KOMUNIKATY
NAJSZYBSI Z NAJSZYBSZYCH
poniedziałek, 21 czerwca 2021 21:38

thumbnail DSC 4714W dniach 18-20 czerwca 2021 roku w Szczecinie odbyły się 54 Letnie Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. Na starcie szczecińskiej pływalni olimpijskiej Floating Arena stanęło 189 zawodników z 14 klubów. 
Zawody były jednocześnie jedną z kwalifikacji do Mistrzostw Europy , które odbędą się we wrześniu w hiszpańskim Castellon de la Plana. 
Mistrzostwa otworzył Prezes Zarządu Głównego WOPR Pan Paweł Błasiak w towarzystwie Dyrektora Wydziału Sportu Urzędu Miasta Szczecin Pana Krzysztofa Kupisa, reprezentantki Stowarzyszenia Bezpartyjnych Pomorza Zachodniego Pani Teresy Góry, oraz Marii Adamczyk Członkini Prezydium Zarządu Zachodniopomorskiego WOPR.
Ratownicy biorący udział w zawodach zaprezentowali bardzo profesjonalne wyszkolenie, dzięki czemu zawody stały na bardzo wysokim poziomie.
Klasyfikację drużynową wygrał zespół CKS Szczecin, który obronił tytuł mistrzów kraju po raz VI z rzędu i drugi z kolei Puchar Prezesa WOPR stał się ich własnością. 

 

LINK

Więcej…
 
SPRAWOZDANIE Z ZAWODÓW GRAND PRIX POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM 2021 – KĘDZIERZYN-KOŹLE
poniedziałek, 31 maja 2021 13:36

W dniu 29 maja 2021 w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się II edycja zawodów z cyklu Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Był to ostatni sprawdzian dla zawodników przed zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Polski, które odbędą się w dniach 18-20 czerwca 2021r na pływalni olimpijskiej Floating Arena w Szczecinie. 

W zawodach Grand Prix na starcie stanęło 160 zawodników z 12 klubów. 

Bardzo dobra organizacja oraz świetny klimat pozwolił zawodnikom uzyskać kilka bardzo dobrych wyników sportowych:

Sztafeta seniorów CKS Szczecin w składzie ( W.Kotowski , C.Kępa, M. Grabski, A. Dubiel) w konkurencji 4x50m z przeszkodami ustanowiła nowy Rekord Polski (1:40,48), oraz indywidualnie Radosław Rogoziński w konkurencji 50m holowanie Rekord Polski Juniorów (29,84).

Wyniki poszczególnych konkurencji oraz statystyka medalowa:

http://live.livetiming.pl/balys/2021/05_29_kedzierzyn/Medals.pdf

http://live.livetiming.pl/balys/2021/05_29_kedzierzyn/index.html

Więcej…
 
GRAND PRIX POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM 2021 – KĘDZIERZYN-KOŹLE
wtorek, 18 maja 2021 13:59

Grand Prix Polski w RWI już kolejna runda zawodów Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Tym razem ratownicy będą zmagać się w dniu 29 maja 2021 roku w Kędzierzynie-Koźlu na pływalni MOSiR od godz. 9:30 (akredytacja od godz. 8:00).
Organizatorem zawodów jest Oddział Rejonowy WOPR. W Kędzierzynie-Koźlu, a Prezydent Miasta objął imprezę honorowym patronatem. Partnerami przedsięwzięcia są gmina, starostwo, MOSiR i MIKS WOPR z Kędzierzyna-Koźla.
Szczegóły w zakładce Sport, zgłoszenia do pobrania dostępne na stronie livetiming.pl

 

Zapraszamy.

 

 

 
ONZ W SPRAWIE ZAPOBIEGANIA UTONIĘCIOM
wtorek, 04 maja 2021 09:04

ONZ LOGOW dniu 28 kwietnia 2021 roku na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjęta została Rezolucja Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w sprawie zapobiegania utonięciom. Jest to historyczna chwila dla międzynarodowej społeczności organizacji ratowniczych i znak, że ONZ jest głęboko zaniepokojona faktem, że utonięcie było przyczyną ponad 2,5 miliona zgonów w ostatniej dekadzie. ILS - słowami jej Prezydenta Grahama Forda AM -  z zadowoleniem przyjmuje rezolucję ONZ i wyraża ogromną wdzięczność wszystkim narodom, które wspierały jej powstanie.

Rezolucja zachęca Światową Organizację Zdrowia (WHO) do wspierania państw członkowskich w ich wysiłkach na rzecz zapobiegania utonięciom oraz do koordynowania działań w ramach systemu ONZ, a państwa członkowskie ONZ do opracowania programów zapobiegania utonięciom zgodnie z zaleceniami WHO.

„ILS zobowiązuje się do współpracy z WHO, agencjami ONZ, w tym UNICEF w celu podniesienia świadomości na temat utonięć i zwiększenia działań zapobiegających utonięciu we wszystkich regionach świata” - powiedział Prezydent ILS Graham Ford AM. WOPR zachęca do zapoznania się z rezolucją i w miarę możliwości uwzględnienia jej zaleceń w planach jednostek WOPR (ILS news tutaj).

Dzień 25 lipca każdego roku został ogłoszony „Światowym Dniem Zapobiegania Utonięciom”

Więcej…
 
GRAND PRIX POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM 2021 – KATOWICE
poniedziałek, 03 maja 2021 03:21

GP W RATOWNICTWIE WODNYMW dniu 8 maja 2021 roku o godz. 10:00 (akredytacja 7:20) rozpoczną się zawody kolejnej tury Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Tym razem najlepsi zawodnicy spotkają się w Katowicach na basenie Burowiec. Organizatorem jest Śląskie WOPR, a Prezydent Miasta Katowice objął imprezę honorowym patronatem.
 
Szczegóły w zakładce
Sport, zgłoszenia do pobrania tradycyjnie dostępne na stronie: www.megatiming.pl. Zapraszamy.

 
TRENINGI ZAWODNIKÓW WOPR
poniedziałek, 26 kwietnia 2021 00:38

treninigiZarząd Główny WOPR informuje, że International Life Saving Federation (ILS) organizacja uznana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz będąca członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowej Federacji Sportowej (ARISF), określa standardy i zasady w sportowym ratownictwie wodnym.
Zgodnie z zapisami § 9 ust. 16 i 17 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń́, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 512 z pózn zm.) mogą odbywać się treningi zawodników będących członkami kadry narodowej lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej. Dokumentem potwierdzającym te okoliczności jest dokument wystawiony między innymi przez międzynarodową̨ federację sportową uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Zgodnie z rekomendacją z dnia 27 marca 2021 roku, ILS wskazuje, że [cytat] „w Polsce właściwą i jedyną organizacją uprawnioną do organizowania i przeprowadzania zawodów w sportowym ratownictwie wodnym oraz powoływania kadry narodowej jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Prezes WOPR, zgodnie ze swoimi kompetencjami i zasadami określonymi w statucie WOPR, wskazuje sposób powoływania członków kadry narodowej.”
Zgodnie z powyższym Prezes WOPR na podstawie § 22 ust. 2 Statutu WOPR wskazał Decyzją Nr 17/2021 prezesów jednostek wojewódzkich WOPR jako właściwych do powoływania członków Kadry Narodowej WOPR z obszarów województw w okresie do 31 maja 2021 roku. Potwierdzeniem przynależności zawodnika do WOPR jest Karta Ewidencyjna Członka WOPR wydawana przez Zarząd Główny WOPR, możliwa do zweryfikowania poprzez kontakt na adres poczty internetowej biura ZG WOPR: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 
NAGRODZONY PRZEZ ILS
niedziela, 25 kwietnia 2021 23:16

ilse 2Z przyjemnością informujemy, że w dniu 12 kwietnia 2021 roku do biura Zarządu Głównego WOPR wpłynęło pismo z International Life Saving Federation of Europe, w którym Prezydent ILSE dr. Detlev Mohr informuje o przyznaniu Medalu „Za zasługi” (Citation of Merit Medal) kol. Arturowi Bulakowi, który przez ostatnie lata czynnie uczestniczył w działaniach WOPR na forum ILS i reprezentował naszą organizację. Winszując wyróżnienia mamy nadzieję, że w ślady Artura pójdą inni nasi młodsi działacze.

 
KATALOG LIFESAVING WORLD CHAMPIONSHIPS
czwartek, 22 kwietnia 2021 07:30

ilswopr2Biuro WOPR informuje, że ruszyła skatalogowana baza danych wyników ostatnich trzynastu Mistrzostw Świata w Sportowym Ratownictwie Wodnym (LWC). Począwszy od roku 1994 korzystając z przeglądarki na stronie ILS Lifesaving Sport każdy może zapoznać się z wynikami poszczególnych zawodów oraz korzystając z wyszukiwarki z osiągnięciami poszczególnych ich zawodników, reprezentacji narodowych lub klubów macierzystych.

Przez ostatni rok zespół pod kierunkiem dyrektora John’a Martin’a oraz kierownika IT David’a Vervaecke zebrał wszystkie wyniki, wprowadził do jednolitego formatu, co pozwala na ich porównywanie i podsumowanie w jednym miejscu. Dostęp do bazy jest ogólnodostępny i bezpłatny.

Katalog zawiera wyniki ponad 10.000 sportowców-ratowników, którzy reprezentowali:

· National Teams Open od 1994 i Youth od 2012

· Interclub Teams Open od 1998 (1994 i 1996 jeszcze nie wszystkie) i Youth od 2012

· Masters od 1998 (1996 nie odbył się)

W przyszłości zostaną uruchomione aktualizacje zawierające wyniki IRB od roku 1996, Surfboat od roku 1994, a także wyniki z Mistrzostw Świata byłych organizacji FIS i WLS oraz Mistrzostwa Regionalne.

ILS udostępnił krótki Podręcznik użytkownika dotyczący korzystania z bazy danych wyników LWC. System można uruchomić na komputerze PC, laptopie, tablecie lub telefonie komórkowym z przeglądarką internetową. Polecamy.

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
czwartek, 22 kwietnia 2021 06:01

JBZ ogromnym żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 kwietnia w wieku 87 lat odszedł na wieczną wachtę Instruktor-wykładowca nr 231, Jerzy Baranowski. Uprawnienia ratownika wodnego zdobył jeszcze w latach 50-tych w Polskim Związku Pływackim. Od początku związany z Wrocławskim WOPR, wieloletni działacz i szkoleniowiec, Wiceprezes Wrocławskiego Wojewódzkiego WOPR w latach 70-tych.
W latach 1957-1962 szef ratowników w Krynicy Morskiej, następnie niemal przez dwie dekady szefował ratownikom w Mielnie.
Ratownik z powołania, wychowawca i nauczyciel tysięcy ratowników WOPR.

Cześć jego pamięci.

 

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 27 kwietnia 2021 roku o godzinie 9.20 na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

 
RECERTYFIKACJA W CZASIE EPIDEMII
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 09:16

WOMZW związku z szeregiem pytań z jednostek WOPR o zasadność przeprowadzania egzaminów recertyfikacyjnych KPP w związku z obowiązującymi przepisami przedłużającymi ważność zaświadczeń, które po 14 marca 2020 roku utraciły ważność, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zwróciło się do Ministra Zdrowia o wykładnię obowiązujących przepisów oraz wytyczne w tym zakresie. Pytanie spowodowane było zarówno stanowiskiem pracodawców wymagających dokumentu wydanego nie wcześniej niż trzy lata wstecz oraz sytuacji gdzie pracodawcy - w tym jednostki współpracujące z systemem PRM - uważają za stosowne poddać weryfikacji swoich pracowników - ratowników systemu.
Zgodnie z pismem Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia w chwili obecnej przeprowadzanie egzaminu recertyfikacyjnego może odbywać się zgodnie z dotychczasowymi przepisami, a więc w okresie ostatnich trzech miesięcy ważności zaświadczenia KPP. Jednocześnie, nie przystąpienie do egzaminu recertyfikacyjnego, nie powoduje, że ważność zaświadczeń, wydanych po 14 marca 2017 roku tracą ważność.
Jednocześnie WOPR przypomina, że z chwilą odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego osoby, którym ważność zaświadczenia przedłużona została na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów i nie przystąpiły do egzaminu recertyfikacyjnego w trakcie stanu epidemii, będą musiały do niego przystąpić w terminie 60 dni od dnia odwołania tych stanów.

 

 Pismo z Ministerstwa Zdrowia

 

 

 

 
TAMA 2021
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:47

tama 2021Pomimo okresu pandemii, obostrzeń i realizacji także innych zadań z zakresu ratownictwa, pomocy i opieki, Ratownicy WOPR realizują również zadania szkoleniowe, edukacyjne i prewencyjne. Ścieżka rozwoju w WOPR (ILS) rozpoczyna się już w wieku kilku, kilkunastu lat i kończy - dla najlepszych - uzyskaniem stopnia SRW, IWOPR i Instruktora Wykładowcy.
Tegoroczne kursy w Tamie na stopnie SRW, IWOPR odbędą się w terminie 4-12 września 2021 roku. W wypadku zgłoszeń przewidujemy również szkolenie uzupełniające do stopnia IWOPR dla MIWOPR sprzed 2014 roku w dniach 9-12 września.
Z uwagi na możliwość udziału zarówno w roku 2020 jak i 2021 w wymaganych Centralnych Szkoleniach Specjalistycznych WOPR na wodach szybkopłynących i powodziowych oraz z zakresu ratownictwa na obszarach pokrytych lodem, Komisja Szkoleniowa nie przewiduje planowego uchylenia wymogu posiadania certyfikatów zaliczenia tych szkoleń.
Z uwagi na zmiany jakie w systemie szkolenia wprowadza sytuacja epidemiczna, w programie szkolenia instruktorów dodatkowo będą ujęte elementy przygotowania, organizacji i prowadzenia nauki zdalnej dostosowane do systemu szkolenia w WOPR.
Szczegóły i dokumentacja tutaj.

 
JUBILEUSZOWY ROK DZIAŁALNOŚCI WOPR.
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 11:32

idzie 60Pięćdziesiąt dziewięć lat temu, 11 kwietnia 1962 roku, Zarządzeniem Nr 74 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zostało powołane do życia Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zalążkiem naszej organizacji była Podkomisja WOPR przy Resortowej Komisji GKKFiT pn.: Ogólnopolski Komitet Upowszechniania Pływania (OKUP SMILING FACE). Tym samym w dniu dzisiejszym rozpoczął się jubileuszowy sześćdziesiąty rok funkcjonowania WOPR.
W imieniu Zarządu Głównego, w tym ważnym dla nas dniu, chciałbym wszystkim członkom WOPR, a także wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju naszej organizacji powiedzieć po prostu dziękuję.
Szczególne podziękowania należą się Delegatom na Zjazd Krajowy, członkom Sądu Honorowego, Głównej Komisji Rewizyjnej, Zarządu Głównego, komisji oraz prezesom WOPR wszystkich dziesięciu kadencji.
To dzięki Wam, ratownicy, instruktorzy i sympatycy WOPR, ratownictwo wodne mogło się rozwijać, i nadążać za światowymi trendami. Dzięki wyszkolonym przez Was ratownikom i przekazanej im wiedzy mogły powstać również inne, prężnie działające organizacje, służby i podmioty zajmujące się ratownictwem wodnym. Na nadchodzące dalsze lata, członkom władz i komisji obecnej już XI kadencji życzyć należy wytrwałości w kontynuacji dotychczasowych dobrych praktyk, i budowaniu na ich bazie nowego, nowoczesnego WOPR.
 

Prezes WOPR

 

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 29

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

na słupek niedzica 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3