KOMUNIKATY
ZAŚWIADCZENIA KPP – NADAL WAŻNE
poniedziałek, 16 maja 2022 13:36

ważne KPP logoZ dniem 16 maja 2022 roku weszły w życie przepisy ustalające stan zagrożenia epidemicznego na terenie całego kraju. Oznacza to odwołanie stanu epidemii i przejście w stan zagrożenia epidemicznego.
W związku z nadchodzącym sezonem kąpielowym WOPR zwraca uwagę, że obowiązujący art. 15 zzzzzi*) ustawy z dnia z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, ….(tekst jednolity Dz. U. 2021 poz. 2095 z pózn.zm.) przedłuża ważność zaświadczeń KPP, których termin ważności kończył się w dniu 14 marca 2020 roku lub później do 60 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego. Zniesienie stanu epidemii przy pozostaniu w stanie zagrożenia epidemicznego niczego nie zmienia w ważności posiadanych uprawnień przez ratowników wodnych.
Niemniej jednak WOPR rekomenduje prowadzenie szkoleń doskonalących i - jeżeli to możliwe - przystępowanie ratowników do egzaminów recertyfikacyjnych, z uwagi na podtrzymanie wiedzy i umiejętności. 

 

 

*) art. 15 zzzzzi W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii lub stanu klęski żywiołowej oraz w okresie 60 dni od dnia odwołania tych stanów, zachowują ważność: zaświadczenia o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika, zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika oraz zaświadczenia o zdaniu egzaminu potwierdzającego posiadanie tytułu ratownika, przez ratowników jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym …

 

 

 
55 LETNIE MISTRZOSTWA POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM
poniedziałek, 16 maja 2022 12:02

 55 letnie mpwrw

 

 

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY

 

 
BEZPIECZNA WODA 2022
czwartek, 12 maja 2022 16:15

bezpieczna wodaRusza kolejna kampania edukacyjna Ministerstwa Sportu i Turystyki dotycząca bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Akcja prowadzona jest we współpracy z MEiN, i MSWiA, przy wsparciu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.
W ramach tej akcji zostaną upowszechnione przez Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki broszury oraz plakaty „Bezpieczna woda”.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej ministerstwa (tutaj) oraz do pobrania materiałów informacyjnych w wersji elektronicznej, które dostępne są dla wszystkich chętnych na stronie internetowej lub poniżej.

 

BEZPIECZNA WODA - PLAKAT 

BEZPIECZNA WODA - BROSZURA

 

 

 

 
JET-SKI W DŹWIRZYNIE
czwartek, 28 kwietnia 2022 15:57

jet ski ins opeBiuro ZG WOPR z przyjemnością informuje, że ruszają Centralne Szkolenia Specjalistyczne WOPR. Jako pierwsze „wodne” jest organizowane w dniach 6 - 8 maja 2022 roku, przez WOPR Województwa Zachodniopomorskiego szkolenie z zakresu ratownictwa z wykorzystaniem skutera ratowniczego poziomy „A” i „B”. Szkolenie odbędzie się w Stanicy Wodnej w Dźwirzynie (ul. Jachtowa)., Wszelkie informacje chętni znajdą pod linkiem (tutaj).
Szkolenie obejmuje zakres wiedzy na stopnie stażysty i operatora skutera ratowniczego w oparciu o akredytowany program szkoleniowy Zarządu Głównego WOPR. Absolwenci po ukończeniu szkolenia mogą wystąpić o certyfikat stażysty i operatora skutera ratowniczego WOPR, a następnie posiadając ukończony poziom „B” o certyfikat ILS Jet-Ski Operator.
W trakcie szkolenia istnieje możliwość odbycia stażu asystenckiego dla kandydatów na ILS Jet-Ski Instructor.

 
GRAND PRIX POLSKI 2022 – RUNDY WIOSENNE
czwartek, 28 kwietnia 2022 15:04

Grand Prix Polski w RWDwie wiosenne rundy zawodów z cyklu Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym odbyły się w Warszawie (27 marca) i Kędzierzynie-Koźlu (23 kwietnia). Warszawa ugościła ratowników na obiekcie OSiR Ochota, a Kędzierzyn-Koźle na pływalni MOSiR.
Obie imprezy odbyły się pod honorowymi patronatami władz samorządowych: Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy Doroty Stegienki i Prezydent Miasta Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej. W otwarciu zawodów ze strony WOPR uczestniczyli Prezes Zarządu Głównego WOPR Paweł Błasiak i Przewodniczący Komisji ds. Sportu Dariusz Małkowski. W wiosennych rundach wzięło udział 231 w Warszawie i 128 w Kędzierzynie-Koźlu ratowniczek i ratowników z całej Polski. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie sportowym, a w Kędzierzynie-Koźlu ustanowiono trzy rekordy Polski. Karolina Faszczewska (CKS Szczecin) w konkurencji 50 m ratowanie manekina z czasem 35,10 s. oraz Natalia Pasek (WOPR Ruda Śląska) w konkurencji 100 m ratowanie z pasem z czasem 1.02.75 ustanowiła dwa rekordy kraju w kategorii junior i open.
Zawody były okazją do przeprowadzenia CSS WOPR Sędziów zawodów WOPR. Szkolenie prowadzili sędziowie międzynarodowi ILS klasy „A” i „B”.
Przypominamy sędziom „nieaktywnym” o możliwości odnowienia swoich uprawnień i przystąpienia w przyszłości do dalszych szkoleń sędziowskich (międzynarodowych i krajowych) Niebawem na stronie internetowej WOPR ukaże się aktualny wykaz sędziów zawodów WOPR na pływalni. (National Referee Pool „C”).

 

 
WOPR - ŻYCIU NA RATUNEK
czwartek, 28 kwietnia 2022 14:00

DAWID GÓRA KSIĄŻKAPraca ratownika wodnego nie jest wszędzie taka sama. Ta na jeziorach i rzekach różni się od tej nad morzem. Na rzece nie ma tak wysokich fal, prądów wstecznych ale za to mamy nurt, budowle wodne i zmienną konfiguracje koryta. Ratujemy jednak tych samych ludzi. Niesiemy pomoc. To uzależnia. Czy to potrzeba adrenaliny? Czy odruch serca? Albo po prostu … musimy bo chcemy pomoc.

Książka „WOPR. Życiu na ratunek” ukazuje szczegóły naszej pracy, codzienność ale i dramaty. Mówi o wodzie, która uczy i wymaga szacunku. Utwierdza nas, że utrzymanie właściwych i jednolitych standardów szkolenia (a może i wychowania) daje świetne rezultaty.

Dawid Góra po wielu rozmowach z nami stworzył pozycję, nie podręcznik, ale reportaż, historię, opowiadania, o których warto posłuchać (tutaj) i które … warto przeczytać.

 
KURS SĘDZIÓW KRAJOWYCH I MIĘDZYNARODOWYCH ILS
wtorek, 19 kwietnia 2022 14:28

ILS REFEREE COURSEWOPR informuje, że w roku bieżącym zostaną zorganizowane szkolenia sędziów we wszystkich konkurencjach sportowego ratownictwa wodnego:
Sędzia zawodów basenowych: (Warszawa 25-26.03, Kędzierzyn-Koźle 22-23.04, Skierniewice 14-15.05 i ponownie Warszawa w ramach LMP 27-29.05), Sędzia SERC (Warszawa 26.05), Sędzia zawodów oceanicznych (Mielenko 22-24.07), Sędzia zawodów IRB (Międzyzdroje 17-19.09) - prawdopodobnie.
Jednocześnie miło jest poinformować, że WOPR otrzymało rekomendację Komisji Sportu ILSE w zakresie szkoleń sędziów międzynarodowych zawodów basenowych, oceanicznych, SERC i IRB, które odbędą się odpowiednio w Warszawie, Mielenku i Międzyzdrojach.
Pierwsze szkolenia krajowe (Sędzia SERC) odbędzie się w Warszawie 26 maja 2022 i mogą się na nie zgłaszać członkowie WOPR po ukończeniu 16 roku życia poprzez formularz:

https://forms.office.com/r/mdE69fgckz

W szkoleniach międzynarodowych (wszystkie prowadzone są w języku angielskim) mogą uczestniczyć osoby posiadające krajowe kwalifikacje sędziego w danym rodzaju zawodów (pool, ocean, serc, irb). Zgłoszenia na początek na szkolenia pool & SERC poprzez formularz:

https://forms.office.com/r/x6SBYfva3E   

 

INFORMACJE O SZKOLENIACH 

  

 

 
ODNAWIANIE KWALIFIKACJI SĘDZIEGO ZAWODÓW WOPR
wtorek, 19 kwietnia 2022 14:02

SĘDZIOWIEKoleżanki i Koledzy Sędziowie. Aktywni i mniej aktywni. Wykazy Sędziów WOPR zawierają blisko 200 pozycji. Wiadomym jest, że część z Was już dawno nie sędziuje, a część z Was nie bardzo wie czy może sędziować. Ale pewnie są i tacy co do emocji zawodów by powrócili. Ot choćby po to by powspominać dawne czasy. Trochę zmieniły się przepisy i wiedzę należy uporządkować. Ale da się zrobić.
Proszę Koleżanki i Kolegów, którzy kiedykolwiek zajmowali się sędziowaniem lub skończyli nasze szkolenie (kurs) z tego zakresu o wypełnienie zamieszczonej pod poniższym linkiem ankiety.
https://forms.office.com/r/wMmg4QSnZV
Zajmie to około 7 minut, a nam pomoże w porządkowaniu naszych wspólnych spraw. Dziękuję za pomoc.
Paweł Błasiak - Prezes WOPR

 
CITATION OF MERIT
wtorek, 19 kwietnia 2022 12:30

Jednym z honorowych gości na obchodach 60-lecia WOPR był Prezydent ILSE dr Detlev Mohr, który przekazał swoje słowa uznania dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poinformował też, że ILSE przyjęło nasze zaproszenie i pierwsza po pandemii, nie-zdalna Rada Dyrektorów ILSE odbędzie się w czerwcu w Polsce. Na tym spotkaniu Zespół „2507” na forum międzynarodowym zaprezentuje dotychczasowe działania w zakresie prac związanych z projektem WHO „Drowning Prevention Program”.
Z uwagi na funkcjonujące jeszcze obostrzenia pandemiczne oraz odległość, na nasze obchody nie mógł przybyć Prezydent ILS Graham Ford. Przesłał do WOPR gratulacje i przy okazji sześćdziesiątych urodzin naszej organizacji przekazał - za pośrednictwem Prezydenta ILSE - na ręce Prezesa WOPR Medal „Za zasługi” (Citation of Merit Medal). Dziękując za to wyróżnienie Prezes Błasiak zaznaczył, że rozumie je jako wyróżnienie całej naszej organizacji przekazane na jego ręce. Przypomnieć należy, że równo rok temu „Citation of Merit” otrzymał kol. Artur Bulak, reprezentujący WOPR na forum ILSE.

CITATION

 
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
czwartek, 14 kwietnia 2022 16:11

ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2022

 

 

 
PROŚBA O WSPARCIE
poniedziałek, 11 kwietnia 2022 15:43

logo wopr ukrainaDo naszych jednostek działających w Ukrainie zwróciła się inżynieryjna jednostka wojskowa, która podejmuje nie tylko działania zabezpieczające ale również ratownicze i poszukiwawcze. Ich sprzęt uległ zniszczeniu wskutek agresji rosyjskiej. Starają się go pozyskać z różnych źródeł. Na pojazd terenowy realizowana już jest zbiórka funduszy, natomiast braki w sprzęcie ratowniczym i nurkowym uniemożliwiają im podejmowanie działań.
Jeżeli która z naszych jednostek lub zaprzyjaźnionych organizacji płetwonurkowych miałaby możliwość przekazania indywidualnego sprzętu ratowniczego lub sprzętu do nurkowania - prosimy kontaktować się z naszym koordynatorem Piotrem Synowcem. Pozyskany sprzęt może przywrócić sprawność i mobilność jednostki, która pomimo działań wojennych podejmuje się zadań z zakresu ratownictwa wodnego, zabezpieczenia ewakuacji ludności i poszukiwawczych.

 

LIST Z PROŚBĄ O WSPARCIE

 

 
ODPOWIEDZI NA APEL WOPR
piątek, 08 kwietnia 2022 10:54

DLRGW związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą, jednostki WOPR w całym kraju prowadzą zbiórki i organizują pomoc. Część z tych darów transportowana jest przez WOPR Zamość do Ukrainy, a część wykorzystywana w kraju, w centrach dla uchodźców, szczególnie w opiece nad najmłodszymi. Wsparcie tu, na miejscu jest dla tych osób bardzo ważne.
13 marca WOPR wystąpiło do ILSE i za jej pośrednictwem do ILS o przesłanie informacji do organizacji ratowniczych w zakresie sposobu udzielania pomocy dla walczącej Ukrainy. Pomocy zarówno w opiece nad docierającymi do nich uchodźcami, jak i - jeżeli są takie możliwości - w sprzęcie medycznym, taktycznym i ochronnym. Na nasz apel szybko odpowiedziała Hiszpania a w ostatnich dniach niemiecka DLRG (Deutsche Lebens-Rettungs Gesellchaft). Ich oferty zostały skierowane do koordynatora WOPR. Zarówno pomoc medyczna oraz sprzętowa transportowana do Ukrainy jak i socjalna, społeczna realizowana przez jednostki WOPR w kraju oraz federacje ratownicze za granicą to jest nasza, ratownicza, mała cegiełka - po prostu odruch serca.    

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 32

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3