KOMUNIKATY
ZAKWALIFIKOWANI DO „THE WORLD GAMES 2022 BIRMINGHAM”
czwartek, 23 grudnia 2021 00:01

twg 2022 birmW dniu 22 grudnia 2021 ILS Sport Commission podała wyniki kwalifikacji reprezentacji narodowych państw członkowskich ILS do startu w The World Games 2022 Birmingham (USA). Z wielką przyjemnością i jednocześnie składając gratulacje zawodnikom i trenerom z osiągnięcia tak znaczącego sukcesu, mam zaszczyt poinformować, że wśród najlepszych ośmiu zespołów świata znalazła się Reprezentacja WOPR. Kwalifikacje otrzymały drużyny (kolejność alfabetyczna):
Drużyna męska: Adam Dubiel, Cezary Kępa, Wojciech Kotowski, Hubert Nakielski, Mateusz Szurmiej,
Drużyna żeńska: Kornelia Fiedkiewicz, Paula Żukowska, Klaudia Naziębło, Alicja Tchórz, Natalia Lewandowska
Prezes WOPR po uzgodnieniach z trenerami kadry powoła Reprezentację Polski na TWG 2022.
Drużyny wystartują w trzech konkurencjach sztafetowych: 4 x 50 m z przeszkodami oraz holowanie manekina na dystansach 4 x 25 m i 4 x 50 m. W konkurencjach indywidualnych wystartują Paula Żukowska na 200 m z przeszkodami, Wojciech Kotowski na 50 m holowanie manekina i Adam Dubiel na 200 m super ratownik.
Wszystkich chętnych, którzy chcieliby oglądać zmagania na żywo oraz powspominać zmagania na TWG 2017 we Wrocławiu zapraszamy na stronę -  LINK

 

 
POSIEDZENIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO WOPR
środa, 22 grudnia 2021 14:55

W dniu 20 grudnia 2021 roku odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego WOPR. Wywołana przez pandemię formuła zdalna posiedzeń pozwala jednak na ożywioną dyskusje i podejmowanie decyzji. Dyskutowano o zagadnieniach zrealizowanych w roku 2021, a przede wszystkim o kwalifikacjach sportowców do TWG 2022, pracach zespołu „2507”, obchodach 60-lecia WOPR, a także o składkach członkowskich. W tej ostatniej kwestii Zarząd większością głosów zdecydował o podniesieniu po dziesięciu latach składki członkowskiej do kwoty 70 zł od roku 2022. Członków Zarządu zapoznano również z prezentacją w zakresie ujednolicenia ubiorów reprezentacyjnych członków WOPR. Prezes WOPR w imieniu Komisji Szkoleniowej przypomniał o składaniu sprawozdań instruktorskich.

 
KOŚCIERZYNA SZCZĘŚLIWA DLA ZAWODNIKÓW
środa, 15 grudnia 2021 09:16

kościerzyna 15 12 2021I znów pływalnia Aqua Centrum w Kościerzynie, gdzie w dniach 10-12 grudnia odbyły się XII Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym okazała się bardzo szczęśliwa.
Zawody, w których udział wzięło 164 zawodników z 15 klubów otworzył Prezes WOPR Pan Paweł Błasiak wraz z gospodarzem obiektu Prezesam Michałem Kupcem oraz Panem Marcinem Modrzejewskim - Przewodniczącym Rady Powiatu Kościerskiego, i Kol. Dariuszem Skalskim - Instruktorem WOPR, prof. AWFiS Gdańsk.
Bardzo dobra organizacja, wspaniała atmosfera i szybka obsługa techniczna, jaką stworzył (atmosferę) i zapewnił (obsługę) WOPR w Kościerzynie pod kierunkiem Michała Zaracha pozwala na określenie tych zawodów jako wzorcowe.
Zawodnicy walczyli o tytuły mistrzowskie w ostatnich przed świątecznym odpoczynkiem zawodach. Drużynowo pierwsze miejsce wywalczyli ratownicy z CKS Szczecin, drugie z   Dolnośląskiego WOPR, a trzecie z MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle.
W klasyfikacji generalnej najlepszymi zawodnikami w kategorii open zostali Karolina Faszczewska ( CKS Szczecin ) i Paweł Borycki (Dolnośląskie WOPR), w kategorii juniorów Natalia Pasek (Śląskie WOPR) i Mateusz Grabski (CKS Szczecin) spośród juniorów młodszych Julia Dolata (K.S. Start Opole) i Dominik Kosowski (CKS Szczecin), a w kategorii młodzików Sylwia Matyniak (Sląskie WOPR ) i Tobiasz Staszkiewicz (CKS Szczecin). Po tak ciężkim sezonie i udanych Mistrzostwach zawodnicy udali się na zasłużony świąteczny odpoczynek, by w kolejnym roku ponownie walczyć o tak wyśmienite rezultaty. Warto przypomnieć, że w przyszłym roku oprócz letnich i zimowych Mistrzostw Polski i zawodów Grand Prix nasi reprezentanci wezmą udział w Mistrzostwach Świata w Ratownictwie Wodnym w Riccione (Włochy) oraz The World Games w Birmingham (USA).
Szkoda jedynie, że nie wszyscy zawodnicy mogą pojawić się na naszych zawodach. Kościerska szybka pływalnia zaowocowała aż 15 nowymi Rekordami Polski (poniżej). Warto by najlepsi startowali nie tylko z najlepszymi ale również z młodszymi rocznikami. Aby sport ratowniczy również uczył koleżeństwa i współdziałania.

Więcej…
 
RUSZYŁY SZKOLENIA „LODOWE”
piątek, 10 grudnia 2021 14:17

lodowe 2021Przyszły przymrozki. Warunki atmosferyczne sprzyjają szkoleniom zimowym. Rozpoczynamy serię zajęć z zakresu ratownictwa na obszarach wodnych pokrytych lodem. Pierwsze, które otrzymały akredytację Centralnych Szkoleń Specjalistycznych WOPR z tego zakresu odbędą się w kolejny weekend (17 - 18 grudnia 2021 roku) na Mazowszu (szczegóły tutaj). Bedą to szkolenia poziomu „A” -stażysta i „B” - ratownik (zapisy).
Ratowników zapraszamy do wzięcia udziału, poszerzenia swojej wiedzy i kwalifikacji zawodowych oraz przypominamy, że posiadanie Certyfikatu CSS WOPR z zakresu ratownictwa lodowego (co najmniej poziom „A”) jest wymogiem uczestnictwa w szkoleniach SRW i I WOPR. Zapraszamy jednostki WOPR do organizacji rekomendowanych szkoleń.
Programy CSS WOPR można znaleźć w zakładce Edukacja/Centralne szkolenia specjalistyczne/Programy centralnych .…

 

 
SPRAWOZDANIA INSTRUKTORÓW WOPR I CSS ZA ROK 2021
czwartek, 09 grudnia 2021 16:24

kałamarzPrzypominamy Kolegom Instruktorom Wykładowcom i Instruktorom WOPR o obowiązku złożenia do Biura Zarządu Głównego WOPR rocznych sprawozdań do dnia 05 stycznia 2022 roku w oryginale osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego/kuriera (decyduje data stempla pocztowego)wg określonego wzoru (DO POBRANIA).

W roku bieżącym – z uwagi na niedostarczanie wysłanych wcześniej elektronicznie przez Koleżanki i Kolegów sprawozdań, rozpatrywane będą wyłącznie sprawozdania przesłane w oryginale.

Na liście Instruktorów upoważnionych do prowadzenia szkoleń i egzaminowania na stopnie WOPR i ILS na rok 2022 umieszczone będą wyłącznie osoby, które przedłożą sprawozdanie (wypełnione komputerowo i podpisane przez prezesa jednostki wojewódzkiej WOPR) oraz figurujące w Centralnej Ewidencji Członków WOPR.

Uwaga: w sprawozdaniu w pkt. 6 – 11 proszę wpisywać wyłącznie dane jakie uzyskaliście w roku 2021. Natomiast w punktach 2 - 5 wymagana jest data uzyskania uprawnienia jakie posiada ważność w dniu wypełniania sprawozdania (szczególnie chodzi o recertyfikację).

Lista Instruktorów zostanie zamieszczona na stronie zgwopr.pl 21 stycznia 2022 roku, a uaktualniana będzie 15 marca, 31 maja i 15 września, a o absolwentów szkolenia IWOPR w Tamie - bezpośrednio po kursie.

Jednocześnie informujemy zainteresowanych, że umieszczenie w Wykazie Instruktorów CSS WOPR wymaga przesłania do Biura ZG WOPR kopii stosownych dokumentów oraz posiadania wpisu do Centralnej Ewidencji Członków WOPR. Prosimy więc o uzupełnienie dokumentacji.

Instruktorzy, którzy:

  • nie przekazali w latach poprzednich kserokopii stosownych dokumentów (skany uprawnień, patentów, zaświadczeń, dyplomów) - prosimy o ich uzupełnienie, prosimy nie przesyłać już raz wysłanych kopii dokumentów.
  • nie prowadzili szkoleń w roku 2021 a chcą zachować ciągłość uprawnień - prosimy o wysyłanie sprawozdania tylko ze stosownymi podpisami i pieczątkami.

Brak sprawozdania lub niekompletna dokumentacja spowoduje niezamieszczenie na ww. liście lub wykazie co powoduje brak możności prowadzenia szkoleń na stopnie WOPR, i Centralnych Szkoleń Specjalistycznych, dokonywania wpisów w legitymacji WOPR oraz egzaminowania na stopnie WOPR i ILS. Osoby z wpisami instruktorów nie posiadających ww. uprawnień nie będą mogły ubiegać się o nadanie certyfikatów międzynarodowych, a odbyte szkolenia nie będą uznane jako spełnienie warunków dalszych szkoleń.

 

 
MIKOŁAJKOWO Z MOTOROWODNIAKAMI
środa, 08 grudnia 2021 09:32

mikołajkowoTym razem WOPR zjawił się z „mikołajkową” wizytą u Pana Pawła Szabelewskiego, Sekretarza Generalnego Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. PZMWiNW jest największym partnerem jednostek WOPR w zakresie uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym. W ostatniej dekadzie jednak PZMWiNW zauważyło w swoim obszarze, podobnie jak WOPR w naszym, spadek umiejętności absolwentów uzyskiwanych na rynku komercyjnym uprawnień. Sekretarz Związku i prezes WOPR uważają, że typowo komercyjne podejście do spraw uzyskiwania uprawnień zarówno do prowadzenia statków, jak i ratowania osób nie jest właściwe i może obniżać jakość szkoleń, co skutkuje niskimi umiejętnościami sterników i ratowników.

Prezes WOPR zaprosił przedstawicieli związku do współpracy w ramach zespołu 2507 co pozwoli na wypracowanie wniosków, a następnie metod i form działania w zakresie podniesienia bezpieczeństwa podczas rekreacji motorowodnej i tym samym zmniejszenie liczby wypadków i tonięć.

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
wtorek, 07 grudnia 2021 07:30

SkitekZ przykrością zawiadamiamy, że w dniu 4 grudnia 2021 roku, w wieku 65 lat odszedł na wieczną wachtę członek Sądu Honorowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Kol. Jacek Skitek. Pasjonat ratownictwa i sportów wodnych, zaangażowany instruktor i ratownik, który wychował wielu ratowników i motorowodniaków. Zaangażowany w życie WOPR, Członek Zarządu WOPR Województwa Wielkopolskiego, pierwszy i jedyny Prezes Oddziału Powiatowego WOPR w Poznaniu. Odznaczony Srebrną Honorową Odznaką WOPR.
Cześć jego pamięci.

 
RAZEM Z ŻEGLARZAMI DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO
sobota, 04 grudnia 2021 12:45

pzżW siedzibie Polskiego Związku Żeglarskiego odbyło się robocze spotkanie pełniącego drugą kadencję Prezesa PZŻ Tomasza Chamery z Prezesem WOPR, gdzie omówione zostały zasady współpracy pomiędzy naszymi organizacjami w zakresie bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Żeglarstwo, szczególnie turystyka żeglarska to bardzo duży obszar działania związku, gdzie czasami podejście żeglarzy do zasad bezpieczeństwa jakie poznali na szkoleniach uzyskując poszczególne kwalifikacje pozostawia trochę do życzenia.

 

 
TRENERZY NA WARSZTATACH MEDYCZNYCH
sobota, 04 grudnia 2021 12:45

trenerzy cmcW dniu 2 grudnia odbyły się w siedzibie partnera medycznego WOPR - Carolina Medical Center - warsztaty dla kadry trenerskiej zawodników Reprezentacji Polski z zakresu medycyny sportowej, mechanizmów powstawania i przeciwdziałania urazom w tej jakże specyficznej dyscyplinie sportowej. Na bazie omówionych na szkoleniu wyników badań jakim poddana została w ubiegłym miesiącu część naszych kadrowiczów, dr Urszula Zdanowicz - ortopeda, traumatolog, specjalista medycyny sportowej - wskazała zalecane kierunki i formy treningów oraz zwróciła uwagę na ważkie elementy w rozwoju szczególnie młodych zawodników. Warsztaty zakończyły się wspólnym lunchem i dyskusją.

 
ORANGE CUP Z SUKCESAMI
środa, 01 grudnia 2021 13:17

orange cupW dniach 27 - 28 listopada, jak co roku, w holenderskim Amersfoort rozegrane zostały klubowe zawody w sportowym ratownictwie wodnym „Orange Cup 2021” Startowało 60 drużyn z 11 państw i była to ostatnia możliwość uzyskania czasów kwalifikacyjnych na przyszłoroczne World Games 2022, które odbędą się w lipcu w Birmingham (USA). Z Polski udział wzięły drużyny Dolnośląskiego WOPR, Śląskiego WOPR, CKS Szczecin i seniorzy z Reprezentacji Narodowej. Sztafeta męska naszej Reprezentacji uzyskała już wystarczające czasy w trzech konkurencjach już w Hiszpanii we wrześniu i pięcioosobowy zespół kwalifikuje się w ósemce najlepszych drużyn świata. Teraz o możliwość wyjazdu walczyły kobiety. Medale w konkurencjach indywidualnych zdobyli: Mateusz Szurmiej - złoty, Adam Dubiel, Paula Żukowska, Mateusz Szurmiej - srebrne, Konrad Rogoziński (2), Radosław Rogoziński, Alicja Tchórz brązowe. Z kolei w konkurencjach sztafet panowie wywalczyli srebro, a kobiety (zespół dolnośląski) złoto i brąz. Bardzo dobre wyniki kobiet są wyższe niż wymagane czasy kwalifikacyjne TWG i mamy nadzieję, że będą wystarczające do zakwalifikowania się do pierwszej ósemki świata.

Więcej…
 
WSPÓLNE DZIAŁANIA PZP I WOPR W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA
wtorek, 30 listopada 2021 09:55

OJPZPW dniu 26 listopada 2021 roku w siedzibie Polskiego Związku Pływackiego, Prezes PZP Otylia Jędrzejczak i Prezes WOPR Paweł Błasiak omówili zasady współpracy naszych organizacji w zakresie podniesienia poziomu edukacji dla bezpieczeństwa oraz działań prewencyjnych i profilaktycznych mających na celu zwiększenie świadomości, szacunku do wody i zmniejszeniu liczby utonięć. Prezes WOPR zaprosił Polski Związek Pływacki do prac w Zespole 2507, który ma na celu wypracowanie projektu programu zapobiegania utonięciom zgodnie z rekomendacjami ONZ i WHO. Szeroki zakres działań naszych organizacji oraz osobiste doświadczenie w tym zakresie Prezes PZP przyniosą na pewno lepsze rezultaty we wspólnym działaniu niż osobno. Mamy wspólną wizję na program „Już Pływam”, uczynienia go powszechnym i dostępnym nie tylko w wielkich miastach oraz powrót do obowiązkowej nauki pływania zakończonej uzyskaniem certyfikatu poświadczającego te umiejętności. WOPR w tym zakresie uczestniczy w pracach w ramach ILS. Otylia Jędrzejczak życzyła sukcesów naszym ratownikom, którzy w bieżący weekend będą brali udział w „Orange Cup 2021” w holenderskim Amersfoort. Ponad godzinne spotkanie dobrze wróży współpracy.  

 
GRAND PRIX POLSKI 2021 – KOŚCIERZYNA
środa, 24 listopada 2021 11:08

gp kościerzynaOstatnie w tym roku zawody serii Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym rozgrywane zostały na pływalni Aqua Centrum w Kościerzynie w ostatni weekend. Zawody były sprawdzianem zarówno dla 120 zawodników jak i dla obiektu, gdzie w dniach 10-12 grudnia rozegrane zostaną Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym.
Tym razem znów młodzież zaszalała i padło aż siedem Rekordów Polski. Mateusz Grabski ze Szczecina w kategorii juniorów wypływał na 100 m ratowanie kombinowane w czasie 1:03,76, na 50 m holowanie manekina 29,65, a 100 m ratowanie z pasem pokonał w czasie 55,43. Z kolei Karol Rekowski z WOPR Kędzierzyn-Koźle ustanowił rekordy Polski w kategorii młodzików w konkurencjach 50 m holowanie manekina  z czasem 37,40 i 100 m ratowanie z pasem w 1:06,40. Również w kategorii młodzików, w tej samej konkurencji dziewcząt Sylwia Matyniak z WOPR Ruda Śląska czasem 1:12,54 ustanowiła rekord kraju. Do grona rekordzistów dołączyła Wiktoria Żemojdzin z CKS Szczecin, która z czasem 1:08,28 zwyciężyła na 100 m ratowanie manekina w płetwach.
W klasyfikacji generalnej najlepszymi zawodnikami tej rundy zostali zarówno w kategorii open jak i junior Mateusz Grabski ze Szczecina i Anna Mrożewska z Sochaczewa. Najlepszymi juniorami młodszymi zostali Dominik Kosowski CKS Szczecin i Maria Schutz z Kaszubskiego WOPR, a w młodzikach tryumfowali z WOPR Kędzierzyn-Koźle Karol Rekowski i Wiktoria Żemojdzin ze Szczecina. 
Gratulujemy i do zobaczenia za niespełna trzy tygodnie.

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 32

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3