KOMUNIKATY
OPOLSKIE PODZIĘKOWANIE
środa, 06 grudnia 2023 15:11

opolskie podz 06 12 2023W dniu 2 grudnia w Kędzierzynie – Koźlu na obchodach 50-lecia działalności WOPR Województwa Opolskiego miała miejsce bardzo sympatyczna i niespodziewana dla samych bohaterów uroczystość. Prezes WOPR na wniosek Prezesa WOPR Województwa Opolskiego odznaczył „Odznaką Błękitnego Krzyża WOPR” Państwa Katarzynę i Adama Janiszewskich. Odznakę tą nadaje się na wniosek prezesa jednostki wojewódzkiej, osobom nie będącym członkami WOPR, a wnoszącym do naszej organizacji dobro. W tym wypadku owym „dobrem” było trzech ratowników, którzy stanęli za plecami odznaczonych, ich synowie: Bartosz, Mateusz i Jan Janiszewscy – ratownicy wodni Opolskiego WOPR. Bardzo miła tradycja uhonorowywania rodzin „ratowniczo pokoleniowych” lub rodziców nie-ratowników spełniających nasze, ratownicze marzenia.
Gratulujemy odznaczonym i życzymy pociechy z synów jak Opolskie WOPR z nich jako ratowników.      

 
SZKOLENIA LODOWE RUSZAJĄ
środa, 06 grudnia 2023 08:40

kostki loduZ uwagi na niskie temperatury jednostki WOPR organizują Centralne Szkolenia Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na akwenach pokrytych lodem. Poziom „A” – czyli dla początkujących zapoznanie ze środowiskiem wodnym oraz podstawowymi technikami ratowniczymi oraz poziom „B” – zaawansowane techniki ratownicze na niestabilnym lodzie z wykorzystaniem sprzętu.
Pierwsze szkolenie już w najbliższy weekend w Warszawie (zgłoszenia tutaj), a kolejne planowane są w Kruszwicy w województwie kujawsko-pomorskim oraz w Turawie w województwie opolskim. Linki do zgłoszeń niebawem.
Przypominamy, że tzw. „lodowe” CSS WOPR na poziomie co najmniej „A” jest wymagane od kandydatów na szkolenia w Tamie oraz od absolwentów, którzy warunkowo (z uwagi na ostatnie ciepłe zimy) zostali dopuszczeni do szkoleń centralnych SRW.
Na wszystkie szkolenia zapraszamy również (a może i przede wszystkim) kandydatów na Instruktorów CSS WOPR z zakresu ratownictwa lodowego. Przypominamy, że co najmniej dwie pozytywne asystentury na wszystkich poziomach szkolenia oraz pozytywnie zaliczony egzamin pozwalają samodzielnie prowadzić rekomendowane przez WOPR szkolenia w swoich jednostkach.

 

 
NADANIE SZTANDARU W OPOLSKIM WOPR
wtorek, 05 grudnia 2023 07:31

opole 04.12.2023W dniu 2 grudnia podczas gali z okazji 50-lecia WOPR na Opolszczyźnie na pięknej sali balowej w Kędzierzynie – Koźlu został nadany sztandar jednostce wojewódzkiej - WOPR Województwa Opolskiego. Akt nadania sztandaru odczytał Prezes WOPR Paweł Błasiak, fundatorzy dokonali symbolicznego wbicia gwoździ w jego drzewce, a przekazania sztandaru na ręce Prezesa WOPR Województwa Opolskiego Zbigniewa Szorca dokonał Wicemarszałek Województwa Opolskiego Pan Zbigniew Kubalańca.
Sztandar został przekazany na ręce pocztu sztandarowego, w którym sztandarowym był Kol. Ryszard Tatarczuk, najstarszy etatowo pracujący ratownik na Opolszczyźnie, a nie wiadomo czy nie w kraju, a asystowali przedstawiciele najmłodszego pokolenia ratowników, zasłużeni zawodnicy MUKS – WOPR Kędzierzyn - Koźle Kol. Zofia Rapiejko i Maksymilian Topolnicki.
W obecności sztandaru nadane zostały honorowe medale i odznaczenia samorządowcom, przedstawicielom zaprzyjaźnionym służb, instytucji i organizacji, po czym, po wyprowadzeniu sztandaru w jego honorowe miejsce, rozpoczęła się przyjacielska biesiada.    

Więcej…
 
ZNÓW SIĘ ZBLIŻA „KRUCHA WYOBRAŹNIA”
poniedziałek, 04 grudnia 2023 15:46

krucha 04 12 2023Przyszła zima i na akwenach utworzył się lód. Wydaje się gruby, a czasem jest gruby i ratownicy po nim chodzą. Ratownicy. Z odpowiednim przeszkoleniem, zabezpieczeniem i znajomością zasad zachowania się w razie wypadku.
Wody w Polsce to w dużej mierze cieki. Niejednokrotnie ze zrzutem wody z miast lub zakładów przemysłowych. Nie dość, że woda w nich płynie to jeszcze jest – jak na tą porę roku – ciepła. Oznacza to nic innego, jak po prostu to, że pod pokrywą lodową, która może wydawać się stabilna i twarda, znajdują się ciepłe strugi wodne powodujące zmniejszenie grubości i struktury lodu. Rzeka meandruje i jeżeli nie znajdzie drogi w swoim korycie poszuka jej obok, tam, gdzie latem było spokojnie, a teraz pod lodem? Kto wie.
WOPR ostrzega i informuje. Każdy, KAŻDY LÓD NALEŻY UWAŻAĆ ZA KRUCHY i nie dający 100-procentowej pewności trwałości. W większości wypadków ofiara wpada pod lód i nie jest w stanie spod niego wyjść. Co zrobić, aby poszkodowany nie wpadł pod lód i doczekał przyjazdu ratowników. Szkolić się. Edukacja wodna to nie tylko basen, karta pływacka i żeglowanie. To również myślenie o zagrożeniach i umiejętność radzenia sobie w nagłych sytuacjach. Przypominamy o tym od lat. „Krucha wyobraźnia”

 

 
I PUCHAR POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM
poniedziałek, 04 grudnia 2023 08:58

Puchar pl 04 12 2023W dniach 25 – 26 listopada 2023r, w Zabrzu na pływalni Aquarius Kopernik odbyły się, organizowane po raz pierwszy, zawody Pucharu Polski w Ratownictwie Wodnym. Pod nieobecność męskiej reprezentacji, która walczyła o kwalifikacje do TWG 2025 w Warendorfie, ta nowa formuła konkurencji przyciągnęła sporo młodzieży – bo to między innymi dla nich powstają nowe, dynamiczne konkurencje na krótkim basenie. Można by rzec „Puchar Sprintu” lub przedsmak zmagań na pełnych dystansach.
Ponieważ monotonia idzie tuż przed zniechęceniem i rezygnacją, Komisja ds. Sportu WOPR i Oddział Śląskiego WOPR w Zabrzu otworzyła nowy obszar zmagań dla ratowników. Szybkie, 50- metrowe i zarazem widowiskowe konkurencje mogą być alternatywą i zachęceniem młodych ratowników i pływaków do spróbowania swoich sił w lifeseving’u.
Otwarcia dokonała Pani Małgorzata Mańka – Szulik - Prezydent Zabrza, a obecni na zawodach, a także podczas dekoracji, byli przedstawiciele władz lokalnych, szkół sportowych i sponsorów.
Wspaniała oprawa zawodów stawia wysoko poprzeczkę dla kolejnych organizatorów. Zawodnicy zadowoleni, trenerzy zaskoczeni (ale pozytywnie) nowymi konkurencjami i przebiegiem zawodów, a organizatorzy zmęczeni … ale szczęśliwi co potwierdziła Prezes WOPR Zabrze Aneta Gralińska – Preg. Wyniki z zawodów można znaleźć na lifetiming.pl

 

 
DRONY, DRONY … WEBINAR
poniedziałek, 27 listopada 2023 12:28

drony logs 27 11 2023Technika podąża naprzód i BSP (bezzałogowe statki powietrzne) stają się coraz częstszymi współpracownikami ratowników wodnych, szczególnie w działaniach profilaktycznych, poszukiwawczych ale i ratowniczych. Coraz większy wybór nie tylko dronów ale i akcesoriów, oprzyrządowania i zabezpieczenia logistycznego to wyzwanie dla naszych jednostek, a szczególnie dla sprzętowców i logistyków.
WOPR pracując w ramach ILS nad międzynarodowym programem szkolenia operatorów BSP, które rekomendować będzie zasady pracy i współpracy w typowych działaniach ratownictwa wodnego zaprasza na 60-minutowy webinar organizowany przez TPI w dniu 28 listopada 2023 roku o godz. 10:00 na platformie GoToWebinar pt: Stacja dokująca DJi DOCK – dużo większy zasięg operacji.
Aby dobrze operować dronem należy to po prostu umieć. Aby dron był właściwie wykorzystany i abyśmy my ratownicy mogli wykorzystać jego możliwości należy znać nowe, coraz nowsze technologie oraz … umieć je wybierać. Rejestracja do spotkania pod wytłuszczonym linkiem.

 

 
DROGA DO THE WORLD GAMES 2025 - WARENDORF
poniedziałek, 27 listopada 2023 13:26

new wuh 27 11 2023Kolejne, XII Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich (The World Games 2025) rozegrane zostaną w sierpniu 2025 roku w 20-milionowym chińskim Chengdu. W roku 2017 i 2022 WOPR-owcy wrócili z medalami we wszystkich kolorach i z rekordami świata. Eliminacje do kolejnych TWG już się zaczęły i trwać będą do końca roku 2024.
Pierwszym etapem szlifowania formy i robienia niezbędnych wyników był udział Reprezentacji Narodowej w międzynarodowych zawodach Pucharu Niemiec w ostatni weekend w Warendorfie. Męski zespół w składzie WOPR-owców: Adam Dubiel, Hubert Nakielski, Tymoteusz Świecak, Mateusz Grabski i najmłodszy (jeszcze junior) Dominik Kosowski przywiózł trzy brązowe medale zdobyte w konkurencjach sztafetowych: 4 x 50 m z przeszkodami, 4 x 25 m holowanie manekina i 4 x 50 m z pasem. Indywidualnie na razie bez medali, ale wszyscy startowali w finałach A i B.
Dominik Kosowski natomiast, tak „po drodze” ustanowił w konkurencji 100 m z pasem nowy Rekord Polski Juniorów z czasem 54,27 s.
Wśród konkurencji z Australii, Nowej Zelandii czy Japonii zajęcie w klasyfikacji generalnej III miejsca to duży sukces. Gratulacje.

 

 
III MISTRZOSTWA POLSKI NAJMŁODSZYCH
wtorek, 21 listopada 2023 09:08

mpnaj 21 11 2023W dniu 18 listopada 2023r, na pływalni Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie odbyły się III Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym w kategorii Młodzik Młodszy. W zawodach startowało 107 zawodników z 10 klubów. Młodzi adepci ratownictwa wodnego stratowali w 4 konkurencjach indywidualnych (w poszczególnych kategoriach wiekowych: 9,10 i 11 lat) oraz jednej sztafetowej. 
Bardzo duże zaangażowanie młodych zawodników w swoje wyścigi oraz niesamowity klimat na trybunach sprawiły, że zawody były bardzo emocjonujące i przebiegały w świetnej atmosferze. 
Poniżej zamieszczamy klasyfikację, a szczegółowe wyniki konkurencji indywidualnych znajdują się na stronie lifetiming.pl

 

Więcej…
 
SPRAWOZDANIA INSTRUKTORÓW WOPR I CSS ZA ROK 2023.
poniedziałek, 20 listopada 2023 15:52

kałamarzKomisja szkoleniowa WOPR przypomina Koleżankom i Kolegom Instruktorom Wykładowcom i Instruktorom WOPR o obowiązku złożenia do Biura Zarządu Głównego WOPR rocznych sprawozdań za rok 2023 wg określonego wzoru (do pobrania). Sprawozdanie należy wypełnić komputerowo, wydrukować, ostemplować pieczątką Instruktora, podpisać i przesłać pocztą lub drogą mailową do jednostki wojewódzkiej WOPR. Prezes jednostki wojewódzkiej po podpisaniu wysyła do biura Zarządu Głównego kopie sprawozdań (oryginały zatrzymuje u siebie), które wysyła: pocztą elektronicznej na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , a następnie pocztą tradycyjną do biura ZG WOPR do końca stycznia 2024. Komisja prosi prezesów jednostek wojewódzkich o dopilnowanie terminów przesłania kompletu dokumentów.
Komisja Szkoleniowa przypomina również, że nie należy wpisywać (a już na pewno nie wysyłać skanów) wszystkich uzyskanych w swojej karierze uprawnień, a tylko te uzyskane w roku sprawozdawczym, a więc tym razem w 2023.
Zgodnie z uchwałami władz WOPR Instruktorzy, którzy nie wywiązują się z obowiązku sprawozdawczego i nie znajdą się na wykazie uprawnionych do prowadzenia szkoleń i egzaminowania na rok 2024 nie mogą realizować szkoleń zakończonych nadaniem przez właściwych prezesów stopni WOPR. Niestety zdarzają się takie przypadki i wprowadzeni przez takich instruktorów w błąd ratownicy nie mogą ubiegać się o dalsze szkolenia, korzystać z ulg czy też otrzymać certyfikatów międzynarodowych. ZG WOPR oraz Komisja Szkoleniowa zwracają się z prośbą do prezesów jednostek WOPR o dopilnowanie spraw Waszych instruktorów.
Na Wykazie nie znajdą się również osoby, których sprawozdanie nie zostanie zaakceptowane przez prezesów wojewódzkich oraz tacy, którzy nie figurują w Centralnej Ewidencji Członków WOPR
Lista Instruktorów zostanie zamieszczona na stronie zgwopr.pl w lutym 2024 roku, a uaktualniana będzie 15 marca, 31 maja i 15 września.

 

 

 
KONGRES BEZPIECZEŃSTWA WODNEGO
piątek, 17 listopada 2023 12:50

IMG 1516 kongres logsJuż po raz piąty z inicjatywy WOPR Województwa Zachodniopomorskiego i Uniwersytetu Szczecińskiego odbywa się cykliczne spotkanie ekspertów z zakresu ratownictwa, bezpieczeństwa, turystyki rekreacji, sportu i kultury fizycznej związanych z działaniami na obszarach wodnych.
Głównymi celami V Kongresu Bezpieczeństwa Wodnego jest połączenie środowisk naukowych oraz praktyków działających w tych obszarach i propagowanie nauki, ze szczególnym uwzględnieniem badań krajowych i międzynarodowych.
Gościem na kongresie jest Prezydent International Life Saving Federation of Europe dr Detlev Mohr, który jako pierwszy zabrał głos omawiając światowe trendy ratownictwa wodnego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Magnificencje Rektor – Komendant akademii Marynarki Wojennej oraz Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, Wojewoda Zachodniopomorski i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Patronat medialny objął znany wszystkim ratownikom kwartalnik Bezpieczna Woda.
Wykłady, prezentacje i dyskusje w sesjach panelowych – dwa dni ciekawych spotkań, opinii i pomysłów.

 

 
KEVIN …
poniedziałek, 13 listopada 2023 09:15

Kevin Ernest WeldonZ wielkim żalem zawiadamiamy, że w piątek 10 listopada, w wieku 89 lat odszedł na wieczną wachtę Kevin Ernest Weldon, założyciel ILS, inicjator połączenia FIS i WLS. Był także twórcą loga i hymnu ILS.
Kevin w roku 1948 jako piętnastoletni kadet wstąpił do Pacific Surf Life Saving Club w stanie Queensland (Australia). W roku 1971 został wybrany na prezesa World Life Saving, a w 1993 był kluczową osobą w zjednoczeniu World Life Saving (WLS) z Fédération Internationale de Sauvetage Aquatique (FIS), gdy utworzono International Life Saving Federation (ILS), której został pierwszym prezesem.
W 1998 roku z inicjatywy Kevina rozpoczęła się rywalizacja w konkurencji Oceanman/Oceanwomen, w której najlepsi z najlepszych na świecie ratowników rywalizowali na oceanie wpław, na deskach i kajakach ratowniczych. Pierwsze zawody zorganizowano w Australii, Bali, Nowej Zelandii i USA. Konkurencja ta jako koronna w lifesaving’u będzie na igrzyskach olimpijskich w Australii.
ILS nadało Kevinowi tytuł Wielkiego Rycerza Orderu Ratownictwa (Grand Knight in the Order of Lifesaving) i wprowadziło do Galerii Sław ILS (ILS Hall of Fame). Jego wkład w ratownictwo wodne i jego wpływ na Międzynarodową Federację Ratowników Wodnych (ILS) na zawsze pozostaną w pamięci. Jego wizja i przywództwo pozostawiły niezatarty ślad w organizacji i jej członkach, a dziedzictwo niech inspiruje przyszłe pokolenia ratowników na całym świecie.

Cześć Jego pamięci.

 

 
KRAJOWE CENTRUM MONITOROWANIA
czwartek, 26 października 2023 08:49

kcm logs 2dniach 24-25 października 2023 roku odbyła się I Konferencja Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego. Na zaproszenie Dyrektora KCMRM Pawła Bąkały udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich, wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego i oczywiście organizacji ratowniczych WOPR, GOPR i TOPR. Systemy monitorowania, współpraca na panelach łączności, mankamenty obecnego systemu i plany na przyszłość to główne aspekty konferencji. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo wysoki poziom zaangażowania kierownictwa KCMRM i sprawującego nad nim nadzór Dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego prof. dr hab. Roberta Gałązkowskiego we współpracę z organizacjami ratowniczymi będącymi najdalszym ogniwem PRM działającym w specyficznych warunkach zagrożenia (woda, góry). Ujednolicenie, a niekiedy i stworzenie nowoczesnego systemu współdziałania służb medycznych z ratownikami WOPR, GOPR I TOPR to wizja jaka LPR ma i … realizuje. Trzymamy kciuki i jesteśmy gotowi do współpracy.

  

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 40

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3