KOMUNIKATY
UBEZPIECZENIA RATOWNIKÓW i SZKOLEŃ WOPR
poniedziałek, 01 lutego 2016 21:26

nowe ubezpieczenia 01 02 2016Z nowym rokiem ruszył program współpracy PZU - WOPR, w ramach którego członkowie WOPR oraz jednostki WOPR mogą korzystać z ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NW) w czasie pracy ratowników oraz prowadzonych w ramach jednostek szkoleń. Istnieje również możliwość ubezpieczenia wolontariuszy oraz społecznych członków WOPR wykonujących czynności ratownika na podstawie Statutu WOPR – czyli w ramach WOPR. Zaznaczamy, że do zawarcia umowy ubezpieczenia w chwili obecnej niezbędne jest wyłącznie podanie numeru Legitymacji WOPR. Z chwilą wprowadzenia nowych Kart Identyfikacyjnych Członka WOPR ubezpieczenia zawierane będą poprzez platformę internetową na podstawie Centralnej ewidencji Członków WOPR.

Szczegóły zawarcia umów ubezpieczeń zamieszczone są pod ikoną „Nowe ubezpieczenia”.

 

 
GABRYSIA – „BASIA” TEŻ OSTRZEGA …
sobota, 30 stycznia 2016 13:47

Do kampanii #KruchaWyobraźnia dołączyła Mała Gwiazda z serialu „M jak miłość” Gabrysia Raczyńska, która podczas Centralnego Szkolenia Specjalistycznego WOPR z zakresu ratownictwa lodowego organizowanego na stołecznym Jeziorku Czerniakowskim podglądała ratowników WOPR oraz uczyła się podstawowych zasad bezpieczeństwa i udzielania pomocy. Dzięki poświęceniu ekipy telewizyjnej pytanie na śniadanie i Małej Gwiazdy powstał kolejny materiał, który w połączeniu z kampaniami edukacyjnymi, pogadankami i pokazami prowadzonymi przez naszych ratowników, stanowi kolejny duży krok jaki uczynił WOPR w celu zmniejszenia wypadków na obszarach wodnych pokrytych lodem. Zapraszamy do korzystania z materiału i jego promocji.

Film - Pytanie na Śniadanie

 
SZANUJCIE NASZĄ PRACĘ
piątek, 29 stycznia 2016 21:55

W ostatnich dniach wiele się mówi o słabych zarobkach ratowników, marnych warunkach socjalnych lub w ogóle o braku poszanowania dla naszego zawodu. Przecież praca na kąpieliskach nad morzem, nad jeziorami lub na obozie czy kolonii – to praca dla pasjonatów, którzy chcą spędzać wakacje w miłym towarzystwie, często korzystających w urlopów lub wakacji. To prawda, jesteśmy pasjonatami, jesteśmy zakręceni na punkcie niesienia pomocy - takie są nasze wartości. Czy to źle? No przecież, że nie. Tylko warto pamiętać, że nasza pasja, nasze pozytywne zakręcenie nie może przesłaniać realiów dnia codziennego. Jeżeli tą pasję uda się połączyć z pracą zawodową dostarczającą godziwych środków do życia - to wspaniale. Życzyć tego należy każdemu – nie tylko ratownikom.

Istnieją natomiast przedsiębiorstwa - i mamy nadzieję, że nie ma wśród nich jednostek WOPR – które wykorzystują nasze pasje, poczucie obowiązku oraz opieki i „zatrudniają” ratowników na … kocią łapę. Nie chodzi tu o umowy tzw. śmieciowe, gdyż część ratowników woli być zatrudnianymi na zasadach kodeksu cywilnego ale w ogóle o JAKIEKOLWIEK podpisanie umowy z ratownikiem czy to na zasadach prawa pracy, prawa cywilnego czy też umowy wolontariackiej.

Ratownicy, Członkowie WOPR.

Poniższa sytuacja w jakiej znaleźli się koledzy z Małopolski daje do myślenia jak daleko pracodawcy mogą się posunąć aby "zdobyć przetarg", a potem go utrzymać. Do jakiej granicy musi dojść aby ratownicy powiedzieli "NIE" i zaczęli zwracać uwagę na to kto ma być ich pracodawcą. Może warto o tym porozmawiać na szerszym forum, a nie tylko "u siebie".

Czy tak ma wyglądać "profesjonalizm" jakim szczyci się DRiOL w odniesieniu do "amatorszczyzny" WOPR ?

Poddajemy pod rozwagę w czasie czytania artykułu Gazeta Krakowska

 
GRAND PRIX POLSKI w RATOWNICTWIE WODNYM 2016 – I RUNDA RUDA ŚLĄSKA
piątek, 29 stycznia 2016 01:08

W dniu 30 stycznia 2016 roku (sobota) rozpoczyna się kolejna edycja zawodów Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Na pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej przy ul. Chryzantem 10 odbędzie się         I runda tegorocznych zawodów, a ich głównym organizatorem jest Śląskie WOPR Oddział Miejski Ruda Śląska. Zawody objęła patronatem Prezydent Miasta Ruda Śląska Pani Grażyna Dziedzic. Życzymy powodzenia zawodnikom i organizatorom. Przewodniczący Komisji ds. Sportu WOPR Tomasz Kozioł

Komunikat organizacyjny do pobrania na stronie: tutaj

 

Link do wyników tutaj

 

Więcej…
 
CSS WOPR - SZKOLENIA „LODOWE”
czwartek, 21 stycznia 2016 01:30

Z uwagi na sprzyjające warunki atmosferyczne w wielu jednostkach WOPR odbywają się szkolenia podstawowe i doskonalące z zakresu technik ratowniczych stosowanych na obszarach wodnych pokrytych lodem. Mają one charakter warsztatów, ćwiczeń lub nauki obsługiwania posiadanego sprzętu na danym akwenie.

Komisja Szkoleniowa WOPR przypomina, że po spełnieniu warunków programowych, sprzętowych i kadrowych, poszczególne szkolenia mogą uzyskać rekomendację CSS WOPR. Szkolenia te zapewniać mają podstawowe przygotowanie każdego ratownika do działań lodowych, w tym stosowanie technik opracowanych w latach ubiegłych i sprawdzonych „w boju”. Kolce lodowe, kijki, czy wykorzystanie podstawowego sprzętu w postaci rzutek i zasobników, a także techniki przemieszczania się po pokrywie lodowej to - w połączeniu z umiejętnościami medycznymi - podstawa sprawnych działań ratowników WOPR. Dołączenie do tak przygotowanych ratowników specjalistycznego sprzętu tworzy profesjonalne zespoły mogące podejmować działania w każdych warunkach lodowych.

W najbliższy weekend zostały zgłoszone i otrzymały rekomendację Centralnych Szkoleń Specjalistycznych WOPR dwa szkolenia z tego zakresu realizowane na Mazowszu przez Stołeczne WOPR i Rejonowe WOPR w Płocku

Zapraszamy do wzięcia udziału, szczególnie, że posiadanie Certyfikatu CSS WOPR z zakresu ratownictwa lodowego jest wymogiem uczestnictwa w szkoleniach SRW i I WOPR.

Dla przypomnienia jednostkom dołączamy program podstawowego szkolenia (tzw. „A”) – stażysty ratownictwa lodowego.

 

Więcej…
 
KRUCHA WYOBRAŹNIA
wtorek, 12 stycznia 2016 01:32

Większość wypadków na akwenach pokrytych lodem ma jedną wspólną cechę - ofiara zdarzenia wpada pod lód. Pomoc w takiej sytuacji jest utrudniona i wymaga specjalistycznego sprzętu i umiejętności. Co zrobić aby takie sytuacje – gdy już do nich dojdzie – nie musiały kończyć się tragicznie?

Z dniem 11 stycznia ruszyła kampania społeczna pod nazwą „Krucha Wyobraźnia” mająca na celu podświadome przekazanie treści z zakresu samoratownictwa na akwenach pokrytych lodem - jak mówią organizatorzy – aby poszkodowany nie wpadł pod lód i doczekał przyjazdu ratowników. Kampania wsparta finansowo przez PZU, objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Warszawy oraz patronatem medialnym przez MZA i Radio ESKA, jest emitowana w formie 15-sekundowych spotów na ekranach LCD w środkach komunikacji miejskiej w Warszawie. Kampanii dedykowane są również strony www.kruchawyobraznia.pl oraz www.facebook.com/KruchaWyobraznia.

Mamy nadzieję, że będzie to dodatkowy przyczynek – poza naszymi WOPR-owskimi szkoleniami i pokazami – do zmniejszenia liczby osób poszkodowanych w wypadku załamania się lodu. Pamiętajmy: „Staw i rzeka to nie lodowisko”.

 

 
AKADEMIA HIPOTERMII
poniedziałek, 07 grudnia 2015 17:59

Na prośbę Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego, zachęcamy do skorzystania ze szkolenia e-learningowego w zakresie postępowania w przypadku wystąpienia u osoby poszkodowanej stanu hipotermii.

Szkolenie to realizowane wśród ratowników górskich oraz wśród strażaków Państwowej Straży Pożarnej stanowi ważny obszar również w działaniach ratowników wodnych. Szkolenie organizowane jest za pośrednictwem platformy e-learningowej oraz zakończone testem sprawdzającym wiedzę uczestników.

Ratownicy wodni, a szczególnie członkowie Grup Operacyjnych WOPR powinni posiadać gruntowne wyszkolenie również w tym zakresie. Szkolenie to jest ważnym elementem przygotowania ratowników do uczestnictwa w Centralnym Szkoleniu Specjalistycznym WOPR – Ratownictwo na akwenach pokrytych lodem.

Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej - prof. dr hab. med. Jerzy Robert Ładny - przyznał 5 punktów edukacyjnych dla ratowników medycznych za udział w szkoleniu internetowym pt.: Akademia Hipotermii, realizowanym zgodnie z zapisem § 6 ust.3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14.06.2007r w sprawie doskonalenia zawodowego dla ratowników medycznych (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 775). Dostęp do platformy e-learningowej oraz udział w szkoleniu jest poprzez stronę: www.akademia.hipotermia.edu.pl i jest całkowicie bezpłatny.

 
W ZIMĘ WOPR NIE ŚPI
poniedziałek, 07 grudnia 2015 17:41

W okresie zimowym, gdy nie ma kąpielisk, plaż, a rekreacja wodna ogranicza się do spacerów, wędkowania i kąpieli morsów, nasze jednostki utrzymujące stałe dyżury ratowników wodnych i tak mają pełne ręce roboty.

WOPR apeluje do amatorów spacerów wokół akwenów wodnych, pracowników firm wykonujących zadania na wodzie i nad wodą, wędkarzy oraz osób uprawiających sport w okolicach akwenów wodnych do zachowania szczególnej ostrożności, a w razie zauważenia wypadku wpadnięcia do wody lub - już niedługo – przerębli o natychmiastowe powiadomienie służb ratunkowych właściwych dla danego terenu. Nawet krótkie przebywanie w wodzie o tak niskiej temperaturze stanowi bardzo duże zagrożenia dla poszkodowanego z uwagi na szybkie wychłodzenie organizmu. Jedynie szybka i profesjonalna pomoc może przynieść pożądane efekty i zapobiec lub ograniczyć uszczerbek na zdrowiu ofiary wypadku. Jednostki WOPR cały rok podejmują działania ratownicze wobec osób, które wpadły do rzek i akwenów wodnych.

 

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/9146440,wypadek-na-moscie-piaskowym-robotnik-wpadl-do-rzeki,id,t.html

https://www.facebook.com/lwopr/photos/a.245152118836263.67760.237113646306777/1108605515824248/?type=3&theater

 

 
THE WORLD GAMES – WROCŁAW 2017
poniedziałek, 30 listopada 2015 17:58

W dniach 24-25 listopada 2015r w Centralnym Ośrodku Sportu oraz Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie obyły się z udziałem Ministra Sportu i Turystyki Pana Witolda Bańki spotkania, warsztaty i konferencje organizacji i związków sportowych biorących udział w przygotowaniu imprezy promującej sporty pozaolimpijskie - "World Games Wrocław 2017".

Ratownictwo Wodne jest jedną z bardziej licznych (16 konkurencji) i widowiskowych dyscyplin tych zawodów. Przedstawicielem WOPR w sprawach przygotowania naszej organizacji do tej imprezy jest Wiceprezes Zarządu Głównego Kol. Krzysztof Skrzyniarz – Prezes Dolnośląskiego WOPR we Wrocławiu, który uczestniczył w tych i poprzednich spotkaniach. WOPR jako członek International Life Service Federation jest jedyną organizacją ratowniczą w naszym kraju jaka może wystawiać Reprezentację Polski w ratownictwie wodnym na zawodach międzynarodowych. Przygotowaniami naszych zawodników zajmuje się Komisja ds. sportu WOPR, której liderami w tym zakresie są kol. Tomasz Kozioł i Jakub Piątkowski.

Życzymy powodzenia.

Szczegóły patrz

 

 
„OSCAR” EDUKACYJNY DLA WOPR
czwartek, 26 listopada 2015 23:13

Nagrody Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erazmus+ - „EDUinspiracje 2015” - rozdane. 

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało zwycięzcą konkursu w kategorii: Edukacja zawodowa, gdzie projekt „Safer Europe by Higher Qualified Water Safety Managers” [EQF2] został najwyżej oceniony pośród kilkuset tego typu przedsięwzięć, a na finiszu pokonał sześć innych nominowanych do nagrody w tej kategorii. Projekt ten był realizowany przez specjalistów z ratownictwa wodnego, zarządzania, nauk o bezpieczeństwie, zarządzania personelem, medycyny, metodyki i dydaktyki. W gronie tym, znaleźli się przedstawiciele 7 federacji ratowniczych zrzeszonych w ramach International Life Saving Federation of Europe, a także przedstawiciele uczelni wyższych, łącznie z sześciu europejskich krajów. Cieszy fakt, że WOPR tak dobrze potrafi realizować swoje zadania, jest doceniany na forum międzynarodowym i – co jest powodem do dumy - stawiany za przykład w zakresie profesjonalizmu i innowacji.

Mamy nadzieję, że zarówno te jak i inne osiągnięcia realizowane przez naszą organizację w obszarze bezpieczeństwa, zostaną zauważone przez urzędników w odpowiedzialnych za ten obszar działania administracji rządowej i pozwolą im szerzej spojrzeć na problem ratownictwa wodnego - nie wyłącznie przez pryzmat bezpośrednich działań ratowniczych.

 

Więcej…
 
MISTRZOSTWA EUROPY w WALII - nasze wyniki
czwartek, 26 listopada 2015 23:06

Owocnie zakończył się wyjazd Reprezentacji Polski w ratownictwie wodnym na Mistrzostwa Europy do Walii. Nasi zawodnicy wielokrotnie ustanawiali rekordy Polski, co pozwoliło im brać udział w popołudniowych sesjach zawodów oraz powrócić do kraju z dwoma brązowymi krążkami.

Bartosz Stanielewicz i Michał Oleasz zostali brązowymi medalistami Mistrzostw Europy w konkurencji rzut liną.

Zespół sztafetowy w składzie: Wojciech Kotowski, Cezary Kępa, Bartosz Stanielewicz, Adam Dubiel po niesamowitym wyścigu zdobył również brązowy medal Mistrzostw Europy w konkurencji 4 x 25m holowanie manekina z czasem 1:09,07.

Adam Dubiel został piątym zawodnikiem Mistrzostw Europy w konkurencji 200m pływanie z przeszkodami z nowym rekordem Polski 2:01;16.

Cezary Kępa także ustanowił nowy rekord Polski w konkurencji 50 m holowanie manekina z czasem 0:31;24 i zakończył rywalizację na 13 miejscu.

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 17

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

GESTUM BROKER  LOGO  ubezpieczenie  żółte

 

  

REGATTA PARTNEREM logo

 

 

pływam bez promili logo

  

 

 

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3