wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
INSTRUKTORZY CENTRALNYCH SZKOLEŃ SPECJALISTYCZNYCH WOPR
poniedziałek, 19 października 2015 19:28

Koleżanki i Koledzy.

W celu uzupełnienia ewidencji WOPR oraz uporządkowania procesu prowadzenia centralnych szkoleń specjalistycznych,Komisja Szkoleniowa tworzy wykaz instruktorów uprawnionych do prowadzenia tych szkoleń.

Prosimy wszystkich instruktorów posiadających uprawnienia do prowadzenia Centralnych Szkoleń Specjalistycznych WOPR o przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia w terminie do dnia 31 października 2015r. na adres mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. z tematem korespondencji: „Instruktor CSS WOPR - imię i nazwisko”.

Instruktor wypełnia kartę zgłoszenia opierając się na posiadanych certyfikatach: dyplomy, zaświadczenia, pieczątki, wklejki w legitymacji wraz z nadanymi numerami lub datą odbytego szkolenia oraz jego organizatorem z ramienia Zarządu Głównego WOPR, uzyskanych w trakcie odbytych szkoleń specjalistycznych. Osoby, które uczestniczyły w tworzeniu centralnych programów specjalistycznych WOPR proszone są o wpis „współautor”. Ewentualne niejasności lub stwierdzone nieprawidłowości wyjaśniane będą indywidualnie z instruktorem.

Przewodniczący Komisji Szkoleniowej WOPR

Instruktor Wykładowca WOPR

Tomasz Białkowski

 
Posiedzenie Zarządu Głównego
piątek, 16 października 2015 20:32

POSIEDZENIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO WOPR

W dniu 26 września w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium ZG WOPR, a następnie Zarządu Głównego WOPR. Spotkanie rozpoczęto chwilą ciszy wspominając Kazimierza Szlasę, członka Kapituły odznaczeń WOPR. Nowym członkiem Kapituły Zarząd wybrał kol. Bożenę Ruszkowską z województwa warmińsko-mazurskiego.

Głównym tematem omawianym były propozycje Komisji Szkoleniowej uregulowania spraw szkolenia, stopni WOPR i centralnych szkoleń specjalistycznych. Zarząd odniósł się do propozycji ubezpieczeń oraz zniżek proponowanych przez sponsorów dla Członków WOPR. Członkowie Zarządu wnieśli o powrót do działań mających na celu ochronę znaku WOPR i negatywnie ocenili odstąpienie od ochrony naszego znaku, jakie kilka lat temu w imieniu WOPR zostało podjęte w stosunku do innych podmiotów.

 
PRZYGOTOWANIE PEDAGOGICZNE - WYJAŚNIENIA
poniedziałek, 05 października 2015 21:57

W związku z różną interpretacją aktów prawnych i sugestią części instruktorów WOPR, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wyjaśnia*, że posiadanie „przygotowania pedagogicznego” o jakim mowa w Rozporządzeniu Ministra spraw Wewnętrznych z dnia 21 czerwca 2012 roku w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym oznacza odbycie zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego w wymiarze 150 godzin wymaganych od nauczycieli praktycznej nauki zawodu lub posiadanie wyższych uprawnień w tym zakresie.


Tym samym szkolenie ratowników wodnych o jakich mowa w ustawie prowadzone przez osoby posiadające inne niż wymienione powyżej kwalifikacje (m.in. 70-godzinny kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu) nie spełnia warunków kadry uprawnionej do prowadzenia tych szkoleń.


Jednocześnie Komisja szkoleniowa informuje, że stopnie WOPR mogą nadawać wyłącznie prezesi właściwych jednostek WOPR po szkoleniu i egzaminie realizowanym przez Instruktorów WOPR. Szkolenie na dany stopień WOPR, prowadzone przez Instruktora WOPR nie spełniającego wymogów kadry szkoleniowej, o których mówi Rozporządzenie w sprawie szkoleń … nie może być uznane za szkolenie (lub część szkolenia) ratowników wodnych, o których mówi Rozporządzenie.

 

Szczegóły w zakładce Edukacja

* na podstawie stanowisk Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Spraw Wewnętrznych



Przewodniczący Komisji Szkoleniowej WOPR
Instruktor wykładowca WOPR
Tomek Białkowski

 
EDUINSPIRACJE 2015
czwartek, 17 września 2015 22:51

Z przyjemnością informujemy, że Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało nominację do   nagrody EDUinspiracje 2015 w prestiżowym konkursie organizowanym przez Fundację Rozwoju  Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu Erasmus+ za projekt „Safer Europe by Higher Qualified   Water Safety Managment”.

Nasz projekt pilotowany przez WOPR Województwa Zachodniopomorskiego,  w którym udział brali instruktorzy i ratownicy z całego kraju miał na celu opracowanie europejskich ram  kwalifikacji w zakresie zarządzania bezpieczeństwem wodnym (poziomy 5-8)i stanowił kontynuację projektu EQF1, w ramach którego opracowano ramy kwalifikacji dla poziomów 1-4. Projekt ten był doskonałą okazją do połączenia doświadczenia  i wiedzy europejskich federacji ratownictwa wodnego, a   także wypracowania przez uczelnie wyższe ram kwalifikacji w zakresie bezpieczeństwem wodnym.

Więcej…
 
CZY WIESZ ŻE …
piątek, 11 września 2015 20:52

„Annie, are you OK? Are you OK, Annie?” jakie słyszymy w piosence "Smooth Criminal” jest dosłowną frazą jaką Michael Jackson wypowiedział (a potem przeniósł do utworu) przy potrząsaniu poszkodowanym i nawiązaniu kontaktu w czasie szkolenia z wykorzystaniem manekina Laerdal’a w jakim piosenkarz uczestniczył.
Kim jest – kim była - tajemnicza Annie, którą setki tysięcy ratowników codziennie próbuje przewrócić do życia z nadzieją, że właśnie im uda się poruszyć jej puls. W roku 1902 w Paryżu z Sekwany wyłowiono zwłoki kobiety. Nieznany powód śmierci oraz niemożliwość ustalenia jej tożsamości spowodowały, że zwłoki trafiły do kostnicy. Tam jeden z pracowników zwrócił uwagę na intrygującą twarz zmarłej i postanowił zrobić jej odlew. Oblicze „piękności z Sekwany” – jak ją już wówczas nazywano, trafiało do rąk francuskich i niemieckich arystokratów. Jednymi z nabywców okazali się państwo Laerdal.
W roku 1958 lekarze Peter Safar i James Elamu dowiedli, że właściwie połączenie pośredniego masażu serca i sztucznego oddychania może przywrócić do życia osobę, która tonęła. Aby metoda przynosiła efekty musiała być stosowana jak najszybciej od wydobycia poszkodowanego z wody, a więc przez przypadkowe osoby, które musiały ten sposób ratowania wcześniej przećwiczyć. Do nauki nowatorskiej metody niezbędne były odpowiednie manekiny. Z pomocą przyszedł norweski producent zabawek Asmund Laerdal, który potrzebną kukłę stworzył i aby nadać jej jak najbardziej naturalny wygląd wykorzystał wizerunek odlewu głowy kobiety, który wisiał na ścianie w domu jego rodziców. W ten sposób kukła zyskała swoje oblicze - twarz faktycznie istniejącej osoby.
Przez lata jakość manekinów stale się zwiększała, a tajemnicze rysy twarzy „piękności z Sekwany” pozostały bez większych zmian.

 

Więcej…
 
II RUNDA GRAND PRIX POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM
czwartek, 10 września 2015 10:22

W dniu 17 października 2015 roku (sobota) odbędzie się II runda zawodów Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym na obiektach MKP "Wodnik" w Ozorkowie. Organizatorem zawodów będzie Zgiersko-Łęczyckie WOPR. Komunikat organizacyjny ukaże się 25 września 2015 na stronie internetowej organizatora (http://www.woprozorkow.pl) oraz w zakładce „Sport” po potwierdzeniu patronatów nad zawodami. Nie odbędą się planowane na dzień 19 września 2015 roku zawody w Świdwinie (przełożone z maja) i w związku z tym do klasyfikacji końcowej uznawane będą wyniki rundy I i II oraz runda finałowa.

Szczegóły

Przewodniczący Komisji ds. Sportu WOPR
Tomasz Kozioł


 
JUBILEUSZ DLA „PSIAKÓW”
niedziela, 06 września 2015 11:33

W dniach 29 – 30 sierpnia 2015 roku na plaży „Pogoria III” w Dąbrowie Górniczej odbyły się jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Psów Ratowniczych i Pracujących w Wodzie organizowane przez Sekcję Psów Ratowniczych WOPR Dąbrowa Górnicza.
Przy udziale władz samorządowych - Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Pana Zbigniewa Podraza oraz Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji z Dąbrowy Górniczej Pani  Dagmary Molickiej, a także przedstawicieli władz terenowych i centralnych WOPR oraz niestrudzonej Katarzynie Rubinkowskiej- Wasylowskiej - Kierownika Sekcji Psów Ratowniczych WOPR Dąbrowa Górnicza, blisko 20 psów ratowników z WOPR i innych organizacji, startowało między innymi w konkurencjach pływania, akcji ratowniczej oraz holowania poszkodowanych i łodzi. Jak zwykle przy takich spotkaniach odbywały się pokazy i zajęcia edukacyjne dla plażowiczów.
Zmagania dla wszystkich, były kolejną  sposobnością na integrację, wymianę doświadczeń ale i  przede wszystkim na dobrą zabawę, dzięki której w sposób najbardziej pozytywny dla psa podnosi się  swoje umiejętności, by móc stworzyć THE BEST TEAM. Relacja i wyniki zawodów na http://www.sekcjapsowratowniczych.pl

Więcej…
 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
czwartek, 03 września 2015 11:54

wstazka

W dniu 30 sierpnia 2015 roku odszedł na wieczną wachtę członek Kapituły Odznaczeń Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Kol. Kazimierz Szlasa. Członek WOPR od  1967 roku, Instruktor WOPR od 1979 roku (nr 497), trener pływania I klasy, wychowawca setek zawodników i ratowników. Wieloletni organizator zawodów, w tym współorganizator Mistrzostw Świata w Ratownictwie Wodnym w roku 1983. Autor publikacji o pływaniu i ratownictwie wodnym. Instruktor szkoleń centralnych w Tamie. Pełnił funkcje we władzach wojewódzkich i terenowych WOPR na Mazowszu i w Warszawie. W bieżącym roku został powołany do składu Kapituły Odznaczeń WOPR. Odznaczony Złotą Honorową Odznaką WOPR „Za zasługi z wieńcem laurowym”, odznaką „Zasłużony Ratownik” i „Zasłużony Instruktor”.

Całe życie pracował jako ratownik wodny na pływalniach, kąpieliskach śródlądowych i nadmorskich zarówno w kraju, jak i za granicą. Do ostatniego dnia czuwał nad bezpieczeństwem innych.

Cześć jego pamięci.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 11.09.2015 roku o godz. 11.20 w kościele Św. Wincentego (drewniany) na Bródnie. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.

 
„HARPAGANY” - AMBASADORZY WOPR Z WŁASNEJ WOLI
piątek, 21 sierpnia 2015 21:44

WOPR to również przyjaźń i przygoda. Poznali się w Pałacu Młodzieży w Warszawie gdzie trenowali piłkę wodną i ratownictwo wodne. Razem wygrali Familiadę, nabyli „Harpagana” (stąd ich nazwa) i … pojechali na długi weekend wykąpać się do Albanii. A potem? A potem zaplanowali i wyruszyli w podróż życia „Polska – Kazachstan 2015”. Po drodze, a ich zmagania można śledzić na facebook’u, nie obyło się bez odwiedzania braci ratowniczej. Na razie w Bułgarii i Turcji, gdzie nastąpiła wymiana koszulek ale kawał drogi jeszcze przed nimi i ... najlepszej promocji naszej organizacji.

Brawo Harpagany. Powodzenia, szerokiej drogi, czystej wody i czekamy na powrót we wrześniu.

https://www.facebook.com/pages/Harpagany/888251237897618

 

Więcej…
 
CZY WIESZ ŻE …
wtorek, 18 sierpnia 2015 17:57

 

Sinice są jednak groźne dla człowieka, a kontakt z nimi może zakończyć się w skrajnych przypadkach śmiercią. Wszystkiemu winne są wydzielane (produkowane) przez sinice toksyny, trujące dla organizmu człowieka w sytuacji bezpośredniego kontaktu w wodzie ze skórą, czy kontaktem z błoną śluzową np. przy zakrztuszeniu się w trakcie kąpieli.

Działają one na układy i organy człowieka w różnoraki sposób: podrażnienie skóry, żołądka, jelit i spojówek (endoioksyna), porażenie mięśni gładkich aż do uduszenia wskutek zatrzymania ich pracy (saksitoksyna –neurotoksyna), uszkodzenia wątroby, a nawet krwotok wewnętrzny (mikrocystyna – hepatotoksyna) czy nerek (cylindrospermopsyna).

 

W zależności od sposobu kontaktu z toksynami sinic oraz ich rodzaju, mogą wystąpić następujące objawy:

zmiany skórne po kąpieli jak rumień, wysypka skórna, pokrzywka, świąd skóry, zapalenie spojówek;

gorączka, dreszcze i bóle mięśniowe, bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka

duszności, bóle w klatce piersiowej,

Każdorazowe wystąpienie powyższych zmian, szczególnie w połączeniu z podejrzeniem występowania sinic wymaga natychmiastowej konsultacji medycznej.

 

W Polsce nie oznacza się stężenia toksyn sinicowych w wodzie  kąpielisk, dlatego warto pamiętać o zapobieganiu i przestrzeganiu podstawowych zasad:

nie kąpać się, a nawet nie wchodzić do wód mętnych, o zmienionej barwie lub zapachu, zwłaszcza gdy towarzyszy temu pienienie się wody;

po ewentualnym kontakcie z taką woda umyć i spłukać dokładnie skórę, a strój kąpielowy wyprać.

A więc ratownicy – przyglądajcie się wodzie.

 

 
CZY WIESZ ŻE …
piątek, 07 sierpnia 2015 22:18

Dzisiaj o wstrząsie termicznym, co to jest, jak go uniknąć i jak pomóc poszkodowanemu.

W czasie gorąca (podczas opalania ale również przy pracy np. w hucie) podskórne naczynia krwionośne pod wpływem ciepła rozszerzają się i napełniają sporą ilością krwi (oddają nadmiar ciepła zgromadzony w organizmie). Nagłe zetknięcie skóry z zimną wodą powoduje gwałtowne obkurczenie się naczyń krwionośnych i "wypchnięcie" z nich krwi w głąb organizmu - do serca, które w takiej sytuacji nie jest w stanie przepompować tak dużej ilości krwi i w konsekwencji zatrzymuje się w fazie rozkurczu.

Nagły gwałtowny skok do wody, wrzucenie do wody osoby nieprzygotowanej, polanie strumieniem zimnej wody osoby długo opalającej się - wszystkie te sytuacje mogą doprowadzić do wystąpienia wstrząsu termicznego i w konsekwencji spowodować u niektórych osób zatrzymanie pracy serca.

Więcej…
 
ZGRUPOWANIE REPREZENTACJI POLSKI
wtorek, 04 sierpnia 2015 08:01

W dniach 17-24 lipca 2015 roku Reprezentacja Polski w ratownictwie wodnym wzięła udział w obozie przygotowawczym do Mistrzostw Europy w ratownictwie wodnym Swansea 2015r. Zajęcia treningowe odbywały się na obiektach sportowych Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu. Po raz pierwszy środki na nowy sprzęt startowy, stroje reprezentacji narodowej oraz na zgrupowanie i start w Mistrzostwach Europy w 100% zapewnił Zarząd Główny WOPR.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 następna > ostatnia >>

Strona 38 z 42

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3