KOMUNIKATY
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
piątek, 18 marca 2022 18:26

S. WolkiewiczZ ogromnym żalem zawiadamiamy, że w dniu 16 marca 2022 roku w wieku 84 lat odszedł na wieczną wachtę Członek Honorowy WOPR Stanisław Wolkiewicz były członek Zarządu Głównego WOPR i Sądu Honorowego WOPR.
Instruktor WOPR 393, wieloletni Prezes WOPR Kędzierzyn-Koźle, współzałożyciel oddziału, działacz i szkoleniowiec, w latach 1997-2008 Wiceprezes WOPR Województwa Opolskiego. Ratownik z powołania, wychowawca i nauczyciel wielu pokoleń ratowników i instruktorów WOPR. Wielki pasjonat sportu w ratownictwie wodnym i opiekun licznych zawodników, którzy wielokrotnie zdobywali tytuły mistrzów Polski, a nawet wicemistrza świata. Odznaczony za swoją działalność na rzecz ratownictwa wodnego Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem za zasługi dla Województwa Opolskiego.
Cześć jego pamięci.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek 21 marca 2022 roku o godzinie 11.00 mszą św. w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu ul. Judyma 1. Ceremonia pogrzebowa o godzinie 12.00 na cmentarzu "Kuźniczka" w Kędzierzynie-Koźlu.

 
BŁĘKITNI AKTYWNI
piątek, 11 marca 2022 13:58

Aktywni BłękitniRozpoczyna się kolejna edycja kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Państwowe Wody Polskie „Szkoła Przyjazna Wodzie - Aktywni Błękitni”. Projekt skierowany do szkół podstawowych, które chcą promować szeroko rozumianą edukację wodną w zakresie dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obok Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Sekcji Polskiej International Police Association (IPA) jest patronem tej kampanii.
W dniu 10 marca 2022 roku w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury na zaproszenie i z udziałem Sekretarza Stanu Marka Gróbarczyka, Podsekretarza Stanu Grzegorza Witkowskiego, Zastępcy Prezesa PP Wody Polskie Krzysztofa Wosia oraz Prezydenta Sekcji Polskiej IPA Piotra Wójcika odbyło się spotkanie, w którym przedstawiciele WOPR rozpoczęli rozmowy o szeroko rozumianej prewencji i edukacji na obszarach administrowanych przez PP Wody Polskie.
Uzgodniono, że w ramach projektu, Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, które realizują ten program z ramienia Wód Polskich, są gotowe do nawiązania kontaktu z jednostkami WOPR, aby wzbogacić zajęcia edukacyjne o pogadanki, pokazy, czy prezentacje w zakresie naszych działań. Zajęcia mogą być organizowane również w formie on-line.
Informacje o programie można znaleźć na stronie internetowej Wód Polskich, a jednostki wojewódzkie WOPR otrzymają bezpośrednie kontakty do koordynatorów w poszczególnych RZGW

 
WEBINAR NA DZIEŃ KOBIET W ILS
wtorek, 08 marca 2022 09:03

W związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet, Komisja ILS ds. Zapobiegania Utonięciom zorganizowała webinar (10 marca 2022 roku godz. 8:00) „Stop uprzedzeniom” (#breakthebias) podkreślające wkład kobiet w globalną profilaktykę zapobiegania utonięciom.

W trakcie spotkania, grupa kobiet z całego świata podzieli się doświadczeniami i podejmie dyskusję co #breakthebias może oznaczać dla obszaru ratownictwa wodnego i jak uprzedzenia wpływają na profilaktykę w zapobieganiu utonięciom.

Prelegantami będą między innymi:

• Dawn Whittaker, dyrektor naczelny straży pożarnej East Sussex i główny komendant straży pożarnej w Wielkiej Brytanii

• Claire Ann V Alfonso, prezes Norges Livredningsselskap (Norweskie Towarzystwo Ratowania Życia)

• Catherine Greaves, dyrektor naczelny Life Saving Victoria, Australia

• Dr Jagnoor Jagnoor, kierownik programu urazów, The George Institute for Global Health, Australia

• Dr Chanel Phillips (Ngāti Hine, Ngāpuhi), University of Otago, Nowa Zelandia

• Dr Rebecca Sindall, kierownik ds. dowodów, RNLI, Wielka Brytania

• Dr Colleen Saunders, University of Cape Town, Life Saving South Africa

Prowadzący będzie Stacey Pidgeon z Komisji ds. Zapobiegania Utonięciu ILS

Zapraszamy: Czwartek 10 marca 7:00 GMT / 9:00 SAST / 18:00 AEDT / 20:00 NZ

Link do rejestracji:

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_4ZZYouZFSx6t4TC63mlqmQ

 
ILS I VOSVOD ZAWIESZAJĄ WSPÓŁPRACĘ
poniedziałek, 07 marca 2022 08:26

k ilsRosyjska Federacja Ratownictwa Wodnego (VOSVOD) wydała oświadczenie, że głęboko ubolewa nad tym, co się dzieje na Ukrainie. VOSVOD podkreśla, że jest organizacją, humanitarną i sportową, która chce pomagać ludziom, a nie odwrotnie. Inwazja na Ukrainę jest niezgodna z ich wolą.
ILS I VOSVOD przyjęły stanowisko, że dopóki inwazja nie zostanie rozwiązana pokojowo VOSVOD zawiesza swoje działania w ILS i nie będzie uczestniczyć w żadnych przedsięwzięciach ILS (spotkaniach, konferencjach, zawodach). ILS i VOSVOD oświadczyły, że VOSVOD wznowi normalne relacje i będzie uczestniczyć we wszystkich działaniach ILS po rozwiązaniu obecnej sytuacji.

 

 

 
WOPR DLA UKRAINY

logo wopr ukraina

 

APEL

WOPR DLA UKRAINY

W związku z sytuacją na wschodniej granicy Polski, wywołaną toczącą się w Ukrainie wojną, do naszego kraju napływają tysiące uchodźców, a Ukraina potrzebuje wsparcia materiałowego i humanitarnego. Do pomocy stają również Członkowie WOPR.
W województwach lubelskim i podkarpackim gromadzone są środki (żywność, woda, sprzęt medyczny, ubrania), które następnie są dystrybuowane do Ukrainy. Koordynator naszych działań, wiceprezes ZG WOPR Piotr Synowiec, współpracując z administracją publiczną, ma na miejscu do dyspozycji magazyny oraz niezbędną infrastrukturę transportową.
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zwraca się do wszystkich członków o wsparcie jednostek WOPR, które podejmują działania związane z tą pomocą, a jednostki WOPR o kontakt z koordynatorem WOPR szczególnie poprzez aplikacje Facebook i Messenger

„WOPR dla Ukrainy”

(https://www.facebook.com/WOPR-dla-Ukrainy-112095354738789/)

 

i ustalenie na bieżąco zasad, formy, wielkości i warunków wsparcia. Jednocześnie WOPR apeluje o niepodejmowanie przez jednostki WOPR działań bez wcześniejszej koordynacji. Mogą one wprowadzać niepotrzebny zamęt i bałagan.
W miastach, powiatach, województwach prosimy kontaktować się z lokalnymi przedstawicielami administracji, organizacjami lub przedsiębiorcami, którzy posiadają siły i środki transportowe mogące zebrany asortyment dostarczyć w miejsca dystrybucji przy granicy.
Wolontariusze są potrzebni nie tylko na granicy. Transporty uchodźców docierają w głąb kraju, gdzie należy się nimi zająć, pomóc w tej tragicznej sytuacji oraz - szczególnie dzieciom i młodzieży - zapewnić normalność. Prosimy o rozważenie włączenia ich do działalności, jaką jednostki WOPR na co dzień prowadzą w obszarze edukacji czy profilaktyki. Niech dzieci zapomną ten koszmar.
Mamy nadzieję, że wojna, która toczy się tuż obok nas i dotyka sąsiedni naród, którego obywatele obok nas, w Polsce, mieszkają, pracują, są ratownikami, WOPR-owcami, zakończy się jak najszybciej, powróci spokój i Wolna Ukraina.      

                                                              WODNE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE

 

 
PREZYDENT ILS Z ŻYCZENIAMI DLA WOPR.
środa, 02 marca 2022 20:45

ils logo 22Prezydent International Life Saving Federation, Graham Ford, przesłał na ręce Prezesa WOPR gratulacje i życzenia dla wszystkich członków Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z okazji zbliżającej się 60 rocznicy powstania naszej organizacji. Z uwagi na sytuację epidemiczną nie może przybyć do Polski więc niniejszym przekazane pozdrowienia przekazujemy.

 

W imieniu International Life Saving Federation składam gratulacje z okazji obchodów 60-lecia Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

Dla WOPR to niesamowite osiągnięcie i w imieniu całej Międzynarodowej Rodziny Ratowniczej dziękujemy za Wasz wkład w globalne działania zapobiegające utonięciom, bezpieczeństwo wodne i sport ratowniczy, z którego możecie być bardzo dumni.

Niestety nie będę mógł uczestniczyć w uroczystościach i bardzo bym chciał aby przekazać nasze gratulacje i życzenia z ILS wszystkim członkom WOPR.

Graham Ford AM

ILS President

 

 

ORYGINALNA TREŚĆ LISTU

 

 
POMAGAJMY
wtorek, 01 marca 2022 12:22

logo wopr ukrainaW związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą, jednostki WOPR zarówno z rejonów przygranicznych na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, jak i te z głębi kraju silnie zaangażowały się w działania humanitarne. Zbieranie i przewóz darów, transport osób czy też pomoc bezpośrednia na granicy lub w zakwaterowaniu po przyjeździe to nasz wkład w pomoc Ukrainie.
Nie zawsze to jednostka WOPR organizuje pomoc, nie zawsze jednostka podejmuje działania, szczególnie w takich rejonach gdzie już są fachowe i sprawnie działające organizacje i systemy. Nie dublujmy działań, współpracujmy. Zjednoczmy siły.
Nie możemy pomóc „tam” ale możemy pomóc „tu i teraz” w przeczekaniu, w opiece, ale również w zapewnieniu, szczególnie najmłodszym uchodźcom, normalności.
Postarajmy się aby ten ciężki ale - mamy nadzieję - krótki czas, nie był dla nich w przyszłości złym wspomnieniem. Pomoc w organizowanych zajęciach, udział dzieci i młodzieży w życiu jednostek WOPR to również odciążenie dla ich mam i opiekunów.
Pomagajmy    

 

 
ZWOŁANIE NADZWYCZAJNEGO ZJAZDU KRAJOWEGO WOPR
poniedziałek, 28 lutego 2022 08:23

logo 22 11 2021W dniu 4 lutego 2022 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał wpisu wszystkich zmian w statucie przyjętych przez Zjazd Krajowy w dniu 21 listopada 2021 roku. Orzeczenie jest prawomocne. W związku z tym oraz dalszym procedowaniem w zakresie struktur WOPR oraz rozszerzenia form działania Zarząd Główny WOPR na posiedzeniu w dniu 26 lutego 2022 roku podjął decyzje o zwołaniu Nadzwyczajnego Zjazdu Krajowego WOPR w sprawie korekty dwóch zapisów statutowych dotyczących kadencji władz WOPR. Zjazd został zwołany w trybie pilnym na dzień 13 marca 2022 roku i odbędzie się, jak poprzedni, w systemie teleinformatycznym. Delegaci otrzymali już materiały na Zjazd. W Zjeździe będą uczestniczyć delegaci XI Kadencji władz WOPR.

 
CPR OF DROWNED PERSONS DURING the COVID-19 PANDEMIC
piątek, 25 lutego 2022 08:57

cpr i covid pic

W ubiegłym tygodniu w prestiżowym czasopiśmie naukowym JAMA Network Open opublikowano wspólne prace ILS, IMRF i IDRA dotyczące resuscytacji osób po tonięciu podczas pandemii COVID-19. Autorzy dziękując członkom ILS, którzy aktywnie współpracowali na różnych etapach zachęcają do zapoznania się z pozycją (tutaj) i udostępniania jej, co WOPR niniejszym czyni. Poprosiliśmy też naszego partnera medycznego Carolina Medical Center o krótki komentarz:
„Praca „Resuscytacja osób tonących w czasie pandemii COVID-19” jest konsensusem opracowanym przez 56 specjalistów z 17 krajów w dziedzinie ratownictwa wodnego. Dokument zawiera rekomendacje dotyczące udzielania pomocy osobom tonącym tak, aby minimalizować potencjalne ryzyko transmisji wirusa COVID-19 na ratowników wodnych.
   

  1. Po pierwsze najważniejsza jest prewencja utonięć, gdyż to ogranicza ilość akcji ratowniczych i tym samym narażenie ratowników. Dlatego też nie rekomenduje się zupełnego zamykania kąpielisk, gdyż to mogłoby doprowadzić do zwiększenia liczy kopiących się osób bez nadzoru.
  2. Rekomenduje się również screening osób kąpiących się pod kątem testów na COVID-19 i/lub certyfikatów szczepień.
  3. Organizacje nie powinny wystawiać do działań resuscytacyjnych ratowników z czynnikami ryzyka zachorowania na COVID, jak np. brak szczepienia, choroby towarzyszące czy wiek > 60 r.ż.
  4. Szczegółowo opisane są środku ochrony ratowników, w które powinni być wyposażeni.
  5. Ze względu na to, że wentylacja osoby tonącej zwiększa ryzyko przeżycia zaproponowano odpowiednie techniki i środki redukujące ryzyko transmisji choroby.
  6. Organizacje zrzeszające ratowników wodnych powinny wspierać ratowników dbając o ich bezpieczeństwo i zdrowie. Dodatkowo powinny zachęcać ratowników, aby się szczepili i testowali kiedy to będzie konieczne. 

Gorąco zachęcam do zapoznania się z całym dokumentem, mimo, że pewnie nie odpowie on na wszystkie pytania i nie rozwieje wszystkich wątpliwości. Jestem przekonana jednak, że będzie świetnym punktem wyjścia do dalszych dyskusji. 

Dr Urszula Zdanowicz 

Lekarz Reprezentacji WOPR 

Carolina Medical Center

 

Opracowanie jest w języku angielskim i w nim można zadawać pytania do właściwego dla danej części autora, w czym dopomoże Dr Ana Catarina Queiroga z Komitetu Medycznego  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . 

 

CPR IN COVID 19  - PDF

  

 

 
KOMISJA DS. SPORTU WOPR
poniedziałek, 21 lutego 2022 08:47

sportowe ratownictwo wodne woprW dniu 3 lutego 2022 roku Prezydium ZG WOPR powierzyło funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Sportu WOPR kol. Dariuszowi Małkowskiemu. Nowy Przewodniczący jest wiceprezesem ds. sportu WOPR Województwa Mazowieckiego, prezesem WOPR-OS Ostrołęka i trenerem sportowego ratownictwa wodnego. Jego wychowankiem jest między innymi aktualny Mistrz Europy z Castellon de la Plana (Hiszpania 2021) Hubert Nakielski, członek Reprezentacji Narodowej na Światowe Igrzyska „The World Games 2022”.
W dniu 19 lutego 2022 Prezydium ZG WOPR jednomyślnie, poparło wniosek Przewodniczącego Komisji i powołało Komisję ds. sportu WOPR w składzie: Sławomir Juszkiewicz, Grzegorz Konieczny, Marta Kosowicz, Tomasz Kozioł, Bernard Motylewski, Jakub Piątkowski, Tomasz Skudlik, Bogdan Stańczyk i Michał Zarach.
Obecni członkowie Komisji to osoby czynnie działające w sporcie ratowniczym, organizatorzy zawodów i współzawodnictwa sportowego, trenerzy, instruktorzy oraz sędziowie zarówno międzynarodowi jak i krajowi.

 

Życzymy sukcesów oczywiście zapraszając innych chętnych do współpracy.

 

 

 
UPRAWNIENI INSTRUKTORZY 2022
wtorek, 08 lutego 2022 08:39

iwiwwKomisja Szkoleniowa i Zarząd Główny WOPR dziękują Instruktorom WOPR i Instruktorom Wykładowcom WOPR za przesłanie sprawozdań za rok 2021 i zamieszczają wykaz uprawnionych instruktorów do prowadzenia szkoleń i egzaminowania na stopnie WOPR (odniesienie do szkoleń tzw. MSW znajduje się w Zasadach szkoleń na stopnie WOPR na str. 10) w roku 2022.
Zgodnie z przywołanymi powyżej Zasadami na stopnie WOPR mogą szkolić i egzaminować w danym roku kalendarzowym wyłącznie Instruktorzy WOPR z zamieszczonej listy.
Pominięcie takiego szczegółu przez instruktora jak wysłanie sprawozdania, który jest jedynym obowiązkiem instruktora wobec WOPR, skutkować będzie niedopuszczeniem członka WOPR do uzyskania stopni RWP, RWS i RWM, a co za tym idzie międzynarodowych certyfikatów ratowniczych ILS.
Przypominamy również, że szkolenia i egzaminy Centralnych Szkoleń Specjalistycznych WOPR akredytowanych przez ILS mogą być realizowane (jeżeli mają się one zakończyć wydaniem takiego certyfikatu) wyłącznie przez instruktorów CSS umieszczonych w wykazie (poinformowanie WOPR o posiadaniu właściwych uprawnień instruktora szkoleń specjalistycznych to też jedyny obowiązek tych instruktorów wobec WOPR).  


Życzymy sukcesów w szkoleniach.

 

 

 
POWOŁANIE KADRY NARODOWEJ NA „THE WORLD GAMES 2022 BIRMINGHAM”
piątek, 28 stycznia 2022 08:22

TWG 2022W dniu 24 stycznia 2022 roku na podstawie przepisów International Lifesaving Federation na wniosek trenera reprezentacji, Prezes WOPR decyzją nr 30/2022 powołał w skład Reprezentacji Narodowej na Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich „The World Games 2022”, które w roku 2022 odbędą się w Birmingham (USA Alabama) dwa składy drużyn:
Drużyna męska - Adam Dubiel, Cezary Kępa, Wojciech Kotowski, Hubert Nakielski, Mateusz Szurmiej oraz dwóch zawodników rezerwowych Mateusz Grabski i Paweł Borycki.
Drużyna żeńska - Kornelia Fiedkiewicz, Paula Żukowska, Klaudia Naziębło, Alicja Tchórz, Natalia Lewandowska i dwie zawodniczki rezerwowe Dominika Sztandera i Dominika Kosakowska.
Trenerami Kadry Narodowej zostali powołani Sławomir Juszkiewicz - trener drużyny męskiej i jednocześnie kierownik ekipy oraz Grzegorz Widanka - trener drużyny żeńskiej.
W skład ekipy zostali również powołani:
Grzegorz Konieczny, który jako jedyny polski międzynarodowy sędzia klasy „A” w konkurencjach basenowych i oceanicznych klasy A wejdzie w skład jury na TWG 2022
Urszula Zdanowicz - lekarz reprezentacji i Magdalena Syrek - fizjoterapeuta z Carolina Medical Center - Partnera Medycznego WOPR. Szczególnie dziękujemy za to fachowe wsparcie.
W najbliższy weekend odbędzie się spotkanie członków reprezentacji (w formie zdalnej) gdzie zostaną omówione warunki uczestnictwa w TWG 2022, organizacja przygotowań i wyjazdu oraz zasady reprezentacji Polski, WOPR i ILS na igrzyskach i podczas przygotowań.
Konkurencje finałowe ratownictwa wodnego planowane są 10 lipca w godz. 17:00 - 19:00 i 11 lipca w godz. 16:30 - 18:30 czasu miejscowego (GMT-6).

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 33

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3