KOMUNIKATY
ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA RATOWNIKA
piątek, 29 czerwca 2018 14:00

 

 

Z okazji 
Dnia Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 
wszystkim ratownikom, instruktorom, członkom WOPR szkolącym się na ratowników wodnych

życzymy zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności.

 


W imieniu Zarządu Głównego WOPR
Prezes Sławomir Gicewicz

 

 

  

 

Szanowne Koleżanki i Koledzy Ratownicy
Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

 

        

             91 lat temu - 29 czerwca 1927 roku Komisja Ratownictwa działająca przy Polskim Związku Pływackim ustanowiła Dzień Ratownika - jako święto, które zobowiązywało członków PZP całego kraju, do propagowania pływania i idei ratownictwa.

          Dzień ten do dzisiaj jest naszym świętem i budzi ogólny szacunek dla etosu ratownictwa wodnego i przywodząc refleksje o jego pięknej historii.

           Z okazji tej pragnę przekazać od wielce zasłużonych działaczy - Członków Honorowych WOPR Panów: Tadeusza Olszańskiego - inicjatora i założyciela organizacji oraz Wojciecha Płóciennika - długoletniego I-go Prezesa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - serdeczne pozdrowienia i życzenia wielu sukcesów w realizacji planów oraz satysfakcji z działalności społecznej na rzecz bezpieczeństwa na wodzie.

            Jako jeden z najstarszych ratowników (PZP i WOPR) życzę, by dzień ten nadal budził wzajemny szacunek, sentyment oraz zaufanie do braci ratowniczej.

           Jednocześnie przywołuję pamięć o znakomitych działaczach ratownictwa wodnego, którzy odeszli na wieczną wachtę jak: Prof. Mieczysław Witkowski, Lucjan Wilichnowski, Roch Kowalski, Stanisław Knoff, Henryk Struszewski, Tadeusz Adamczyk i wielu innych, wśród których było mi dane uczestniczyć w wydarzeniach związanych z rozwojem ratownictwa wodnego.

Z wyrazami najwyższego szacunku
i z ratowniczym pozdrowieniem

Tadeusz Glinkowski
Członek Honorowy WOPR
Zasłużony Ratownik WOPR 
Instruktor Wykładowca Ratownictwa Wodnego

 

Warszawa, 29 czerwca 2018

 

 
KOMISJA RATOWNICTWA PODWODNEGO
czwartek, 28 czerwca 2018 23:27

nurek krpW znaczącym dla polskiego ratownictwa wodnego miejscu - w Tamie, Prezydium ZG WOPR ostatecznie zatwierdziło program szkoleniowy i strukturę szkolenia Komisji Ratownictwa Podwodnego WOPR. Jest to duży krok zwłaszcza, że szkolenia te posiadają certyfikacje ILS i CMAS i są dodatkowymi kwalifikacjami i uprawnieniami dedykowanymi do prowadzenia poszukiwań osób na obszarach wodnych, które leżą w kompetencjach podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego. Szkolenia te są oczywiście obarczone - jak większość szkoleń w WOPR - większymi wymaganiami i co za tym idzie wieńczą je znacznie wyższe kompetencje osób je kończących. Kierowane są do osób uprawiających płetwonurkowanie i nurkowanie, a szczególnie do grup operacyjnych i interwencyjnych oraz ratowników pełniących służbę na stałych dyżurach. Zapraszamy.

 

 

 

 
MISTRZOSTWA POLSKI W RATOWNICTWIE MORSKIM
wtorek, 26 czerwca 2018 08:40

MP plakatW dniach 28-29 lipca 2018 roku w Sopocie, odbędą się pod Honorowym Patronatem Prezesa WOPR Sławomira Gicewicza oraz Prezydenta Miasta Sopotu Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Najlepsi Ratownicy i Ratowniczki z całego kraju rywalizować będą w 10 widowiskowych konkurencjach (5 indywidualnych: bieg-pływanie-bieg, wyścig na deskach ratowniczych, flagi plażowe, wyścig pływanie, wyścig w płetwach oraz 5 drużynowych: akcja z deską ratowniczą, wyścig z pasem ratowniczym, akcja z zasobnikiem z liną, SURF Dash, Ironman) będących symulacją rzeczywistych akcji ratowniczych. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe medale, puchary oraz nagrody. Mistrzostwa odbędą się dzięki wsparciu Sponsorów: LG Electronics Polska, Operator Sieci Plus, a ich Organizatorami są: Fundacja RESCUEHOUSE, Sopockie WOPR, Komisja ds. Sportu ZG WOPR. Udział w zawodach jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy wysyłać do dnia 25 lipca 2018 roku poprzez załączony formularz na adres email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Wszelkich informacji udziela Organizator poprzez email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Zapraszamy do udziału i kibicowania!

Komunikat organizacyjny

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy

 

 

 
DZIEŃ RATOWNIKA
piątek, 29 czerwca 2018 12:29

received 618731895150703Ratownikiem WOPR jest się całe życie, jest nim się całym sobą i nie można się z tego „wypisać”. To sposób na życie, to wyższe wartości jakie naszym życiem kierują. Wciąż się szkolimy, wciąż ćwiczymy. Dużo więcej niż potrzeba do uzyskania „kwitów”. To jest nasze „Ja”, nasze „My”. To jest Nasz WOPR. Po co? - spyta ktoś. A tak po prostu:
... by inni mogli żyć.

 

 

 

 

 
POMOC DLA WOPR PŁOCK
czwartek, 28 czerwca 2018 10:45

79ej8z-3cafba92.pngPo żywiole jaki nawiedził port w Płocku, który praktycznie pozbawił tamtejszą jednostkę WOPR sprzętu pływającego, WOPR Płock wystosował apel: kto może, kto chce ...
LINK

 

Osoby które chcą pomóc prosimy o wpłaty na remont jednostek poprzez  LINK

 

 

 

 

 

 

 

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
niedziela, 24 czerwca 2018 10:46

Kania        Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 czerwca 2018 roku na wieczną wachtę odszedł Pan Bolesław Kania, wybitny ratownik i działacz WOPR Województwa Opolskiego, starszy ratownik wodny, instruktor motorowodny, związany z ratownictwem wodnym od ponad sześćdziesięciu lat. Wieloletni Wiceprezes WOPR Województwa Opolskiego, wieloletni Kierownik Stanicy WOPR nad Jeziorem Dużym w Turawie,  wspaniały człowiek, nasz przyjaciel i kolega, uhonorowany przez Krajowy Zjazd WOPR najwyższym wyróżnieniem, jakim jest tytuł Honorowego Członka WOPR, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem za Ofiarność i Odwagę, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
     Zarząd Główny WOPR łączy się w żalu z kolegami z Zarządu WOPR Województwa Opolskiego, w związku z odejściem kolegi Bolesława Kani. 

Cześć jego pamięci.   

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Komunalnym w Opolu, w dniu 26 czerwca 2018 r. o godz. 11,00  (kaplica cmentarna w starej części cmentarza).

 

 

 

 
PRZED WAKACJAMI – CO WARTO WIEDZIEĆ ?

 

Pamiętajmy:

Gdy chcemy się wykąpać:

  1. Korzystamy z miejsc strzeżonych gdzie są ratownicy wodnych oraz wytyczone kąpieliska (lub miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli)
  2. Jeżeli nie ma w pobliżu miejsc strzeżonych i obszar wodny nie jest objęty zakazem kąpieli, a my umiemy pływać to:

- zażywamy kąpieli w grupie i obserwujemy się na zmianę

- jeżeli pływamy dłuższe dystanse to korzystajmy z bojki ratowniczej, którą holujemy na lince za sobą – może się przydać w przypadku zmęczenia lub konieczności udzielenia pomocy innej osobie (bojka utrzymuje trzy osoby)

- zawsze informujmy kogoś na brzegu, że wypływamy dalej (jeżeli już umiemy i mamy sprzęt asekuracyjny) i kiedy planujemy powrót.

 

Jeżeli uprawniamy żeglarstwo, kajakarstwo lub wioślarstwo:

  1. Sprawdźmy stan sprzętu pływającego, stan i liczbę środków asekuracyjnych i ratunkowych
  2. Posiadajmy sprawny i naładowany telefon komórkowy w wodoodpornej obudowie
  3. Korzystajmy ze środków asekuracyjnych zgodnie z ich przeznaczeniem.
  4. Sprawdźmy stan apteczki.

Jeżeli jesteśmy wychowawcą grupy kolonijnej lub innej grupy dzieci to:

  1. Korzystamy wyłącznie z miejsc strzeżonych w obecności ratownika co oznacza, że nie wolno grup zorganizowanych kąpać poza kąpieliskami lub miejscami okazjonalnie wykorzystywanymi do kąpieli
  2. Kąpiel odbywa się pod opieką wychowawcy i we współpracy wychowawcy z ratownikiem co oznacza:

- wychowawca musi zwrócić się do ratownika z kąpieliska i ustalić z nim w jaki sposób może grupa korzystać z kąpieliska lub

- grupa (kolonia) ma „własnego” ratownika wodnego, który nadzoruje kąpiel dzieci na tym kąpielisku informując o tym ratowników pracujących na tym akwenie – nie jest tu wymagany udział ratownika „miejscowego”

Uwaga: jeżeli na kąpielisku jest wyłącznie minimalna liczba ratowników wodnych o jakiej mówią przepisy, a kąpiących się jest w danej chwili tylu, że ratownicy nie mają możliwości zajęcia się (instruowania, przeliczenia, nadzoru) dodatkową grupą gdyż wiązałoby się to ze zmniejszeniem nadzoru nad strzeżonym terenem – mogą odmówić współpracy z dodatkową grupą. Nie oznacza to, że w wypadku wejścia dzieci na teren strzeżony nie będą one nadzorowane przez ratowników i nie będą podejmowane działania ratownicze w razie wypadku jednak kąpiel ta będzie się odbywała wyłącznie w obecności ratownika, nie zaś we współpracy z nim.

 

 

Gdy widzimy, że ktoś tonie, że ma kłopoty w wodzie, że przewrócił się jego kajak czy łódź:

  1. Jeżeli są ratownicy Informujemy ich jak najszybciej – oni pomogą i będą działać dalej, a jeżeli nie ma ratowników informujemy służby ratownicze na numer 112 – oni poinformują właściwe na tym terenie jednostki WOPR lub inne organizacje, które ruszą z pomocą i będą działać dalej.
  2. Staramy się udzielić pomocy w sposób niezagrażający naszemu życiu:

- jeżeli nie jesteście ratownikami wodnymi nie starajcie się nimi zostać w tej chwili i nie skaczcie do wody.

- rzućcie tonącemu - jeżeli macie pod ręką lub w niewielkiej odległości – przedmioty pływające, a najlepiej koło ratunkowe (jest z reguły na plaży i w portach) lub kamizelkę ratunkową i każcie mu się jej trzymać.

- osobie tonącej należy podać (najlepiej z brzegu, pomostu łodzi) przedmiot, który jest „przedłużeniem” ręki i przyciągnijcie na płytką wodę lub do pomostu (kei)

- pomóżcie wyjść na brzeg, okryjcie kocem, ubraniem
- pozostajemy aż ratownicy zakończą akcje lub przybędą służby ratownicze – będą potrzebowali naszych wyjaśnień.

 

Gdy widzimy, że ktoś stracił przytomność (zemdlał):

 

1. Sprawdzamy przez 10 sekund czy oddycha: zbliżamy ucho do nosa (ust) i słuchamy jego oddechu, patrzymy na klatkę piersiową czy się porusza czujemy powiew oddechu na swoim policzku. Jeżeli tak to pozostawiamy odchyloną głowę i czekamy na pomoc ratowników.

2. Jeżeli nie ma oddechu to: jeżeli poszkodowany został wyciągnięty z wody to odchylamy głowę do tyłu i tylko raz wykonujemy 5 wdechów ratowniczych (metoda usta – usta) wykonujemy na zmianę 30 uciśnięć klatki piersiowej (4 – 5 cm) w tempie ok. 100 razy na minutę i 2 oddechy ratownicze (usta – usta)

3. Uciski klatki piersiowej i oddechy wykonujemy do przybycia ratowników (lub do powrotu oddechu i krążenia).

 

 

A tak w ogóle to: CIESZMY SIĘ WODĄ

 

Już po raz dziewiąty w ramach wspólnej akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”,53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. Link

 

 

 

 
WOPR OSTRZEGA
wtorek, 05 czerwca 2018 11:50

WOPR OSTRZEGAFala upałów, dni wolne, zbliżające się wakacje i … chłodna woda. Rzeki, jeziora, morze są po to by cieszyć się pływaniem i kąpielą. Niestety nie wszyscy mają do tego żywiołu szacunek, nie wszyscy znają swoje możliwości i uwarunkowania hydrologiczne występujące w wodzie. WOPR informuje, edukuje i ostrzega, że woda jest przyjazna i po prostu fajna ale trzeba ją znać. Uczmy się pływać, zwracajmy uwagę na osoby wchodzące do wody w stanie … niepełnej sprawności, pomagajmy w potrzebie. Lepiej wzniecić sto alarmów za dużo niż jednego – tego jednego, najważniejszego - nie podnieść. Ratownicy wodni są w stałej gotowości aby nieść pomoc osobom zagrożonym utratą życia lub zdrowia w wodzie. Muszą jednak wiedzieć, że ktoś tej pomocy potrzebuje, że ktoś tonie. Muszą go widzieć, muszą dostać informację. Apelujemy o korzystanie z miejsc strzeżonych, o pływanie w towarzystwie i wspólny nadzór nad sobą. Człowiek tonie ok. 4 – 6 minut jednak cały dramat rozgrywa się tuż pod powierzchnią wody. Pływajcie w zasięgu wzroku ratowników lub przyjaciół, znajomych. Dajcie się uratować.

Jednym ze skutków informacji o liczbie utonięć w tym roku jest pismo Pana Mariana o jego własnych doświadczeniach, które publikujemy. Może pomoże…

 
TAMA 2018 – WARTO SIĘ SPRAWDZIĆ

logo tama 2018W dniach 23 - 30 czerwca 2018 roku w Tamie, odbędzie się szkolenie przygotowujące do egzaminu na stopnie Starszego Ratownika Wodnego (SRW 2018) i Instruktora WOPR (IWOPR 2018). Osoby chętne do udziału w szkoleniach prosimy o przesłanie w terminach zamieszczonych w „harmonogramach” kopii kompletu dokumentów na adresy e-mail:

  • Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. – kandydaci na kurs IWOPR 2018
  • Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. – kandydaci na kurs SRW 2018

oraz oryginałów formularzy zgłoszeniowych na adres biura Zarządu Głównego WOPR.

Centralne Szkolenia Specjalistyczne w Tamie są zwieńczeniem umiejętności jakie każdy ratownik wodny powinien posiadać aby skutecznie podejmować działania na każdym akwenie i o każdej porze roku. Ich główną zaletą jest usystematyzowanie wiedzy w zakresie technik ratowniczych i ich stosowania w działaniu (SRW) oraz ujednolicenie systemu i metodyki szkolenia na stopnie WOPR i certyfikaty ILS.  

Więcej…
 
CSS PRZED SEZONEM
piątek, 18 maja 2018 16:54

logotyp 18052018W dniach 31 maja – 2 czerwca 2018 roku w Łebie odbędzie się szkolenie z zakresu ratownictwa z użyciem skutera z platformą ratowniczą. Zajęcia prowadzą Istruktorzy ILS (ILS Jet Ski Instructor) - szczegóły

W dniach 13 – 15 czerwca 2018 roku na torze kajakowym „Wietrznice” odbędzie się szkolenia z zakresu ratownictwa na wodach powodziowych i szybkopłynących poziom „A” i „B”. Zajęcia prowadzą Instruktorzy WOPR i CSS WOPR (szczegóły)

Oba szkolenie posiadają rekomendację Centralnych Szkoleń Specjalistycznych WOPR i są szkoleniami realizującymi wymogi programu szkolenia WOPR oraz ILS w tym wymagania do uzyskania certyfikatu ILS Jet Ski Operator i Jet Ski Instructor.

 
40-lat MINĘŁO
czwartek, 29 marca 2018 10:10

WitkowskiPonad 40 lat tradycji ma już tytuł Członka Honorowego WOPR . W roku 1977 jednym z pierwszych ratowników, którzy zaszczytu jego otrzymania dostąpili był Mieczysław Witkowski – nestor Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Tytuł ten Zjazd Krajowy WOPR do chwili obecnej nadał pięćdziesięciu siedmiu członkom WOPR. W historii WOPR tytuł ten tylko raz był przez naszą najwyższą władze odebrany, a w ostatnich dziesięciu przypadkach - na skutek orzeczenia sądu rejestrowego (KRS) o nieprawomocności Zjazdu Krajowego 12-13 kwietnia 2013 roku – uchwały nadające tytuły Członka Honorowego WOPR zostały uchylone.

Więcej…
 

                yczenia wielkanocne 2018

 
<< pierwsza < poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 następna > ostatnia >>

Strona 28 z 41

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3