wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
II RUNDA GRAND PRIX POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM
czwartek, 10 września 2015 10:22

W dniu 17 października 2015 roku (sobota) odbędzie się II runda zawodów Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym na obiektach MKP "Wodnik" w Ozorkowie. Organizatorem zawodów będzie Zgiersko-Łęczyckie WOPR. Komunikat organizacyjny ukaże się 25 września 2015 na stronie internetowej organizatora (http://www.woprozorkow.pl) oraz w zakładce „Sport” po potwierdzeniu patronatów nad zawodami. Nie odbędą się planowane na dzień 19 września 2015 roku zawody w Świdwinie (przełożone z maja) i w związku z tym do klasyfikacji końcowej uznawane będą wyniki rundy I i II oraz runda finałowa.

Szczegóły

Przewodniczący Komisji ds. Sportu WOPR
Tomasz Kozioł


 
JUBILEUSZ DLA „PSIAKÓW”
niedziela, 06 września 2015 11:33

W dniach 29 – 30 sierpnia 2015 roku na plaży „Pogoria III” w Dąbrowie Górniczej odbyły się jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Psów Ratowniczych i Pracujących w Wodzie organizowane przez Sekcję Psów Ratowniczych WOPR Dąbrowa Górnicza.
Przy udziale władz samorządowych - Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Pana Zbigniewa Podraza oraz Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji z Dąbrowy Górniczej Pani  Dagmary Molickiej, a także przedstawicieli władz terenowych i centralnych WOPR oraz niestrudzonej Katarzynie Rubinkowskiej- Wasylowskiej - Kierownika Sekcji Psów Ratowniczych WOPR Dąbrowa Górnicza, blisko 20 psów ratowników z WOPR i innych organizacji, startowało między innymi w konkurencjach pływania, akcji ratowniczej oraz holowania poszkodowanych i łodzi. Jak zwykle przy takich spotkaniach odbywały się pokazy i zajęcia edukacyjne dla plażowiczów.
Zmagania dla wszystkich, były kolejną  sposobnością na integrację, wymianę doświadczeń ale i  przede wszystkim na dobrą zabawę, dzięki której w sposób najbardziej pozytywny dla psa podnosi się  swoje umiejętności, by móc stworzyć THE BEST TEAM. Relacja i wyniki zawodów na http://www.sekcjapsowratowniczych.pl

Więcej…
 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
czwartek, 03 września 2015 11:54

wstazka

W dniu 30 sierpnia 2015 roku odszedł na wieczną wachtę członek Kapituły Odznaczeń Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Kol. Kazimierz Szlasa. Członek WOPR od  1967 roku, Instruktor WOPR od 1979 roku (nr 497), trener pływania I klasy, wychowawca setek zawodników i ratowników. Wieloletni organizator zawodów, w tym współorganizator Mistrzostw Świata w Ratownictwie Wodnym w roku 1983. Autor publikacji o pływaniu i ratownictwie wodnym. Instruktor szkoleń centralnych w Tamie. Pełnił funkcje we władzach wojewódzkich i terenowych WOPR na Mazowszu i w Warszawie. W bieżącym roku został powołany do składu Kapituły Odznaczeń WOPR. Odznaczony Złotą Honorową Odznaką WOPR „Za zasługi z wieńcem laurowym”, odznaką „Zasłużony Ratownik” i „Zasłużony Instruktor”.

Całe życie pracował jako ratownik wodny na pływalniach, kąpieliskach śródlądowych i nadmorskich zarówno w kraju, jak i za granicą. Do ostatniego dnia czuwał nad bezpieczeństwem innych.

Cześć jego pamięci.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 11.09.2015 roku o godz. 11.20 w kościele Św. Wincentego (drewniany) na Bródnie. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.

 
„HARPAGANY” - AMBASADORZY WOPR Z WŁASNEJ WOLI
piątek, 21 sierpnia 2015 21:44

WOPR to również przyjaźń i przygoda. Poznali się w Pałacu Młodzieży w Warszawie gdzie trenowali piłkę wodną i ratownictwo wodne. Razem wygrali Familiadę, nabyli „Harpagana” (stąd ich nazwa) i … pojechali na długi weekend wykąpać się do Albanii. A potem? A potem zaplanowali i wyruszyli w podróż życia „Polska – Kazachstan 2015”. Po drodze, a ich zmagania można śledzić na facebook’u, nie obyło się bez odwiedzania braci ratowniczej. Na razie w Bułgarii i Turcji, gdzie nastąpiła wymiana koszulek ale kawał drogi jeszcze przed nimi i ... najlepszej promocji naszej organizacji.

Brawo Harpagany. Powodzenia, szerokiej drogi, czystej wody i czekamy na powrót we wrześniu.

https://www.facebook.com/pages/Harpagany/888251237897618

 

Więcej…
 
CZY WIESZ ŻE …
wtorek, 18 sierpnia 2015 17:57

 

Sinice są jednak groźne dla człowieka, a kontakt z nimi może zakończyć się w skrajnych przypadkach śmiercią. Wszystkiemu winne są wydzielane (produkowane) przez sinice toksyny, trujące dla organizmu człowieka w sytuacji bezpośredniego kontaktu w wodzie ze skórą, czy kontaktem z błoną śluzową np. przy zakrztuszeniu się w trakcie kąpieli.

Działają one na układy i organy człowieka w różnoraki sposób: podrażnienie skóry, żołądka, jelit i spojówek (endoioksyna), porażenie mięśni gładkich aż do uduszenia wskutek zatrzymania ich pracy (saksitoksyna –neurotoksyna), uszkodzenia wątroby, a nawet krwotok wewnętrzny (mikrocystyna – hepatotoksyna) czy nerek (cylindrospermopsyna).

 

W zależności od sposobu kontaktu z toksynami sinic oraz ich rodzaju, mogą wystąpić następujące objawy:

zmiany skórne po kąpieli jak rumień, wysypka skórna, pokrzywka, świąd skóry, zapalenie spojówek;

gorączka, dreszcze i bóle mięśniowe, bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka

duszności, bóle w klatce piersiowej,

Każdorazowe wystąpienie powyższych zmian, szczególnie w połączeniu z podejrzeniem występowania sinic wymaga natychmiastowej konsultacji medycznej.

 

W Polsce nie oznacza się stężenia toksyn sinicowych w wodzie  kąpielisk, dlatego warto pamiętać o zapobieganiu i przestrzeganiu podstawowych zasad:

nie kąpać się, a nawet nie wchodzić do wód mętnych, o zmienionej barwie lub zapachu, zwłaszcza gdy towarzyszy temu pienienie się wody;

po ewentualnym kontakcie z taką woda umyć i spłukać dokładnie skórę, a strój kąpielowy wyprać.

A więc ratownicy – przyglądajcie się wodzie.

 

 
CZY WIESZ ŻE …
piątek, 07 sierpnia 2015 22:18

Dzisiaj o wstrząsie termicznym, co to jest, jak go uniknąć i jak pomóc poszkodowanemu.

W czasie gorąca (podczas opalania ale również przy pracy np. w hucie) podskórne naczynia krwionośne pod wpływem ciepła rozszerzają się i napełniają sporą ilością krwi (oddają nadmiar ciepła zgromadzony w organizmie). Nagłe zetknięcie skóry z zimną wodą powoduje gwałtowne obkurczenie się naczyń krwionośnych i "wypchnięcie" z nich krwi w głąb organizmu - do serca, które w takiej sytuacji nie jest w stanie przepompować tak dużej ilości krwi i w konsekwencji zatrzymuje się w fazie rozkurczu.

Nagły gwałtowny skok do wody, wrzucenie do wody osoby nieprzygotowanej, polanie strumieniem zimnej wody osoby długo opalającej się - wszystkie te sytuacje mogą doprowadzić do wystąpienia wstrząsu termicznego i w konsekwencji spowodować u niektórych osób zatrzymanie pracy serca.

Więcej…
 
ZGRUPOWANIE REPREZENTACJI POLSKI
wtorek, 04 sierpnia 2015 08:01

W dniach 17-24 lipca 2015 roku Reprezentacja Polski w ratownictwie wodnym wzięła udział w obozie przygotowawczym do Mistrzostw Europy w ratownictwie wodnym Swansea 2015r. Zajęcia treningowe odbywały się na obiektach sportowych Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu. Po raz pierwszy środki na nowy sprzęt startowy, stroje reprezentacji narodowej oraz na zgrupowanie i start w Mistrzostwach Europy w 100% zapewnił Zarząd Główny WOPR.

Więcej…
 
Mistrzostwa Europy w Ratownictwie Wodnym
piątek, 31 lipca 2015 11:18

Już w poniedziałek rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Ratownictwie Wodnym, które w tym roku rozgrywane będą w Walii. Nasz kraj reprezentować będzie 12 zawodników:  Paulina Zatka (Wrocław), Agata Wiertel i Wiktoria Samuła (Lublin), Anna Nocoń (Ruda Śląska), Magdalena Wolny (Knurów), Nikola Vacek (Szczecin), oraz Adam Dubiel (Lublin), Wojciech Kotowski, Cezary Kępa i Alek Basowski (Szczecin), Michał Oleasz (Wrocław) i Bartosz Stanielewicz (Zgiersko- Łęczyckie WOPR).  Kadra została wybrana na podstawie wyników z czerwcowych Mistrzostw Polski rozegranych na wrocławskim basenie.

W kilku słowach przybliżę na czym polega ten mało popularny w Polsce sport. 

Więcej…
 
NOWA GRUPA ROBOCZA ILSE
środa, 29 lipca 2015 17:48

W dniach 23-25 lipca 2015 roku w Niemczech w siedzibie DLRG w Bad Nenndorf  odbyło się posiedzenie nowej grupy roboczej ILSE ds. zapobiegania klęskom naturalnym i ochrony cywilnej (Meeting of new working group „Disaster prevention and civil protection”). W spotkaniu udział wzięło 16 przedstawicieli organizacji ratowniczych z całej Europy, m.in. dr. Klaus Wilkens – DLRG, Ortwin Kreft – Przewodniczący Komisji Ratownictwa ILSE, przedstawiciele z Niemiec, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Włoch, Holandii, Serbii, Wielkiej Brytanii i Polski. Na zaproszenie Prezydenta ILSE dr. Detlev’a Mohr, WOPR reprezentował Krzysztof Skrzyniarz – Wiceprezes Zarządu Głównego WOPR oraz Artur Bulak członek Lubelskiej Grupy Operacyjnej WOPR.

Więcej…
 
CZY WIESZ ŻE …
wtorek, 28 lipca 2015 12:51

Z nowego cyklu „ABC Ratownika WOPR” omawiamy dzisiaj upwelling przybrzeżny czyli podpływanie zimnej wody (podnoszenie się warstwy zimnej wody) z głębokości poniżej termokliny na powierzchnię w okolicach kąpielisk morskich.

Zjawisko to występuje na Bałtyku dość często, jest dość trudne do prognozowania i  zależy od wiatru, zmian poziomu morza, głębokości brzegów i stratyfikacji (uwarstwienia) termicznej wody w morzu. Po sztormach uwarstwienie termiczne w warstwie 20-30 metrów praktycznie nie występuje i różnice temperatury wody są mniejsze.  W okresie gdy przez dłuższy czas nie występują silne wiatry lub są słabe i wieją praktycznie przez cały czas z jednego kierunku, duży dopływ ciepła powoduje wzrost uwarstwienia (stratyfikacji termicznej) wody.

W sytuacji, gdy temperatura wody na kąpielisku spadnie poniżej 14ºC ratownicy mają obowiązek wywieszenia czerwonej flagi co w praktyce oznacza zakaz kąpieli. Przypomnieć tu należy, że wystąpienie zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy nagrzanym powietrzem (powyżej 25ºC) a zimną wodą (poniżej 14ºC) może spowodować u plażowicza wskakującego do wody wystąpienie wstrząsu termicznego. Ale o tym w następnym odcinku …

grafika:Wikipedia CC BY-SA 3.0
 
RATOWNICTWO MORSKIE – ŚWINOUJŚCIE 2015
środa, 22 lipca 2015 09:05

Jak ważną rzeczą jest wysoka sprawność fizyczna ratownika oraz umiejętność jej wykorzystania w działaniach wie każdy ratownik, który choć przez chwilę „ratowniczył” nad morzem. Najbliższym sprawdzianem tych umiejętności będą zawody jakie zostaną rozegrane w dniach 25-26 lipca 2015 roku w Świnoujściu, a wezmą w nich udział najlepsi polscy ratownicy morscy, którzy na co dzień strzegą tysięcy plażowiczów.

Prezes WOPR Sławomir Gicewicz, wychodząc naprzeciw prośbie organizatorów, objął Mistrzostwa honorowym patronatem, mając przede wszystkim na względzie działania, jakie WOPR Województwa Zachodniopomorskiego, na terenie którego zawody będą rozgrywane, podejmuje w obszarze zwiększenia bezpieczeństwa na kąpieliskach nadmorskich, w tym również poprzez propagowanie sportu ratowniczego. Jak zwykle imprezą tego typu towarzyszyć będą akcje profilaktyczne i edukacyjne.

Zapraszamy i niech wygrają najlepsi.

 
ORGANIZACJA ZAWODÓW RATOWNICZYCH
poniedziałek, 13 lipca 2015 13:54

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe stoi na stanowisku, że zawody ratownicze, jako element szkolenia i pozytywnej rywalizacji ratowników są jednym z elementów doskonalenia naszych działań oraz konsolidują środowisko ratownictwa wodnego. W związku z tym wszelkie inicjatywy jednostek o zasięgu lokalnym miejskim, powiatowym czy wojewódzkim, WOPR w pełni popiera i w takich przypadkach – zgodnie z decyzjami władz WOPR – zachęca do korzystania z loga i nazwy naszej organizacji.

Niniejszym informujemy, że żaden podmiot zewnętrzny ani jednostka WOPR nie zgłosiła chęci organizacji jakichkolwiek zawodów o zasięgu krajowym w roku 2015 z wyłączeniem Letnich Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym (Wrocław – czerwiec 2015) i Zimowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym (Płock – grudzień 2015). Powoływanie się na WOPR jako organizatora innych zawodów, informacja o wyłanianiu kadry Polski czy reprezentacji WOPR, jest nadużyciem, wprowadzaniem ratowników w błąd i realizacją niejasnych interesów. Jeżeli do tego celu wykorzystane są nazwa i znak towarowy WOPR, nasza organizacja wystąpi z roszczeniem.

Zgonie z zasadami międzynarodowymi, jakimi kieruje się International Life Saving Federation, WOPR jest jedyną organizacją w Polsce uprawnioną do reprezentowania ILS we wszystkich sprawach łącznie z organizacją zawodów sportowych  zakresie sportowego ratownictwa wodnego.

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 następna > ostatnia >>

Strona 38 z 42

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3