KOMUNIKATY
KOBIETY Z WOPR W STRUKTURACH OLIMPIJSKICH
środa, 25 października 2023 08:45

kob pkol logsZ przyjemnością informujemy, że decyzją Prezydium Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego do komisji problemowych PKOl zostały powołane dwie członkinie WOPR.
Obie są ratownikami, obie trenowały sport (pływanie synchroniczne i piłkę ręczną), obie są obecnie związane z wodą.
Dorota Grabiec jest trenerem sportowym oraz instruktorem wielu dyscyplin w tym pływania. Jest Dyrektorem LIX Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. J. Kusocińskiego w Warszawie. Z jej inicjatywy w tym roku w tej szkole powstała pierwsza klasa o specjalizacji sportowego ratownictwa wodnego. Ponadto liceum wraz z Dzielnicą Bielany wspiera chętnych uczniów w możliwości uzyskania kwalifikacji zawodowych w ratownictwie wodnym i certyfikatów międzynarodowych. W PKOl została powołana w skład Komisji Sportu Kobiet.
Dr Urszula Zdanowicz jest specjalistą w zakresie chirurgii ortopedycznej i traumatologii sportowej. Była lekarzem Kadry Narodowej Polskiego Związku Pływackiego oraz lekarzem w ekipie Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Członek TUEC przy ILS Sport Commission. Jest ordynatorem oddziału ortopedii w Enel-Med i Dyrektorem Medycznym Enel-Sport. W PKOl została powołana do Komisji Medycznej.

Życzymy powodzenia.

 

 
CSS WOPR RATOWNICTWO NA SPŁYWACH KAJAKOWYCH
wtorek, 24 października 2023 08:40

kajaki 10 2023 logsW dniach 21-22 października 2023 roku w Stanicy WOPR w Turawie (województwo opolskie) odbyło się akredytowane Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa wodnego na spływach kajakowych. Nie przeszkadzała październikowa aura i jakby nie było chłodna woda, aby piętnaścioro uczestników z całej Polski pod okiem mazowieckiej kadry szkoleniowej przez dwa dni zdobywało wiedzę i umiejętności się jak skutecznie zabezpieczać i ratować osoby, które wypadły z kajaka lub się z nim wywróciły. W szkoleniu uczestniczył również asystent, którzy rozpoczął zdobywanie kwalifikacji w tej dziedzinie. Na wiosnę w Turawie odbędzie się kolejne szkolenie z tego zakresu, na które już dzisiaj organizatorzy zapraszają.

 

 
ZJAZD WOJEWÓDZKI W ŁÓDZKIEM
poniedziałek, 23 października 2023 12:04

p.sokal logsW dniu 22 października 2023 roku w malowniczym obiekcie Superfala nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko odbyło się V Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze WOPR Województwa Łódzkiego, w którym udział wzięli przedstawiciele wszystkich dziesięciu jednostek WOPR z województwa. Takie spotkania są okazją do podsumowań działań, sprawozdań władz i wyróżnień najbardziej zasłużonych i wkładających w działania WOPR pracę i serce. Na wniosek WOPR Województwa Łódzkiego zostały wręczone medale i odznaczenia WOPR.
Ustępujące władze otrzymały od delegatów absolutorium i zebranie dokonało wyboru nowych, na kolejną kadencję oraz delegatów na Zjazd Krajowy WOPR. Najwyższa władza jednostki wojewódzkiej powierzyła ponownie funkcję prezesa Kol. Patrykowi Sokalowi, a po ukonstytuowaniu się zarządu funkcję wiceprezesów pełnić będą Kol. Damian Błaszczyk, Janusz Ciechanowski i Piotr Kucharski.

Gratulujemy.

 
SPORTY NIEOLIMPIJSKIE W PKOL
poniedziałek, 16 października 2023 09:18

pkol logs metW dniu 8 września 2023 roku Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego powołał nowe komisje problemowe. Kilka z dotychczasowych zostało zlikwidowanych, a w pozostałych ograniczono skład osobowy. Niemniej jednak troje przedstawicieli WOPR zostało przez Prezydium Zarządu PKOl powołanych do składu w komisjach: Medycznej, Sportu Kobiet oraz nowopowstałej Sportów Nieolimpijskich. Tej ostatniej odbyło się w dniu 12 października inauguracyjne posiedzenie, na którym Prezes PKOl Radosław Piesiewicz uroczyście wręczył akty powołania.
Utworzenie tej komisji jest wyrazem zwrotu polskiego ruchu olimpijskiego w podstawy sportu i szeroko rozumianą kulturę fizyczną. W dobie zmian w ruchu olimpijskim, przy włączaniu jednych i wyłączaniu innych dyscyplin z programu Igrzysk Olimpijskich istotnym elementem w sporcie jest współpraca w szerokim spektrum sportu zarówno wyczynowego jak i rekreacyjnego, a przede wszystkim w sporcie dzieci i młodzieży. Ten ostatni cel był szeroko omawiany na posiedzeniu komisji jako istotny element rozwoju sportu nie olimpijskiego w naszym Kraju. Przypomnijmy, że inauguracja Lifesaving’u jako konkurencji olimpijskiej czeka nas już na Igrzyskach w Brisbane w Australii w roku 2032.
W skład Komisji Sportów Nieolimpijskich wszedł Prezes WOPR Paweł Błasiak. Sylwetki członków WOPR powołanych do pozostałych dwóch komisji przedstawimy po ich inauguracyjnych spotkaniach.

 
DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
piątek, 13 października 2023 12:29

rat med logsW dniu dzisiejszego święta – Dnia Ratownictwa Medycznego – wszystkim osobom pracującym, pełniącym służbę, będącym członkami czy w jakikolwiek inny sposób współpracującym z systemem PRM oraz realizującym zadania ratownictwa medycznego w podmiotach pozasystemowych składam w imieniu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego serdeczne życzenia pomyślności, samych udanych interwencji i dobrej atmosfery w pracy. Po prostu dobrej pracy.
I życzymy czasu. Niech natura, opaczność (czy jakkolwiek ją postrzegacie) da więcej czasu i pozwoli wam dotrzeć „nie za późno”.
Nie życzymy natomiast mało wyjazdów, wyjść, wypłynień i mało działań, bo do ratownictwa medycznego, podobnie jak do ratownictwa górskiego i wodnego, nie idzie się po to by tylko w nim być, ale by pomagać, ratować, działać.
Szczęścia natomiast życzymy tylko łut. Aby droga była przejezdna, samochód odpalił, pogoda była lotna, a śryżu na rzece mało – bo na miejscu, jak już tam dotrzecie, szczęście Wam nie potrzebne – jesteście profesjonalistami.
I takimi pozostańcie.

 

 
SĘDZIOWIE WOPR NA LWC 2024 AUSTRALIA
wtorek, 03 października 2023 09:43

gold coast logsZ przyjemnością informujemy, że czworgu członkom WOPR, Marcie Kosowicz, Adzie Błasiak, Grzegorzowi Koniecznemu i Annie Błasiak na wniosek Komitetu organizacyjnego LWC 2024 Komisja Sportu ILS udzieliła rekomendacji i powołała w skład międzynarodowej kadry sędziowskiej na Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym 2024, które odbędą się w Gold Coast w Australii w dniach 23 sierpnia – 8 września 2024 roku.
Wszystkie powołane osoby posiadają międzynarodową klasę sędziego „B” w konkurencjach basenowych i oceanicznych, przy czym Grzegorz jest ponadto sędzią najwyższej klasy „A” w konkurencjach basenowych, a Ada i Anna są również sędziami w konkurencjach SERC.
Cieszy fakt, że w tak dużej konkurencji (blisko trzech sędziów aplikujących na jedno miejsce) aż cztery powołania przypadły dla sędziów z WOPR.
Przypominamy również wszystkim sędziom (krajowym i międzynarodowym), że jednym z warunków utrzymania ważności licencji sędziego na kolejny rok kalendarzowy 2024, jest - co najmniej raz w roku 2023 - pełnienie funkcji sędziego na zawodach organizowanych w ramach krajowego współzawodnictwa sportowego WOPR. Są to letnie i zimowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Młodzików Młodszych, Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim, Puchar Polski, cykl zawodów Grand Prix Polski oraz te zawody, które otrzymały rekomendację WOPR. W innym wypadku niezbędne jest zaliczenie szkolenia uzupełniającego jakie będzie organizowane przez WOPR w grudniu po ostatnich zawodach.    

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ ZAŁOŻYCIEL WOPR
poniedziałek, 25 września 2023 12:22

OlszańskiZ żalem zawiadamiamy, że w wieku 94 lat odszedł na wieczną wachtę, założyciel Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, autor nazwy naszej organizacji Tadeusz Arpad Olszański.
Wielki człowiek z wielkim sercem. Dziennikarz sportowy, piewca czystego sportu, laureat nagrody Fair Play UNESCO. Pracował między innymi w „Sztandarze Młodych”, „Sportowcu”, „Dookoła Świata”, w „Polityce”.
Główny pomysłodawca WOPR i członek pierwszego zarządu organizacji. Pasjonat sportu. Z wielkim zainteresowaniem śledził osiągnięcia sportowe naszych ratowników.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego,
Kawaler Orderu Błękitnego Krzyża WOPR.
Spoczywaj w spokoju…

 

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 29 września 2023 r. o godzinie 14.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

 

 

 

 
JESIENNE PORZĄDKI
czwartek, 21 września 2023 11:31

remondis logsJesień się zbliża i porządki w bazach WOPR, na przystaniach, kąpieliskach i w domach. Kolejna oferta współpracy REMONDIS dla jednostek WOPR. Program eko-PROFIT – REcycling to się opłaca jaki zapoczątkowaliśmy w sierpniu. W załącznikach przedstawiamy plakat oraz dokumentację projektu. Wszystkie te dokumenty otrzymały również jednostki wojewódzkie WOPR. ZBIERAJ Z REMONDIS

 

Szczegółowa kolejność działań

 

Umowa eko-PROFIT

 

Regulamin eko-PROFIT

 

Plakat eko-PROFIT WOPR

 

 
KOLEJNE WIETRZNICE „A” i „B”
środa, 20 września 2023 07:30

wspip 15 09 2023W dniach 29.09 – 1.10. 2023 roku odbędzie się drugie tej jesieni Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych - „Wietrznice”. Również i na tym szkoleniu realizowane będą poziomy „A” i „B”. Szkolenie to jest wymagane od kandydatów na stopień SRW. Polecamy również staże asystenckie, szczególnie, że część B prowadził będzie – można rzec: jak zwykle – Instruktor wykładowca Tomasz Białkowski. Szczegóły szkolenia można znaleźć na stronie organizatora, a link do mapki dojazdowej TUTAJ.

 

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
poniedziałek, 18 września 2023 12:32

kir logsW dniu 11 września 2023 roku wieku 85 lat odszedł na wieczną wachtę zasłużony działacz WOPR Anastazy Stępień. Przygodę z WOPR rozpoczął w roku 1968 uzyskując kwalifikacje Młodszego Ratownika Wodnego. Wieloletni wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego WOPR w Kielcach. Pasjonat sportów motorowodnych i żeglarskich, motorowodny sternik morski, sternik jachtowy, instruktor oraz inspektor techniczny PZMWiNW. Odznaczony złotym medalem Za Zasługi dla WOPR, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Swoim spokojem i wyrozumiałością uczył cierpliwości, a swoją mądrością i pozytywną energią potrafił dzielić się ze wszystkimi. Cześć jego pamięci.

Msza Święta Żałobna zostanie odprawiona 19 września 2023 roku o godz. 14.00 w Kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Kielcach, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz w Cedzynie.

 

 
WIETRZNICE - JESIEŃ 2023 „A” i „B”
piątek, 15 września 2023 17:05

wspip 15 09 2023W dniach 22 – 24 września 2023 roku odbędzie się Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych - „Wietrznice” poziom „A” i „B”. Szkolenie to podnosi kwalifikacje uczestników w zakresie samoratownictwa i podstawowych technik ratowniczych na wodach górskich i w trakcie powodzi (poziom „A”) oraz stosowania technik zespołowych na tego typu obszarach wodnych (poziom „B”). Jest ono wymagane od kandydatów na stopień SRW. Polecamy również staże asystenckie, szczególnie, że część B prowadził będzie Tomek Białkowski. Szczegóły szkolenia można znaleźć na stronie organizatora, a zapisów dokonać w formularzu TUTAJ. Mamy nadzieję, że niedługo spłyną kolejne akredytacje CSS WOPR.

 
VENI, VIDI, VICI
piątek, 15 września 2023 14:55

tama 2023 15 09 2023Kolejne szkolenie centralne uwieńczone sukcesem. Ciężko było, ale tylko na początku. Jednym w wodzie, innym na łodzi (wiatr dmuchał, a tor to tor…) jeszcze innym na wykładach, gdy „czepiająca się” kadra miała cały czas uwagi. Z biegiem dni okazało się, że woda i łódka nie są takie straszne, a kadra w sumie miała rację. W trakcie szkolenia były również zwątpienia w siebie, w swoje siły, w swoją wiedzę. Ale nasze słabości są tylko w głowie. Skoro kandydaci przeszli w swoich jednostkach weryfikację to Tama im nie straszna. Spartańskie warunki, „szybkie” jedzenie, wachty porządkowe i sprzętowe, a także woda i te wykłady „do rana” to specyfika tych szkoleń. Po Tamie nic ich nie zagnie. Czy są jakieś złe strony? Na pewno. Zawsze coś jest nie tak. Ale czy Tama spełnia swoją rolę, usystematyzowania systemu, nauczenia, a przede wszystkim zgrania grupy w trudnych warunkach (takie „friendship”)? Na to pytanie odpowiedzieć muszą (i mogą) tylko Ci co tam byli, widzieli i zwyciężyli.
Szkolenie zakończyło się egzaminem w niedzielę. Pierwszy raz na świeżym powietrzu, a nie na Sali wykładowej.
Efektem są nowi Starsi Ratownicy Wodni: Krzysztof, Jakub, Grzegorz, Marcin, Marek, Mirosław, Andrzej, Paweł, Kacper, dwóch Michałów i rodzynek Martyna oraz nowi Instruktorzy WOPR: Wojtek, Marcin, Grzegorz, Janusz, Jakub i Antoni.
Również praca asystentów podlegała ocenie. Ci pierwszorazowi: Marcin, Agnieszka i Maria (kierownicy wciąż dyskutują i rozważają) i trzeciorazowa Ada (po dwóch zaliczonych asystach stanowiła wsparcie) mieli dużo pracy.
Gratulacje dla wszystkich.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 40

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3