wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY

 

BN 2023

 

 

 

 
ZIMA 2024 – RUSZYŁY CSS „LODOWE”
środa, 13 grudnia 2023 10:52

SZKOLENIA LOD LOG 13 12 2023Przyszła zima – może trochę odpuściła, ale powróci – i rozpoczęły się Centralne Szkolenia Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na obszarach pokrytych lodem.
Szkolenia te, już na poziomie „A” przygotowują do podstawowych umiejętności poradzenia sobie na lodzie i do udzielania pomocy ratownikom oraz w prostych sytuacjach także poszkodowanym. Są one dedykowane również, a może przede wszystkim, dla młodzieży, ale i dorośli powinni z tym tematem się zaznajomić.
Szkolenia na poziomie „B” są szkoleniami typowo ratowniczymi, na lodzie kruchym i z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ratowniczego w tym trapu pneumatycznego, systemów woda lód i są dedykowane dla absolwentów szkolenia „A”.
Pierwsze z nich odbyło się w ostatni weekend na wodach Kanału Królewskiego w Warszawie. Kolejne wystartują niebawem w Turawie (województwo opolskie) i w Kruszwicy (województwo kujawsko-pomorskie) i na stronach internetowych tych jednostek proszę szukać informacji o terminie i warunkach uczestnictwa.
Szkolenia lodowe, wraz ze szkoleniami „Wietrznice”, są wymagane od kandydatów na stopień Starszy Ratownik wodny i Instruktor WOPR.
Do wglądu są wszystkie Programy Centralnych Szkoleń Specjalistycznych WOPR.

 

 
TAMA 2024
środa, 13 grudnia 2023 09:50

TAMA 2024 LOG 13 12 2023Ruszają przygotowania do Centralnych Szkoleń Specjalistycznych WOPR w TAMIE na stopnie Starszy Ratownik Wodny (SRW) i Instruktor WOPR (IWOPR). Szkolenia planowane są w terminie 7 - 15 września 2024 roku. W zakładce Szkolenia/TAMA znajdują się odpowiednie zakładki SRW 2024 i IWOPR 2024 gdzie można zapoznać się z warunkami uczestnictwa w kursach. Szczegóły zasad szkolenia w WOPR znajdują się w plikach w zakładce Szkolenia/System szkolenia w WOPR
Przypominamy – póki zima w pełni i choć trochę odpuściła to mamy nadzieję, że powróci – o wymaganym od kandydatów na SRW odbyciu szkoleń z zakresu ratownictwa lodowego.
Dotyczy to również absolwentów szkoleń w Tamie, którzy z uwagi na warunki pogodowe w latach poprzednich zostali warunkowo dopuszczeni do kursów. Dwóch z nich w ostatni weekend po odbyciu szkolenia lodowego w warszawie w ramach CSS WOPR odebrało akty nadania i legitymacje. Gratulujemy.

 

 
REKORD POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH W … HOLANDII
czwartek, 07 grudnia 2023 15:21

reko pol jun 07 12 2023W dniach 1-3 grudnia 2023, w trakcie zawodów Orange Cup rozgrywanych w Eindhoven (Holandia) nasi zawodnicy zdobyli srebro, brąz i aż siedmiokrotnie zajmowali miejsce „tuż za” – czwarte - wyniki poniżej. 
Natomiast w kategorii Junior Młodszy zawodnik ze Szczecina Maks Bitner w konkurencji 100 m Manikin Carry with Fins (ratowanie z pasem w płetwach) ustanowił z czasem 0:59,26 nowy Rekord Polski.
W corocznej edycji Pucharu Holandii wzięło udział blisko 700 zawodników z ponad 70 klubów, w tym reprezentacje m.in. Francji, Włoch, RPA, Szwajcarii. Zawody odbyły się na najwyższym poziomie zarówno sportowym, jak i organizacyjnym, dorównując standardom mistrzostw świata. Padały rekordy świata i rekordy życiowe.
Był to kolejny meeting pozwalający uzyskać kwalifikacje do The World Games 2025. WOPR złożył do ILS aplikację aby przyszłoroczne Zimowe Mistrzostwa Polski mogły się odbyć w formule międzynarodowej i również być kwalifikacją do TWG 2025 (ostatnią w roku 2024, a więc ostatnią szansą w ogóle). Planowanym miejscem takiego wydarzenia byłaby wtedy olimpijska pływalnia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
A termin? 6-8 grudnia 2024. Może Mikołaj coś przyniesie.

Więcej…
 
OPOLSKIE PODZIĘKOWANIE
środa, 06 grudnia 2023 15:11

opolskie podz 06 12 2023W dniu 2 grudnia w Kędzierzynie – Koźlu na obchodach 50-lecia działalności WOPR Województwa Opolskiego miała miejsce bardzo sympatyczna i niespodziewana dla samych bohaterów uroczystość. Prezes WOPR na wniosek Prezesa WOPR Województwa Opolskiego odznaczył „Odznaką Błękitnego Krzyża WOPR” Państwa Katarzynę i Adama Janiszewskich. Odznakę tą nadaje się na wniosek prezesa jednostki wojewódzkiej, osobom nie będącym członkami WOPR, a wnoszącym do naszej organizacji dobro. W tym wypadku owym „dobrem” było trzech ratowników, którzy stanęli za plecami odznaczonych, ich synowie: Bartosz, Mateusz i Jan Janiszewscy – ratownicy wodni Opolskiego WOPR. Bardzo miła tradycja uhonorowywania rodzin „ratowniczo pokoleniowych” lub rodziców nie-ratowników spełniających nasze, ratownicze marzenia.
Gratulujemy odznaczonym i życzymy pociechy z synów jak Opolskie WOPR z nich jako ratowników.      

 
SZKOLENIA LODOWE RUSZAJĄ
środa, 06 grudnia 2023 08:40

kostki loduZ uwagi na niskie temperatury jednostki WOPR organizują Centralne Szkolenia Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na akwenach pokrytych lodem. Poziom „A” – czyli dla początkujących zapoznanie ze środowiskiem wodnym oraz podstawowymi technikami ratowniczymi oraz poziom „B” – zaawansowane techniki ratownicze na niestabilnym lodzie z wykorzystaniem sprzętu.
Pierwsze szkolenie już w najbliższy weekend w Warszawie (zgłoszenia tutaj), a kolejne planowane są w Kruszwicy w województwie kujawsko-pomorskim oraz w Turawie w województwie opolskim. Linki do zgłoszeń niebawem.
Przypominamy, że tzw. „lodowe” CSS WOPR na poziomie co najmniej „A” jest wymagane od kandydatów na szkolenia w Tamie oraz od absolwentów, którzy warunkowo (z uwagi na ostatnie ciepłe zimy) zostali dopuszczeni do szkoleń centralnych SRW.
Na wszystkie szkolenia zapraszamy również (a może i przede wszystkim) kandydatów na Instruktorów CSS WOPR z zakresu ratownictwa lodowego. Przypominamy, że co najmniej dwie pozytywne asystentury na wszystkich poziomach szkolenia oraz pozytywnie zaliczony egzamin pozwalają samodzielnie prowadzić rekomendowane przez WOPR szkolenia w swoich jednostkach.

 

 
NADANIE SZTANDARU W OPOLSKIM WOPR
wtorek, 05 grudnia 2023 07:31

opole 04.12.2023W dniu 2 grudnia podczas gali z okazji 50-lecia WOPR na Opolszczyźnie na pięknej sali balowej w Kędzierzynie – Koźlu został nadany sztandar jednostce wojewódzkiej - WOPR Województwa Opolskiego. Akt nadania sztandaru odczytał Prezes WOPR Paweł Błasiak, fundatorzy dokonali symbolicznego wbicia gwoździ w jego drzewce, a przekazania sztandaru na ręce Prezesa WOPR Województwa Opolskiego Zbigniewa Szorca dokonał Wicemarszałek Województwa Opolskiego Pan Zbigniew Kubalańca.
Sztandar został przekazany na ręce pocztu sztandarowego, w którym sztandarowym był Kol. Ryszard Tatarczuk, najstarszy etatowo pracujący ratownik na Opolszczyźnie, a nie wiadomo czy nie w kraju, a asystowali przedstawiciele najmłodszego pokolenia ratowników, zasłużeni zawodnicy MUKS – WOPR Kędzierzyn - Koźle Kol. Zofia Rapiejko i Maksymilian Topolnicki.
W obecności sztandaru nadane zostały honorowe medale i odznaczenia samorządowcom, przedstawicielom zaprzyjaźnionym służb, instytucji i organizacji, po czym, po wyprowadzeniu sztandaru w jego honorowe miejsce, rozpoczęła się przyjacielska biesiada.    

Więcej…
 
ZNÓW SIĘ ZBLIŻA „KRUCHA WYOBRAŹNIA”
poniedziałek, 04 grudnia 2023 15:46

krucha 04 12 2023Przyszła zima i na akwenach utworzył się lód. Wydaje się gruby, a czasem jest gruby i ratownicy po nim chodzą. Ratownicy. Z odpowiednim przeszkoleniem, zabezpieczeniem i znajomością zasad zachowania się w razie wypadku.
Wody w Polsce to w dużej mierze cieki. Niejednokrotnie ze zrzutem wody z miast lub zakładów przemysłowych. Nie dość, że woda w nich płynie to jeszcze jest – jak na tą porę roku – ciepła. Oznacza to nic innego, jak po prostu to, że pod pokrywą lodową, która może wydawać się stabilna i twarda, znajdują się ciepłe strugi wodne powodujące zmniejszenie grubości i struktury lodu. Rzeka meandruje i jeżeli nie znajdzie drogi w swoim korycie poszuka jej obok, tam, gdzie latem było spokojnie, a teraz pod lodem? Kto wie.
WOPR ostrzega i informuje. Każdy, KAŻDY LÓD NALEŻY UWAŻAĆ ZA KRUCHY i nie dający 100-procentowej pewności trwałości. W większości wypadków ofiara wpada pod lód i nie jest w stanie spod niego wyjść. Co zrobić, aby poszkodowany nie wpadł pod lód i doczekał przyjazdu ratowników. Szkolić się. Edukacja wodna to nie tylko basen, karta pływacka i żeglowanie. To również myślenie o zagrożeniach i umiejętność radzenia sobie w nagłych sytuacjach. Przypominamy o tym od lat. „Krucha wyobraźnia”

 

 
I PUCHAR POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM
poniedziałek, 04 grudnia 2023 08:58

Puchar pl 04 12 2023W dniach 25 – 26 listopada 2023r, w Zabrzu na pływalni Aquarius Kopernik odbyły się, organizowane po raz pierwszy, zawody Pucharu Polski w Ratownictwie Wodnym. Pod nieobecność męskiej reprezentacji, która walczyła o kwalifikacje do TWG 2025 w Warendorfie, ta nowa formuła konkurencji przyciągnęła sporo młodzieży – bo to między innymi dla nich powstają nowe, dynamiczne konkurencje na krótkim basenie. Można by rzec „Puchar Sprintu” lub przedsmak zmagań na pełnych dystansach.
Ponieważ monotonia idzie tuż przed zniechęceniem i rezygnacją, Komisja ds. Sportu WOPR i Oddział Śląskiego WOPR w Zabrzu otworzyła nowy obszar zmagań dla ratowników. Szybkie, 50- metrowe i zarazem widowiskowe konkurencje mogą być alternatywą i zachęceniem młodych ratowników i pływaków do spróbowania swoich sił w lifeseving’u.
Otwarcia dokonała Pani Małgorzata Mańka – Szulik - Prezydent Zabrza, a obecni na zawodach, a także podczas dekoracji, byli przedstawiciele władz lokalnych, szkół sportowych i sponsorów.
Wspaniała oprawa zawodów stawia wysoko poprzeczkę dla kolejnych organizatorów. Zawodnicy zadowoleni, trenerzy zaskoczeni (ale pozytywnie) nowymi konkurencjami i przebiegiem zawodów, a organizatorzy zmęczeni … ale szczęśliwi co potwierdziła Prezes WOPR Zabrze Aneta Gralińska – Preg. Wyniki z zawodów można znaleźć na lifetiming.pl

 

 
DRONY, DRONY … WEBINAR
poniedziałek, 27 listopada 2023 12:28

drony logs 27 11 2023Technika podąża naprzód i BSP (bezzałogowe statki powietrzne) stają się coraz częstszymi współpracownikami ratowników wodnych, szczególnie w działaniach profilaktycznych, poszukiwawczych ale i ratowniczych. Coraz większy wybór nie tylko dronów ale i akcesoriów, oprzyrządowania i zabezpieczenia logistycznego to wyzwanie dla naszych jednostek, a szczególnie dla sprzętowców i logistyków.
WOPR pracując w ramach ILS nad międzynarodowym programem szkolenia operatorów BSP, które rekomendować będzie zasady pracy i współpracy w typowych działaniach ratownictwa wodnego zaprasza na 60-minutowy webinar organizowany przez TPI w dniu 28 listopada 2023 roku o godz. 10:00 na platformie GoToWebinar pt: Stacja dokująca DJi DOCK – dużo większy zasięg operacji.
Aby dobrze operować dronem należy to po prostu umieć. Aby dron był właściwie wykorzystany i abyśmy my ratownicy mogli wykorzystać jego możliwości należy znać nowe, coraz nowsze technologie oraz … umieć je wybierać. Rejestracja do spotkania pod wytłuszczonym linkiem.

 

 
DROGA DO THE WORLD GAMES 2025 - WARENDORF
poniedziałek, 27 listopada 2023 13:26

new wuh 27 11 2023Kolejne, XII Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich (The World Games 2025) rozegrane zostaną w sierpniu 2025 roku w 20-milionowym chińskim Chengdu. W roku 2017 i 2022 WOPR-owcy wrócili z medalami we wszystkich kolorach i z rekordami świata. Eliminacje do kolejnych TWG już się zaczęły i trwać będą do końca roku 2024.
Pierwszym etapem szlifowania formy i robienia niezbędnych wyników był udział Reprezentacji Narodowej w międzynarodowych zawodach Pucharu Niemiec w ostatni weekend w Warendorfie. Męski zespół w składzie WOPR-owców: Adam Dubiel, Hubert Nakielski, Tymoteusz Świecak, Mateusz Grabski i najmłodszy (jeszcze junior) Dominik Kosowski przywiózł trzy brązowe medale zdobyte w konkurencjach sztafetowych: 4 x 50 m z przeszkodami, 4 x 25 m holowanie manekina i 4 x 50 m z pasem. Indywidualnie na razie bez medali, ale wszyscy startowali w finałach A i B.
Dominik Kosowski natomiast, tak „po drodze” ustanowił w konkurencji 100 m z pasem nowy Rekord Polski Juniorów z czasem 54,27 s.
Wśród konkurencji z Australii, Nowej Zelandii czy Japonii zajęcie w klasyfikacji generalnej III miejsca to duży sukces. Gratulacje.

 

 
III MISTRZOSTWA POLSKI NAJMŁODSZYCH
wtorek, 21 listopada 2023 09:08

mpnaj 21 11 2023W dniu 18 listopada 2023r, na pływalni Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie odbyły się III Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym w kategorii Młodzik Młodszy. W zawodach startowało 107 zawodników z 10 klubów. Młodzi adepci ratownictwa wodnego stratowali w 4 konkurencjach indywidualnych (w poszczególnych kategoriach wiekowych: 9,10 i 11 lat) oraz jednej sztafetowej. 
Bardzo duże zaangażowanie młodych zawodników w swoje wyścigi oraz niesamowity klimat na trybunach sprawiły, że zawody były bardzo emocjonujące i przebiegały w świetnej atmosferze. 
Poniżej zamieszczamy klasyfikację, a szczegółowe wyniki konkurencji indywidualnych znajdują się na stronie lifetiming.pl

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 42

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3