wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
LOKALNIE CZY GLOBALNIE – WEBINAR
poniedziałek, 24 lipca 2023 16:06

go blue logs 3Już jutro, 25 lipca w Światowym Dniu Zapobiegania Utonięciom w godzinach 10:00 – 12:00 organizacje i instytucje działające w ruchu „GoBluePoland zapraszają wszystkich na Webinar gdzie rozmawiać będziemy o:

-ratownictwie – przyszłość to systemy alarmowe i nowe technologie: tak czy nie?
-profilaktyce – powszechna edukacja pływacka w szkole: tak czy nie?
-pierwszej pomocy – włączenie elementów ratownictwa do nauki pływania: tak czy nie?
-analizie utonięć – czy statystyka (jaka) pomoże w opracowaniu programów zapobiegania utonięciom: tak czy nie?

Chcemy poprzez otwarcie i wielogłosowo mówić o problemie utonięć. Nie zamiatać pod dywan, nie szukać winnych, ale wskazać miejsca, gdzie są braki lub gdzie popełniane są błędy i znaleźć sposoby na ich naprawę. A może na zupełnie nowe pomysły?

Zapraszamy: Webinar: 25 lipca 2023 roku godz. 10:00

 

WEBINAR ZAPROSZENIE

 

 
BO MYŚLĄCY NIE UTONIE
poniedziałek, 10 lipca 2023 14:35

czarny punkt wodny logsWoda jest wspaniałym miejscem do spędzania wolnego czasu. Niekiedy jednak chęć rekreacji, uprawiania sportów wodnych czy wypoczynku nad wodą przesłania zagrożenia jakie niesie ze sobą ten żywioł.
Czarne Punkty Wodne przypominają, że woda może jednak być niebezpieczna, że należy mieć do niej szacunek, a brak tego szacunku będzie bezwzględnie egzekwowany.
Ile osób uniknęło śmierci w wodzie dzięki Czarnym Punktom Wodnym tego się nie dowiemy. Ale jeżeli nawet jedna osoba, na skutek zobaczenia jednej z kilkuset tablic w Polsce zastanowiła się, że jej umiejętności pływackie nie są zbyt duże, i że z jakiegoś powodu tę tablicę ktoś w tym miejscu postawił, i uda się w inne miejsce, strzeżone lub - co jest marzeniem WOPR - rozpocznie naukę pływania albo doskonalenia swoich umiejętności - to akcja Czarny Punkt Wodny zdaje egzamin.
Czarne Punkty Wodne nie mają na celu straszenia, nie mają zniechęcać. One zmuszają do myślenia. Bo myślący nie utonie 
Profilaktyka związana z Czarnymi Punktami Wodnymi doskonale wpisuje się w akcję GoBlue Poland jaka pod patronatem WOPR i International Life Saving Federation (ILS) jest realizacją rezolucji ONZ i WHO w zakresie zmniejszenia liczby utonięć. 25 lipca jako Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom (World Drowning Prevention Day) jest kulminacyjnym dniem tej akcji, gdzie organizacje skupione wokół GoBlue Poland zwracają uwagę wszystkich środowisk na ten problem. Każdy może utonąć - nikt nie musi.

Więcej…
 
ORDER BŁĘKITNEGO KRZYŻA WOPR
środa, 05 lipca 2023 14:13

Radulski 1 logsW dniu 27 czerwca miałem honor udekorować Orderem Błękitnego Krzyża WOPR znakomitego wychowawcę, trenera oraz działacza społecznego naszej organizacji Kol. Zdzisława Radulskiego z jednostki rejonowej WOPR w Radomiu. Order jest najwyższym odznaczeniem naszej organizacji i nadawany jest osobom wielce zasłużonym dla ratownictwa wodnego, edukacji i dla WOPR. Nadanych jest ich jedynie 16.
Zdzisław Radulski jest WOPR-owcem od ponad 50 lat. W roku 1976, gdy Radom stał się miastem wojewódzkim, był jednym z założycieli tamtejszej jednostki – WOPR w Radomiu - której był również prezesem i której członkiem jest do dzisiaj. Do roku 2006 był również członkiem władz WOPR Województwa Mazowieckiego oraz Delegatem na Zjazd Krajowy WOPR.
Może już nie tym donośnym głosem co kiedyś, może nie tą szybkością w wodzie, ale z werwą działania jaką może pozazdrościć niejeden młody ratownik, cały czas działa, doradza i … uczy. Życzymy wiele zdrowia i pomyślności.
Prezes WOPR

 

radulski 2 logs

 
WAŻNOŚĆ ZAŚWIADCZEŃ KPP
wtorek, 04 lipca 2023 19:44

SOWA MADRAW dniu 16 czerwca 2023 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 roku w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. 2023 poz. 1118) odwołujące stan zagrożenia epidemicznego z dniem 1 lipca 2023 roku.
W związku z powyższym przypominamy, że zgodnie z art. 15 zzzzzi ust. 1 ustawy z dnia z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych  (Dz. U. 2021 poz. 2095 z pózn zm.) dzień 30 sierpnia 2023 roku jest ostatnim dniem ważności zaświadczeń, które wydane były w terminie od 14 marca 2017 do 30 sierpnia 2020 roku. Jeżeli ratownicy posiadający takie zaświadczenia nie złożą egzaminu z wynikiem pozytywnym do dnia 30 sierpnia 2023 roku będą musieli odbyć cały 66-godziny kurs z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i dopiero po nim podejść do egzaminu końcowego.  

Więcej…
 
DOPÓKI ZDRÓW BĘDĘ I SIŁ MI WYSTARCZY …
czwartek, 29 czerwca 2023 07:39

wopr logs 29062023W dniu dzisiejszym obchodzimy Dzień Ratownika Wodnego. Święto ustanowienie w roku 1927 przez Komisję Ratownictwa Polskiego Związku Pływackiego. Jest to święto wszystkich ratowników wodnych. WOPR-owców oraz ratowników wodnych innych organizacji. Wszystkim Wam, całej Braci Ratowniczej, a także naszym sympatykom, w imieniu władz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego życzę sukcesów w naszej niełatwej służbie, spokoju, udanych akcji i wytrwałości w myśl słów naszego ślubowania: dopóki zdrów będę i sił mi wystarczy …

 

                                                                                         Prezes WOPR

 

 
NAJLEPSI WALCZYLI W POZNANIU
wtorek, 27 czerwca 2023 08:28

manekiny logs243 zawodników z 22 klubów z całej Polski stanęło w szranki w dniach 23-24 czerwca na 56. Letnich Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym w konkurencjach basenowych rozegranych na Termach Maltańskich w Poznaniu. Prócz rywalizacji indywidualnej i klubowej zawody były kwalifikacją do Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów, które w sierpniu odbędą się w Gorzowie Wielkopolski oraz Międzyzdrojach oraz na Mistrzostwa Europy w kategorii Open, które we wrześniu organizuje Belgia.
W klasyfikacji generalnej po rozegraniu 23 konkurencji najwszechstronniejszymi zawodnikami zostali:
Diana Emerling (MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle) i Jakub Serwa (CKS Szczecin) wśród młodzików Gabriela Karkocha (Śląskie WOPR) i Tobiasz Staszkiewicz (CKS Szczecin) w kategorii junior młodszy Natalia Pasek (Śląskie WOPR) i Dominik Kosowski (CKS Szczecin) a w kategorii open Natalia Pasek (Śląskie WOPR) i Michał Poprawa (MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle). Najlepszą drużyną został CKS Szczecin przed MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle i Śląskim WOPR.
Wielkie brawa dla zawodników oraz wszystkich uczestników, Trenerów, Obsługi, Partnerów, Organizatorów i publiczności.
Wszystkie wyniki można znaleźć na Life Timing.

 
CERTYFIKACJA ILS DLA SZKOLEŃ WOPR K9
piątek, 16 czerwca 2023 15:41

k9 logosMiło jest poinformować, że prace Komisji WOPR K9 w zakresie certyfikacji szkoleń zespołów Pies - Ratownik uwieńczone zostały sukcesem. Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu szkolenia psów ratowniczych uzyskało certyfikacje International Life Saving Federation. Każdy certyfikat WOPR: Pies Ratowniczy ILS K9 oraz Instruktor ILS K9 może występować do ILS o wydanie certyfikatu międzynarodowego.
Należy przypomnieć, że szkolenia psów w WOPR mają cztery główne poziomy - piąty jest dla seniora) Najwyższy poziom obejmuje również zakres szkolenia psów ratowniczych wraz z przewodnikiem wg. rozporządzenia MSWiA. Przy czym zakres szkolenia ILS K9 zawiera większe wymagania niż program państwowy. Zresztą jak większość szkoleń WOPR.
Zapraszamy do zapoznania się z programami szkoleń, wymogów i zasad egzaminowania (tutaj)

 

 
SĘDZIOWIE – MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORÓW „EYLC POLAND 2023”
czwartek, 08 czerwca 2023 10:07

referees logsRuszyły zgłoszenia dla sędziów na Mistrzostwa Europy Juniorów w Ratownictwie Wodnym jakie odbędą się w dniach 20 – 26 sierpnia w Gorzowie Wielkopolskim i Międzyzdrojach. Więcej informacji na stronie https://eylc2023.pl. Harmonogram konkurencji w plikach poniżej, sędziowie proszeni są o zgłaszanie się przez aplikację „Referee EYLC 2023”

Więcej…
 
SĘDZIOWIE – 2024 LIFESAVING WORLD CHAMPIONSHIPS
piątek, 02 czerwca 2023 15:53

gold coast au logsKomisja Sportu ILS otwiera procedurę składania wniosków dla międzynarodowych sędziów (ILS referee B) we wszystkich kategoriach (pool, ocean, SERC, IRB) o sędziowanie na Mistrzostwach Świata w Ratownictwie Wodnym 2024 (LWC 2024).
Zgłoszenia należy dokonać za pomocą Formularza zgłoszeniowego LWC 2024. Żadna inna metoda składania wniosków nie będzie akceptowana, a termin składania wniosków upływa 1 lipca 2023 r. 

 
Planowane wydarzenia:

National Team Open & Youth Pool Events

29 Aug to 1 Sep

National Team Open & Youth Ocean/Beach Events

29 Aug to 1 Sept

Interclub Team Open & Youth Pool Events

3 to 8 Sep

Interclub Team Open & Youth Ocean/Beach Events

3 to 8 Sep

National Team, Interclub Team, Open & Youth SERC Events

28 Aug & 2 Sep

Masters Pool Events

23 to 25 August

Masters Ocean/Beach Events

26 to 28 August

Surfboat Events

29 to 31 August

National Team IRB & Interclub Team IRB Events

4 to 7 September

March Past Event

7 September

 

Wszyscy kandydaci zostaną na początku października poinformowani przez Komisję Sportu ILS, czy zostali zakwalifikowani.
Sędziowie samodzielnie organizują podróż i zakwaterowania. Więcej informacji na temat procedury składania wniosków i mianowania znajduje się w formularzu zgłoszeniowym.

  

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
czwartek, 01 czerwca 2023 18:26

Marek Dubik logsZ ogromnym żalem zawiadamiamy, że w dniu 26 maja 2023 roku w wieku 72 lat odszedł na wieczną wachtę członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach Kol. Marek Dubik. Do WOPR wstąpił w 1973 roku uzyskując kwalifikacje Młodszego Ratownika Wodnego. Od początku związany z Kieleckim WOPR, przez wiele lat był członkiem Zarządu i Prezydium Wojewódzkiego WOPR w Kielcach, gdzie przez trzy kadencje pełnił funkcję V-ce Prezesa.

Wieloletni aktywny działacz na rzecz rozwoju Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomysłodawca i organizator konkursu rysunkowego dla dzieci "Bezpieczny Wypoczynek nad wodą". Ratownik z powołania, wychowawca i nauczyciel wielu pokoleń ratowników WOPR. Odznaczony za swoją działalność na rzecz ratownictwa wodnego Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Zasługi dla WOPR, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

Jego uczciwość, pracowitość i dorobek życiowy niech będą wzorem do naśladowania dla pokoleń.

 

Cześć jego pamięci.

 

 
TAMA 2023
czwartek, 01 czerwca 2023 16:35

tama 2023 logsTegoroczne kursy w Tamie na stopnie SRW, IWOPR odbędą się w terminie 2-10 września 2023 roku. Ponieważ w sezonie zimowym 2022-2023 nie odbyło się Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na obszarach pokrytych lodem, Komisja szkoleniowa ponownie dopuszcza, aby zostało ono uzupełnione w latach kolejnych przez uczestników tegorocznych szkoleń.
Kolejnym warunkiem uczestnictwa w kursie SRW jest zaliczenie CSS WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych. Tu żadna aura nie przeszkadza w realizacji szkolenia więc jest ono dla kandydatów na SRW obowiązkowe.
W sytuacji nieposiadania wymaganych CSS WOPR z przyczyn obiektywnych Komisja szkoleniowa może rozpatrzyć indywidualne wnioski kandydatów o przesunięcie ich zaliczenia. Wnioski należy złożyć niezwłocznie wraz z uzasadnieniem niemożliwości uczestnictwa w szkoleniu.
Również w tym roku uczestnicy szkolenia w ramach kursu ukończą teoretyczną część szkolenia CSS WOPR Sędzia zawodów WOPR. Podczas kursu prezentowane będą również nowinki sprzętowe.
Część szkoleń teoretycznych oraz materiałów szkoleniowych zostanie kandydatom przekazana w formie elektronicznej do zapoznania się z nimi.
Szczegóły i dokumentacja tutaj.

 

 
WALNE ZGROMADZENIE WHO W SPRAWIE ZAPOBIEGANIA UTONIĘCIOM
czwartek, 01 czerwca 2023 14:30

wha logs29 maja 2023 r. w Genewie, 76. Walne Zgromadzenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHA) przyjęło swoją pierwszą w historii rezolucję w sprawie zapobiegania utonięciu - „Przyspieszenie działań na rzecz globalnego zapobiegania utonięciu” (tekst oryginalny).
Każdego roku w wyniku utonięcia umiera blisko ćwierć miliona osób. Najwyższe wskaźniki na świecie występują wśród dzieci w wieku 1–4 lat, a następnie dzieci w wieku 5–9 lat, szczególnie w społeczeństwach znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.
W celu zmniejszenia ryzyka utonięcia WHA wzywa państwa członkowskie do opracowania i wdrożenia programów, zapewnienia planowania w wielu sektorach oraz promowanie zapobiegania utonięciu poprzez zaangażowanie społeczności, budowanie potencjału i współpracę międzynarodową. WHA zwróciło się do rządów i ich partnerów o przyspieszenie działań na rzecz zapobiegania utonięciu do 2029 r.
WHO przygotuje raport o stanie zapobiegania utopieniom, a wszystkie 194 państwa członkowskie zostaną zaproszone do udziału w tej ocenie. Raport ma na celu dostarczenie informacji, które pomogą wdrożyć tanie i skuteczne działania zapobiegające utonięciu, zalecane przez WHO.

 

 

Rezolucja „Przyspieszenie działań na rzecz globalnego zapobiegania utonięciu (tłumaczenie)

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 42

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3