KOMUNIKATY
RUSZYŁA TAMA 2022
wtorek, 06 września 2022 00:00

TAMA 2022W dniu 3 września 2022 roku rozpoczęło się kolejne Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa wodnego na stopnie Starszy Ratownik Wodny i Instruktor WOPR. Spośród ponad 20 kandydatur warunki uczestnictwa w szkoleniu spełniło 17 członków WOPR i oni przystąpili o godz. 9:00 do egzaminu teoretycznego. Po zaliczeniu testu wszyscy przystąpili do sprawdzianu praktycznego obejmującego przepłynięcie 100 m stylem dowolnym w czasie poniżej 1’40”, przepłynięcie 25 m pod powierzchnią wody, wyłowienie manekina z głębokości 4 m oraz pokonanie łodzią wiosłową toru wg dawnych wymagań sportowych ILS w czasie poniżej 2’40”.
Komisja i jednocześnie kadra kursów składająca się z Instruktorów wykładowców WOPR: Dariusza Krawca, Sebastiana Tumiłowicza i Apoloniusza Kurylczyka oraz Instruktorów WOPR (asystentów): Adrianny Błasiak, Alberta Frączyka i Marcina Trembulaka wnikliwie odebrała wszystkie konkurencje. Wszyscy kursanci pozytywnie przeszli weryfikację dokumentów oraz sprawdzian wstępny.
W tym roku szkolenie obejmie dodatkowo część teoretyczną szkolenia sędziów WOPR oraz omówienie zmian w statucie naszej organizacji.

 
III RUNDA GRAND PRIX POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM
czwartek, 15 września 2022 08:36

GP W RATOWNICTWIE WODNYMW dniu 8 października w Ostrołęce na obiektach Parku Wodnego ‘Aquarium” przy ul. Witosa 3, zostaną rozegrane zawody III rundy Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Zawodnicy rywalizować będą w kategoriach młodzików, juniorów młodszych, juniorów i open w konkurencjach indywidualnych: 50 m holowanie manekina, 100 m ratowanie w płetwach, 100 m ratowanie z pasem, oraz w konkurencjach zespołowych: 4x25 m holowanie manekina i 4x50 m ratowanie z pasem.
Organizatorem zawodów jest WOPR-OS Ostrołęka, Park Wodny „Aquarium”, UKS „Piątka” Ostrołęka, Powiat ostrołęcki i Gmina Rzekuń. Zawody honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Ostrołęka Pan Łukasz Kulik. Zapraszamy do udziału. Szczegóły można znaleźć tutaj.

 

 
POWOŁANIE KADRY NARODOWEJ NA MISTRZOSTWA ŚWIATA RICCIONE 2022
piątek, 19 sierpnia 2022 07:56

Riccione logW dniu 4 sierpnia 2022 roku na podstawie przepisów ILS i WOPR, na wniosek trenera reprezentacji, Prezes WOPR decyzją nr 41/2022 powołał w skład Reprezentacji Narodowej na Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym - Riccione 2022 (Włochy) członków WOPR:
Drużyna kobiet: Karolina Faszczewska, Anna Karwowska - kategoria open; Natalia Pasek, Katarzyna Kozak, Wiktoria Janiszewska, Aneta Drabik, Weronika Markiewicz i Jadwiga Burzyńska - kategoria junior
Drużyna męska: Adam Wiśniewski, Tymoteusz Świecak, Paweł Borycki, Maciej Matyjasek, Radosław Rogozińskii Mateusz Grabski - kategoria open; Konrad Rogoziński, Bartłomiej Moździoch, Miłosz Mądrzak, Szymon Biernacik i Kacper Wróblewski – kategoria junior.
Trenerami Reprezentacji są Sławomir Juszkiewicz (seniorzy) i Jarosław Gapski (juniorzy).
Ponadto w WLC 2022 weźmie udział troje sędziów WOPR posiadających uprawniania międzynarodowe ILS, którzy będą czuwać nad prawidłowym przebiegiem konkurencji basenowych i oceanicznych: sędzia basenowy klasy A Grzegorz Konieczny oraz dwie sędziny klasy B zawodów basenowych i oceanicznych: Marta Kosowicz – Stajkowska i Anna Błasiak.
Relacje z zawodów będą na bieżąco na naszych portalach FB i Instagram przekazywane przez przebywającą razem z ekipą „reporterkę WOPR” – Martynę Rutkowską.
Udział zawodników i ekipy jest finansowany przez kluby, jednostki WOPR, rodziców i ludzi dobrej woli oraz nieliczne samorządy lokalne. Bez udziału środków publicznych.

 

Decyzja Prezesa WOPR o powołaniu Reprezentacji Polski na MŚ - Riccione 2022

 

 

 

 
MISTRZOSTWA POLSKI W RATOWNICTWIE MORSKIM
wtorek, 16 sierpnia 2022 07:18

KR artW dniach 6-7 sierpnia w Kątach Rybackich odbyły się pod patronatem Prezesa WOPR kolejne zawody z sportowego ratownictwa wodnego w konkurencjach na wodach otwartych. Tym razem morze „stanęło na wysokości zadania” i warunki do rozegrania konkurencji były naprawdę … jak w prawdziwych działaniach. Głównym organizatorem i motorem cyklu tych imprez jest współpracująca w tym zakresie z WOPR Fundacja Ratownictwa i Sportów Wodnych RESCUEHOUSE. Zawody zostały dofinansowane ze środków Ministra Sportu i Turystyki.
W czterech indywidualnych i czterech drużynowych konkurencjach w klasyfikacji juniorów, open i masters, najlepszą drużyną wśród mężczyzn zostało CKS Szczecin, a wśród kobiet CKS Szczecin 2. Gospodarz przyszłorocznych Mistrzostw Europy Juniorów cały czas w czubie kraju.
W generalnej klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Radek Rogoziński przed Wojtkiem Kotowskim i Pawłem Boryckim, a wśród pań najlepsza okazała się Paula Żukowska wyprzedzając Anię Karwowską i Natalię Pasek. Komplet wyników można znaleźć Tutaj.
Był to jeden z ostatnich sprawdzianów przed jesiennym wyjazdem Kadry WOPR do Riccione we Włoszech na rozgrywane tam Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym.
Podziękowania należą się współorganizatorom: Gminie Sztutowo, GORW, RW sp zo.o., sponsorowi Garmin Polska oraz partnerom. Polskie Radio Czwórka zapewniła patronat medialny.  

 
JEDNOLITY TEKST ROZPORZADZENIA
czwartek, 04 sierpnia 2022 20:26

 

par logW dniu 2 sierpnia 2022 roku wszedł w życie opublikowany dzień wcześniej jednolity tekst Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 lutego 2012 roku w sprawie wymagań dotyczących wyposażenie wyznaczonych obszarów wodnych w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne. Jest on opublikowany w Dzienniku Ustaw z 2022 roku poz. 1607 i ten numer publikacji należy stosować przy powoływaniu się na ten przepis.
Jednolity tekst obejmuje zmiany wprowadzone 18 stycznia 2018 roku i obejmujące jedynie zamianę zwrotów: „miejsce wykorzystywanego do kąpieli” na „miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli” (zapisy § 2 ust. 2 i ust. 2 pkt. 3).
Niestety pozostałe zapisy rozporządzenia pozostały bez zmian. Powoduje to, jak w przypadku części zapisów pozostałych rozporządzeń do „ustawy wodnej”, brak systemowych rozwiązań w sposobie zabezpieczenia czy szkoleniach. Odmienne zarówno od zapisów ustawy i rozporządzeń, a także od dobrej praktyki ratowniczej interpretacje tych przepisów powodują chaos i zamęt w sposobie realizacji właściwego zabezpieczenia wyznaczonych obszarów wodnych czy przygotowania ratowników do pracy.

 

 
WARSZAWA ‘44 – O TAKICH RZECZACH NALEŻY PAMIĘTAĆ
poniedziałek, 01 sierpnia 2022 00:00

PW warto pamiętać log

 
KOMISJA PROFILAKTYKI WOPR
piątek, 29 lipca 2022 10:23

nomaGłównym celem WOPR jest zmniejszenie liczby utonięć, który nasza organizacja realizuje na dwa główne sposoby.
Ratownictwo - jako działania bezpośrednie ratowników w ramach jednostek WOPR oraz przygotowanie kadry ratowniczej do realizacji tych działań poprzez szkolenia ratowników i szkolenia specjalistyczne.
Profilaktyka – jako działania zapobiegające pojawianiu się sytuacji grożących utonięciem poprzez prowadzenie działań edukacyjnych, prewencyjnych i współpracę z innymi podmiotami, w tym z administracją publiczną, organizacjami pozarządowymi i biznesem.
W tym duchu, na kanwie już drugi raz obchodzonego w Polsce Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom, Zarząd Główny WOPR utworzył, a Prezydium ZG uchwaliło zasady funkcjonowania oraz powołało przewodniczącą Komisji profilaktyki WOPR. Szefową tej nowej komórki organizacyjnej została kol. Maria Adamczyk, członek zarządu WOPR Województwa Zachodniopomorskiego. Maria jest również delegowana przez WOPR do prac w Drowning Prevention Commision ILSE oraz rekomendowana do bezpośrednich kontaktów z DPC ILS.
Gratulacje i powodzenia w działaniach zarówno w kraju jak i na niwie międzynarodowej.
W pracach Komisji mogą brać udział wszyscy chętni członkowie WOPR oraz eksperci spoza WOPR. Skład Komisji, jaki ustalony zostanie na wniosek przewodniczącej zostanie opublikowany na stronie WOPR.  

 
KOLEJNI SĘDZIOWIE OCEANICZNI ILS
czwartek, 28 lipca 2022 11:21

ils pinW dniach 23 - 24 lipca 2022 roku tym razem w Mielenku odbyło się szkolenie sędziów zawodów sportowego ratownictwa wodnego na poziomie międzynarodowym „International Referee B - Ocean” oraz krajowym. Szkolenie przeprowadził Wiceprzewodniczący Komisji sportu ILSE i członek Komisji sportu ILS (szef komitetu edukacji w sporcie) Wim Nuyens z Belgii. Szkolenia i egzamin realizowany był wyłącznie w języku angielskim. Wszyscy uczestnicy wykazali się znajomością międzynarodowych przepisów sportowych (ILS Rule Book), a praktyczne szlify uzyskiwali na zawodach rozgrywanych w ten sam weekend na wodach Bałtyku. Gratulacje dla absolwentów. Powiększa się więc grono sędziów międzynarodowych zarówno w konkurencjach basenowych jak i oceanicznych.
To już trzecie szkolenie realizowane w Polsce w tym roku na poziomie międzynarodowym i przypominamy, że na kolejne szkolenie międzynarodowe na kwalifikacje sędziów ILS klasy „B” zapraszamy 18 marca 2023 roku (sobota) w Warszawie - rezerwujcie terminy.  

GRH Group 2

 
ZAPOBIEGAMY UTONIĘCIOM – WSPIERAMY SPORT
piątek, 15 lipca 2022 14:12

go blue poland logJuż za kilka dni, 25 lipca obchodzimy ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom.
W tym roku do WOPR-owskiego Zespołu 2507 dołączyły instytucje, firmy, organizacje, ale i osoby prywatne. Bardzo to cieszy.
Jedną z takich inicjatyw jest stworzenie z tej okazji okolicznościowych koszulek i hasła #GoBluePoland.
Inicjatywa na tyle dla nas ważna i ciekawa, że część ze środków uzyskanych ze sprzedaży zostanie przekazana na poczet wyjazdu Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym, które odbędą się na przełomie września i października we włoskim Riccione.
Koszulki można zamawiać u partnera obchodów pod linkiem:
https://www.blekitna.com/koszulka-gobluepoland.html
Zachęcamy do zakupu i wsparcia.

 
WHO: KAŻDY MOŻE UTONĄĆ, NIKT NIE POWINIEN
poniedziałek, 11 lipca 2022 14:27

wdpd log 2022Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w ramach wspólnych działań z ILS i WHO zaprasza do corocznego obchodzenia Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom. Właśnie w dniu 25 lipca staramy się zwrócić uwagę na konieczność podejmowania globalnych działań i zaangażowania w nie społeczeństwa jako niezwykle istotny element dla zmniejszenia liczby utonięć.
WOPR zaprasza do uczestnictwa w organizowanym przez International LifeSaving Federation of Europe webinarze na platformie Zoom, który rozpocznie się o godz. 10:00 (CEST Bruksela, Berlin). Temat: ILS-Europe – Drowning Prevention Day 2022.
Prosimy o wcześniejszą rejestrację w seminarium internetowym:
https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_M0EN6FPCS5mvmEUjBZlSlg
Po rejestracji otrzymacie e-mail potwierdzający, zawierający informacje o dołączeniu do webinaru.
Zapraszamy.

 
THE WORLD GAMES NA POLSAT SPORT
czwartek, 07 lipca 2022 19:14

polsat sport fight logKadra Narodowa, Reprezentacja Polski w Sportowym Ratownictwie Wodnym WOPR dotarła do Birmingham. W dniu dzisiejszym o godzinie 20:00 czasu miejscowego, czyli o 3:00 nad ranem jutro czasu polskiego (- 7 godzin różnicy) weźmie udział w Ceremonii Otwarcia XI Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich „The World Games Birmingham 2022”. Ceremonia będzie na żywo transmitowana przez Polsat Sport Fight. Wcześniej, o 2:15 będzie można powspominać The World Games 2017 jakie odbyły się pięć lat temu we Wrocławiu. Kolejne zmagania WOPR-owców można będzie oglądać na tym kanale w niedzielę 10 lipca o północy i w poniedziałek 11.lipca o 21:30. Zapraszamy do trzymania kciuków i kibicowania.

 
NIE TRAĆMY GŁOWY
piątek, 01 lipca 2022 09:40

nie skacz logI znów się zaczęło – chciałoby się powiedzieć - ale niestety tak jest. Zabawa nad zbiornikami wodnymi jest fajna i przyjemna pod warunkiem, że przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich jest nieskakanie do nieznanej wody. Tak nieznanej. Bo nawet gdy poprzedniego dnia koło pomostu było czysto, a woda głęboka, nie znaczy, że dziś wszystko jest takie samo. Póki toń wody nie zostanie sprawdzona lub nie jest w pełni przeźroczysta musimy zakładać, że nie jest bezpieczna. Skoki na główkę, z mostu, pomostu czy po prostu na płytką wodę często kończą się tragicznie i pozostają z nami do końca życia. Dzieję się taka nawet na znanej, ale płytkiej wodzie (link).
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje o wprowadzenie do pogadanek jakie prowadzimy w szkołach i przedszkolach, na koloniach i obozach, w ośrodkach wypoczynkowych czy po prostu na plaży elementów edukacyjnych przypominających lub wręcz uczulających na czyhające na „śmiałków” zagrożenia tuż pod wodą i wynikające z nich konsekwencje. Popychanie „dla zabawy” może skończyć się tragicznie.
Korzystajmy z kąpieli – dosłownie - „nie tracąc głowy”.  

  

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 33

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3