/NIE-WOPR: OŚWIADCZENIE
wtorek, 22 sierpnia 2023 09:02

logo wopr 22082023Ponieważ w przestrzeni publicznej nazwa i znak naszej organizacji funkcjonuje w wielu dziedzinach i wielu miejscach WOPR wyjaśnia:
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest organizacją o numerze KRS 0000050111, federacją 16 jednostek wojewódzkich WOPR, w skład których wchodzą jednostki WOPR: rejonowe, powiatowe, miejskie, środowiskowe itp.
WOPR pod swoją nazwą funkcjonuje niezmiennie od 1962 roku. Od roku 1971 WOPR jest członkiem międzynarodowych struktur ratowników wodnych, najpierw w Fédération Internationale de Sauvetage Aquatique (FIS), a od połączenia się jej z World Life Saving (WLS) jest pełnoprawnym członkiem International Life Saving Federation (ILS).
Głównym celem WOPR jest zmniejszenie liczby utonięć, który realizowany jest poprzez działania na poziomie centralnym oraz w ramach struktury na poziomach województw i poprzez jednostki w jednostkach wojewódzkich.
Regułą naczelną w naszym ruchu jest zasada, że każda z jednostek funkcjonujących w WOPR, spełniająca jej kryteria statutowe, w tym kryteria celów i sposobów ich realizacji, ma w swej nazwie „Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe” oraz wyróżnik określający szczegółowo jej umiejscowienie w strukturach. Są więc jednostki wojewódzkie WOPR oraz jednostki tzw. terenowe, których wybrany „tytuł” odnosi się do miejscowości, powiatu, środowiska czy regionu.
Ideą działania tej struktury jest wspólnota celów i działań oparta na wspólnym uznawaniu wyższej wartości jaką jest życie ludzkie oraz jednolitym systemie szkoleń, działań i reprezentacji.
Nigdy nie było i nie jest celem WOPR dezawuowanie innych organizacji czy podmiotów, nawet tych, które zostały założone przez byłych członków. Szanujemy osoby i środowiska, które poszły swoją drogą i wnoszą do ratownictwa wodnego pod swoją firmą nowy powiew i dają możliwość wyboru przyszłym ratownikom realizacji głównego celu organizacji ratowniczych – zmniejszenie liczby utonięć.
Nie jesteśmy nieomylni i nawet jeżeli przyświecają nam idealistyczne cele zdarzają się błędy, na których się jednak uczymy i które naprawiamy.
Jednak nigdy też nie podszywaliśmy się, nie podszywamy się i nie będziemy się podszywać pod inny podmiot czy to organizację pozarządową, przedsiębiorstwo, czy podmiot publiczny. Takie działania świadczyłyby jedynie o utracie formuły WOPR i konieczności posiłkowania się czyjąś marką, znakiem, dorobkiem. Takie postępowanie nie licowałoby z godnością członków naszej organizacji.
Dlatego Zarząd Główny WOPR zwraca uwagę, że nazwa Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest nazwą własną, a znak WOPR jest chroniony prawem patentowym. Używanie zarówno tej nazwy w swoich nazwach własnych jak i naszego lub zbliżonego znaku sugerującego związanie z WOPR budzi nasze obawy, że nasze, WOPR-owskie działania – nie zawsze pozbawione błędów – mogłyby zostać przypisane do innych podmiotów, a z kolei ich czyny i zasługi do WOPR – co mogłoby wzbudzić ich lub nasz słuszny sprzeciw.
Zapobiegając takiej sytuacji pozostańmy przy historycznie słusznych skojarzeniach i jednostki WOPR – niech pozostaną jednostkami WOPR i zapracowują na nasz, WOPR-owski, ogólnopolski wizerunek. Wydaje się, że organizacje, które uznały (lub uznają) naszą wspólną drogę za niewłaściwą, nie powinny ani nazwą ani wizerunkiem WOPR posługiwać. Czas iść na swoje.
Wykaz jednostek wojewódzkich WOPR znajduje się na stronie zgwopr.pl w zakładce „JEDNOSTKI”. W razie pytań prosimy o kontakt z właściwą terytorialnie jednostką wojewódzką WOPR lub biurem ZG WOPR.         

 
SCHODY CZEKAJĄ - TAMA 2023
poniedziałek, 21 sierpnia 2023 15:36

tama schody logsZgłoszenia do TAMY zakończone. W tym roku Instruktorzy Wykładowcy: Dariusz Krawiec (737) - kierownik kursu SRW), Marek Chadaj (684) - kierownik kursu IWOPR), Sebastian Tumiłowicz (1000) i Apoloniusz Kurylczyk (931) oraz asystenci Instruktorzy WOPR: Ada Błasiak (1221), Maria Adamczyk (1239), Agnieszka Sarzyńska (1236) i Marcin Sanak (1228) będą mieli pod swoją komendą i zajmą się właściwym, przygotowaniem dwudziestu kandydatów na SRW i IWOPR. Przykro nam, że znów kilka osób, na skutek braku posiadanych kwalifikacji zostało zweryfikowanych negatywnie. Kursy w Tamie to szkoła życia, niektórzy mówią „przetrwania”. Jedno jest pewne, po Tamie niewiele rzeczy może cię zaskoczyć w wodzie.

Schody czekają.

 

 
MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORÓW - SERC
poniedziałek, 21 sierpnia 2023 11:30

eylc serc logsWczoraj na obiektach „Słowianka” w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęły się organizowane przez WOPR Mistrzostwa Europy Juniorów w Ratownictwie Wodnym. Ceremonia otwarcia, w której uczestniczyły wszystkie zespoły odbyła się przy 30- stopniowym upale na … płycie boiska hokejowego – co na pewno pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Jako pierwsze konkurencje zostały rozegrane Symulowane Działania Ratownicze (SERC - Simulated Emergency Response Competition), w których wystartowało trzynaście zespołów. W czasie dwóch minut 4-osobowy zespół na 50-metrowej pływalni musi „ogarnąć” sytuację, właściwie kierować działaniami oraz wykorzystać wszystkie dostępne w konkurencji środki do uratowania pozorantów. W tym wypadku sędzia główny konkurencji SERC Thomas Passing (DLRG) ustawił poprzeczkę wysoko: siedem osób w wodzie, dwa manekiny oraz trzy deski SUP, materac, boja, ponton oraz deska windsurfingowa z żaglem. Zawody z widowni oglądali Prezydent ILSE Dr. Detlev Mohr, Przewodniczący Komisji Sportu ILSE Wim Nuyens oraz Prezes WOPR Paweł Błasiak. Sposoby realizacji zadań wzbudziły wielkie emocje. Jutro konkurencje pływackie na basenie.

 

 

 
WOPR JEST EKO NIE TYLKO NA WODZIE – RECYCLING SIĘ OPŁACA
czwartek, 17 sierpnia 2023 13:42

wopr eco logsTym razem WOPR zaprasza swoje jednostki, a także inne organizacje, do wzięcia udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Program eko-PROFIT – REcycling to się opłaca pozwala nie tylko zadbać o naszą planetę, podnieść świadomość ekologiczną społeczności lokalnej, ale również umożliwia pozyskanie środków na działalność statutową jednostek. REMONDIS – bo tej firmy WOPR jest partnerem w tych działaniach - w ramach programu zbiera elektroodpady, czyli urządzenia, które zasilane były prądem, także bateriami (RTV, AGD, IT, baterie, akumulatory …). W zamian za zebranie pralki, lodówki czy kuchenki mikrofalowej jednostki otrzymają środki finansowe oraz mogą wziąć udział w programie ZBIERAJ Z REMONDIS gdzie zebrane punkty można wymieniać na nagrody rzeczowe lub bony. Szczegóły i zapisy do programu na stronach REMONDIS.

 

 
PIJ z UMIAREM TO SIĘ RYMUJE
środa, 16 sierpnia 2023 15:26

pij z umiarem logs 1Kompania Piwowarska od początku wakacji po raz kolejny apeluje do odpowiedzialnego spożywania alkoholu Tym razem dwie postaci: znany raper PIH, który wcielił się w postać imprezowicza PIJA i wspaniały aktor Andrzej Grabowski w roli UMIARA – pełnego klasy i rozsądku, bawiącego się z głową - prowadzą dialog w kwestii odpowiedzialnego spożywania alkoholu. WOPR jako federacja, której celem jest zmniejszenie liczby utonięć, na co dzień styka się z nieodpowiedzialnym spożywaniem napojów alkoholowych, których efektem są nasze działania ratownicze i poszukiwawcze. Każda mądra akcja, która ma na celu uświadomienie, jakim skutkiem może być nadużywanie i nieodpowiedzialne spożywanie alkoholu znajduje poparcie u naszych członków, dlatego WOPR objął patronatem kampanię autorstwa agencji V&P. Zapraszamy do obejrzenia podcastu (tutaj)
Podobnie jak poprzedniej kampanii wszyscy zainteresowani akcją mają okazję współtworzyć tekst do utworu Pij feat. Umiar – to się rymuje. Swoje propozycje z użyciem frazy „picie z umiarem” można zamieszczać na kanałach social media Kompanii Piwowarskiej: Instagramie i Facebooku. Dodatkowo zaangażowani uczestnicy mają szansę wygrać ciekawe nagrody.
Akcja zakończy się we wrześniu premierą teledysku do Pij feat. Umiar – to się rymuje w wykonaniu PIHa i Andrzeja Grabowskiego.

 
WSPARCIE MSiT W ORGANIZACJI „EYLC POLAND 2023”
piątek, 04 sierpnia 2023 14:07

EYLC LOGS 04 08 2023W dniach 20 – 26 sierpnia 2023 roku na pływalni Słowianka w Gorzowie Wielkopolskim i plaży „F w Międzyzdrojach odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów w Ratownictwie Wodnym 2023 (European Youth Lifesaving Championships 2023). Zawody ZOSTANĄ rozegrane między innymi dzięki ich dofinansowaniu przez Ministra Sportu i Turystyki.
W zawodach udział zgłosiło 15 zespołów, które zmierzą się w 24 konkurencjach basenowych i morskich.
Federacje ILS rozpoczęły już okres przygotowawczy oraz wyłaniania przyszłych reprezentantów na Igrzyska XXXV Olimpiady, gdzie ratownictwo wodne będzie miało swoją inaugurację jako dyscyplina olimpijska.

 

 

 
MOŻE TYM RAZEM SIĘ UDA: MEIN Z WOPR
czwartek, 03 sierpnia 2023 08:54

pływanie mein logsOd wielu lat zarówno WOPR jak i inne organizacje społeczne (a od roku w ramach GoBlue Poland) starają się przekonać decydentów o konieczności nauczania pływania szczególnie w wieku szkolnym. Posiadanie tej umiejętności, a nawet samo uczęszczanie na zajęcia pływackie, po pierwsze zmniejszą liczbę osób którym wydaje się, że umieją pływać, a po wtóre nauczą szacunku do wody. Szacunku, którego brak woda bezwzględnie egzekwuje kilkaset razy do roku.

Blisko dwa miesiące temu na spotkaniu z pracownikami ministerstwa, a niecały tydzień temu na spotkaniu z Ministrem Edukacji i Nauki WOPR przedstawił projekt jaki wypracowywany jest strukturach ILSE dotyczący międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego umiejętności pływania. Projekt ten dostosowany do polskiej rzeczywistości, spotkał się z zainteresowaniem Ministra (artykuł tutaj) jako - na początku fakultatywna, a z czasem obligatoryjna - umiejętność uczniów szkoły podstawowej.

Czy tym razem uda się podnieść umiejętności pływackie i świadomość społeczną wzorem krajów, których mieszkańcy mają więcej kontaktu z wodą, a znacznie mniej wypadków utonięć? Czy starania WOPR trafiły na podatny grunt przedstawicieli administracji, zrozumienie problemu i chęć pomocy? Mamy nadzieję, że tak.

Więcej…
 
WOPR K9 – PIERWSI INSTRUKTORZY
poniedziałek, 31 lipca 2023 09:30

blabla logsBardzo dynamicznie działa Komisja WOPR K9 czyli struktury zajmującej się wypracowaniem standardów i szkoleniem psów ratowniczych. Po uzyskaniu akredytacji naszych szkoleń w Rescue Commission ILS dla naszych programów i stopni WOPR K9, przyszedł czas na weryfikację kadry szkolącej. Członkom WOPR, przewodnikom psów ratowniczych, którzy spełniają normy i warunki formalne uzyskania specjalizacji zarówno Pies Ratowniczy K9 (ILS Rescue Team K9) i Instruktor K9 (ILS Instructor K9), a także otrzymali pozytywną opinię Komisji K9, Prezydium Zarządu Głównego WOPR nadało pierwsze w Polsce stopnie Instruktorskie w ramach nowych, zatwierdzonych przez ILS programów szkoleniowych.
Dorota Sykuła, Katarzyna Dombek i Radosław Ptasiński są od tej chwili osobami jakie muszą wznowić, w niektórych obszarach wprowadzić system szkolenia i egzaminowania psów ratowniczych od stopnia Junior, aż do Psa Ratowniczego K9.
WOPR zaprasza wszystkich do kontaktu z komisją ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ), zapoznania się z zasadami funkcjonowania psów w WOPR, programami szkoleń oraz rozważenia otwarcia działań Waszej jednostki na ten obszar działania. Zwierzaki są wdzięcznym tematem do pracy, a efekty - już na samym początku - w profilaktyce wręcz nie do przecenienia.
Gratulujemy Instruktorom i życzymy powodzenia w działaniu.

 

 
KADRA POLSKI JUNIORÓW W RATOWNICTWIE WODNYM
piątek, 28 lipca 2023 09:55

eylc log 2807W dniu 22 lica 2023 roku, w trakcie Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Morskim - Gdańsk Jelitkowo, Prezes WOPR Paweł Błasiak wręczył akty nominacji zawodnikom powołanym do Reprezentacji Narodowej Polski Juniorów w Ratownictwie Wodnym na Mistrzostwa Europy Juniorów jakie zostaną rozegrane na pływalni „Słowianka” w Gorzowie Wielkopolskim i plaży F w Międzyzdrojach.
W skład Kadry Narodowej mężczyzn zostali powołani: Dominik Kosowski, Maksymilian Topolnicki, Maciej Leszczyński, Kacper Wróblewski, Miłosz Mądrzak, Tobiasz Staszkiewicz, Szymon Czerw i Bartosz Micewicz, a w skład zespołu żeńskiego: Weronika Markiewicz, Michalina Skudlik, Natalia Pasek, Jadwiga Burzyńska, Apolonia Rąp, Michalina Jasińska, Sylwia Matyniak i Wiktoria Żemojdzin.
eylc akty powołania 2807

 

Kierownikiem ekipy jest Sławomir Juszkiewicz, a trenerem młodzieży Jarosław Gapski.

 

Uroczyste otwarcie Mistrzostw i konkurencje symulowanych działań ratowniczych (SERC) odbędą się 20 sierpnia. Kolejne dwa dni to zmagania basenowe, a w dniach 24 – 26 sierpnia będziemy mogli obejrzeć wyścigi w konkurencjach oceanicznych. Mamy nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać … tzn. będzie polskie kapryśne morze, którego konkurencji z południowych krajów nie znają. Powodzenia.

 
MISTRZOSTWA POLSKI W RATOWNICTWIE MORSKIM 2023
czwartek, 27 lipca 2023 09:20

mpwrm garW dniach 22-23 lipca na pięknej plaży Gdańsk Jelitkowo zostały rozegrane Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Zawody rozgrywane były pod patronatem Prezesa WOPR i Dyrektora SAR oraz z rekomendacją International Life Saving Federation od Europe, jedyne jakie europejska federacja ILS zaakceptowała w zakresie tytułów Mistrzów Polski w Ratownictwie Wodnym w konkurencjach oceanicznych. W czasie otwarcia imprezy Prezes WOPR wręczył akty powołania do Reprezentacji Narodowej Polski w Ratownictwie Wodnym naszym juniorom. Rywalizacja była ostatnią tej rangi imprezą dla naszych zawodników przez Mistrzostwami Europy Juniorów 2023. Cała impreza dedykowana została pamięci naszego kolegi, który odszedł na wieczną wachtę Przemkowi Regulskiemu, Ratownikowi WOPR z Władysławowa.
W konkurencjach oceanicznych wystartowało ponad stu zawodników. W klasyfikacji generalnej Mistrzami Polski zostali Maciej Matyjasek z MUKS WOPR Kędzierzyn-Koźle i Sylwia Matyniak z WOPR Ruda Śląska, natomiast w klasyfikacji drużynowej tytuły najlepszych zdobyły ratowniczki z Garmin WOPR Wielkopolska i ratownicy z CKS Szczecin.
Brawa dla organizatora (Garmin Swimming & Rescue, Sopockie WOPR) oraz współpracowników i sponsorów (Garmin, Plus, Aqua Speed, fly2rescue, Team4Life, Błekitna.com, CKS Szczecin, Relaks Place & Restaurant). Kompletne wyniki w załącznikach.

 

Wyniki - indywidualne kobiet

Wyniki - drużynowe kobiet

Wyniki - indywidulane mężczyzn

Wyniki - drużynowe mężczyzn

 

 

 
LIST PREZYDENTA ILSE W ŚWIATOWY DZIEŃ ZAPOBIEGANIA UTONIĘCIOM
wtorek, 25 lipca 2023 06:00

go blue logs 3Dziś po raz trzeci wspólnie obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. To dzień dla nas wszystkich, aby pomyśleć o wszystkich ofiarach utonięć na całym świecie, ponieważ utonięcie jest nadal jednym z największych problemów ludzkości. Utonięcie to cichy i ukryty zabójca. Utonięcia to nie tylko temat dotyczący innych regionów świata – to także ogromny problem europejski.
Dziś chciałbym podziękować wszystkim naszym ratownikom w Europie za ich działalność. Razem walczymy o Europę wolną od tonących. Średnio co godzinę w wodzie ginie czterech obywateli Europy. 63 ofiary dziennie powinny być mocnym przypomnieniem dla nas wszystkich, aby to powstrzymać. W Europe każdego roku utonięcia powodują śmierć 23 000 osób, nie licząc ofiar powodzi, wypadków związanych z transportem wodnym, kryzysu uchodźczego i samobójstw. Ponadto tysiące osób, które nie zostały uratowane na czas, cierpią na niepełnosprawność przez całe życie w wyniku tonięcia bez skutku śmiertelnego.
Ale utonięciom można zapobiec.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 38

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3