KOMUNIKATY
WOPR-OWSKIE ZAWODY W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM 2023.
poniedziałek, 02 stycznia 2023 08:48

narciar alpej logsTuż przed świętami Komisja Szkoleniowa WOPR wystąpiła z inicjatywą rozszerzenia naszej bazy sportowej o konkurencje zimowe. I nie chodzi tu bynajmniej o lodowe pływanie czy morsowanie, a o aktywność również związaną z wodą ale … w postaci śniegu, niekiedy lodu. Ponieważ aktywność fizyczna pod każdym względem jest potrzebna, a zimą, gdy nie mamy plaż i koni mechanicznych na wodzie można poszusować, inicjatywa zyskała poparcie.
Motorem pierwszych takich zawodów jest sam Przewodniczący Komisji, Instruktor Wykładowca WOPR Kol. Tomasz Białkowski, którego informację dla chętnych o tym wydarzeniu załączamy i zachęcamy do udziału. Miło się będzie spotkać w odmiennych warunkach niż zwykle.

  

DODATKOWE INFORMACJE 

 

 

 

 

2022 Boże Narodzenie

 
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA W SZCZECINIE
czwartek, 22 grudnia 2022 15:50

13 logsNa XIII Zimowych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym jakie odbyły się w Szczecinie padło aż 13 nowych Rekordów Polski. Trzy z nich ustanowione w kategorii Open przez Kacpra Majchrzaka (200 m z przeszkodami z czasem 1:54,57), Krystiana De Ruiter (50 m holowanie manekina w płetwach z czasem 00:20,28) oraz zespół Radosław Rogoziński i Mateusz Grabski (w konkurencji rzut pokonali wszystkich z czasem 10,16)
Natomiast w kategorii junior młodszy padło aż osiem nowych Rekordów Polski. Trzy z nich ustanowił Tobiasz Staszkiewicz: raz samotnie (50 m holowanie manekina z czasem 34,69), a dwukrotnie w sztafecie wspólnie z Oliwerem Grządkowskim, Oskarem Raczewskim i Maksymilianem Bitnerem w sztafetach (4 x 25 holowanie manekina w czasie 1:27,99, 4 x 50 holowanie manekina z pasem w czasie 1:44,93)

Również dwa Rekordy Polski w kategorii junior młodszy ustanowili: Weronika Markiewicz w konkurencjach z manekinem (50 m holowanie z czasem 40,00 i 100 m kombinowane z czasem 1:21,61) oraz Piotr Kępczyński raz indywidualnie (100 m holowanie manekina w płetwach z czasem 54,17), a raz w zespole z Krzysztofem Wolkiewiczem w konkurencji rzut liną (17,49). Stawkę rekordzistów w tej kategorii alfabetycznie zamyka Wiktoria Żamojdzin, która od niedzieli jest najlepsza w Polsce w konkurencji 100 m holowanie manekina w płetwach (1:02,37).

W kategorii młodzików najlepsze wyniki w kraju osiągnęli Borys Struszczak (50 m holowanie manekina z czasem 00:37,40) i Gabriela Karkocha (100 m holowanie manekina z pasem w czasie 1:11,12).

Gratulujemy wszystkim Rekordzistom Polski. Noście ten tytuł z dumą.

 
ZIMOWE MISTRZOSTWA POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM
czwartek, 08 grudnia 2022 12:12

XIII ZIMOWE LOGSJak co roku w grudniu, tym razem w Szczecinie na 50-metrowej pływalni Floating Area, zostaną rozegrane kolejne, już XIII Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. Organizatorzy: Urząd Miasta Szczecin, Młodzieżowy Klub Sportowy CKS – SMS Szczecin oraz Komisja ds. Sportu WOPR zapraszają w dniach 17-18 grudnia 2022 do udziału i sportowej rywalizacji o medale i tytuły mistrzowskie.
Dwanaście konkurencji basenowych rozgrywanych zostanie zgodnie z Regulaminem ILS, a przestrzegania zasad nadzorować będzie 20 sędziów klasy krajowej i międzynarodowej. Zawodnicy wystartują w kategoriach młodzik, junior młodszy, junior oraz open. Informacje z przebiegu XIII Zimowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym będą na bieżąco przekazywane na naszych mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). Będzie na co popatrzeć, bo w najwyższych kategoriach wystartują aktualni Wicemistrzowie Świata i Mistrzowie Europy.

 
LIFESAVING DLA DZIECIAKÓW – Z PRZYTUPEM
wtorek, 22 listopada 2022 08:53

mmm skierniewice

Wychodząc naprzeciw sygnałom i prośbom dzieci i rodziców, w dniu 3 grudnia 2022 roku na pływalni w Skierniewicach zostaną zorganizowane zawody w formule Mistrzostw Polski Młodzików Młodszych w Sportowym Ratownictwie Wodnym. Zawody wspiera Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Prezydent Miasta Skierniewice.
Konkurencje są oczywiście odpowiednio dobrane dla 9, 10 i 11-latków w zakresie dystansu, i możliwości technicznych naszych najmłodszych.
Profesjonalna organizacja, obsługa elektroniczna, sprzęt i obsługa sędziowska zgodne z wymogami ILS nadają odpowiednią rangę zawodom i pozwalają dzieciom przeżyć to co przeżywają ich starsi koledzy na mistrzostwach Polski, Europy, Świata.
Sportowe ratownictwo wodne jako jedna z form profilaktyki zapobiegania utonięciom wpisuje się w główny cel WOPR – zmniejszenia liczby utonięć. Poprzez propagowanie współzawodnictwa ratowników wodnych, przez zachęcanie od najmłodszych lat do kontaktu z wodą – tu kontaktu sportowego – zmniejszamy wydatnie liczbę osób nieradzących sobie w wodzie, a podnosimy liczbę tych co będą potrafić pomóc tonącemu.

 
AKADEMIA ZAMOJSKA I WOPR ZAMOŚĆ O BEZPIECZEŃSTWIE
czwartek, 27 października 2022 08:39

zal peZ inicjatywy Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu Pana Mateusza Ferensa, na obiektach Miasta i OSiR w dniach 20 – 21 października 2022 roku we współpracy z Rejonowym WOPR Zamość i Akademią Zamojską odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo uczestników rekreacji ruchowej”.
W Zamojskim Ratuszu, dyskutowano nad obszarami na jakie organizatorzy wypoczynku powinni zwracać uwagę. Po części poświęconej logistyce i organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, przyszedł czas na bezpieczeństwo na obszarach wodnych, a szczególnie podczas kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Profilaktyka utonięć i zadania dla Polski wynikające z rezolucji ONZ w sprawie Zapobiegania Utonięciom przewodziły sesji popołudniowej, gdzie uczestnicy prowadzili ożywioną dyskusję o tym jak zapobiegać i jak przeciwdziałać negatywnym zjawiskom prowadzącym do wypadków. Moderatorami i wzywanymi do dyskusji byli przedstawiciele środowiska akademickiego: Tomasz Zalewski (Uniwersytet Szczeciński) i Florian Parnicki (Akademia Zamojska) - nota bene obaj są instruktorami wykładowcami WOPR - oraz przedstawiciele WOPR: Paweł Błasiak i Piotr Synowiec – członkowie ZG.
Drugi dzień to warsztaty dla ponad pięciuset uczniów z zamojskich liceów. Pierwsza, pomoc, ratownictwo wodne, bezpieczeństwo w rekreacji ruchowej, bezpieczeństwo na drogach i podczas wypoczynku, a po południu koncert na Rynku Wielkim był ukoronowaniem inicjatywy OSiR, Akademii Zamojskiej i WOPR Zamość.

 
FINAŁOWA RUNDA GRAND PRIX POLSKI 2022 - ZABRZE
poniedziałek, 24 października 2022 09:51

Grand Prix Polski w RWZbliżają się wielkimi krokami Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. W wyłonieniu reprezentantów poszczególnych klubów pomagają zawody z serii Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Ostatnia jesienna i tegoroczna runda zostanie rozegrana w Zabrzu (5.11.2022), a organizatorem jest Śląskie WOPR Oddział Miejski Zabrze. Na Zabrzańskim Kompleksie Rekreacji „Aquarius Kopernik” przy ul. Korfantego 18 młodzicy, juniorzy młodsi, juniorzy i seniorzy walczyć będą w konkurencjach z przeszkodami, sztafetowych oraz holowaniu manekina. Patronat Honorowy nad zawodami objęła Pani prezydent Miasta Zabrza, a patronat medialny Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

  

 

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY

REGULAMIN GPP

 
POSZUKIWANIA W TAMIE
piątek, 21 października 2022 13:28

poszukiwania tamaCzęsto zdarza się że działania poszukiwawcze jednostek WOPR są skorelowane z działaniami poszukiwawczymi na lądzie. Szczególnie na plażach nadmorskich ale i na śródlądowych obszarach wodnych zdarzają się sytuacje, że służby ratunkowe nie maja dokładnej wiedzy w jakim rejonie czy obszarze może przebywać zaginiona osoba. 
W dniach 20-21 października na jeziorze Rajgrodzkim, na bazie Centralnego Ośrodka Szkolenia WOPR w Tamie, Białostockie WOPR zorganizowało ćwiczenia z zakresu współpracy WOPR, Policji i PSP w poszukiwaniach osób wokół jeziora w połączeniu z działaniami na obszarach wodnych i w toni. 
Grupy nurkowe PSP pod wodą, WOPR na powierzchni jeziora oraz Policja (z wykorzystaniem psów tropiących) na lądzie przez dwa dni z wykorzystaniem cyfrowych technik poszukiwania realizowały scenariusze ćwiczeń

 
ROZWAŻANIA NAUKOWE
środa, 19 października 2022 08:56

rozważania naukoweW Akademii Wojsk Lądowych im. Gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu odbyła się w dniach 29-30 września VIII edycja konferencji naukowej „Systemy ratownicze a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe”, w której wzięli udział przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Celem konferencji organizowanych corocznie w AWL jest wymiana doświadczeń oraz analiza współczesnych zagrożeń związanych między innymi z medycyną ratunkową i ratownictwem specjalistycznym mających wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie.
W czasie trwania konferencji, a także podczas rozmów w kuluarach, w rozmowach z prezesem WOPR oraz z Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego, dr Beatą Zysiak - Christ, Instruktor WOPR nr 1006 i pracownikiem AWL padły pytania o możliwość reaktywacji naukowej działalności w WOPR na wzór Rady Naukowej WOPR, która od kilku lat nie funkcjonuje. W tak trudnych czasach, buduje chęć działania i idea pracy zarówno w ramach WOPR jak i dzięki WOPR na arenie międzynarodowej również w obszarze badań naukowych nad bezpieczeństwem, ratownictwem i profilaktyką utonięć.

 
PROFILAKTYKA NIEUSTANNIE
piątek, 14 października 2022 08:38

skalski pics 2W lipcu tego roku, w ramach obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom, WOPR poprosiło o wypełnienie ankiety, w której jednym z pytań było: „Gdybyś miał nieograniczone możliwości, co chciałbyś zrobić, co powinno być zrobione, aby zmniejszyć liczbę utonięć?”. Z blisko 200 odpowiedzi jury składające się z członków WOPR, przedstawicieli organizacji oraz przedsiębiorstw jakie brały udział w przygotowaniu WDPD 2022 w Polsce, wybrało jedną, jaka w ich opinii stanowi kwintesencję wszystkich naszych działań, planów w zakresie realizacji celu głównego WOPR – zmniejszenia liczby utonięć. Ankieta dla jury była anonimowa. Po wyborze najbardziej trafnej odpowiedzi rozkodowane zostało imię i nazwisko autora.
Z jednej strony zdziwienie, a z drugiej jednak oczywistość, że to właśnie Dariusz Skalski, wieloletni ratownik, instruktor, akademik i działacz, którego właśnie działania zapobiegające i edukacyjne stanowią lwią część jego pracy trafił w sedno problemu hasłem PROFILAKTYKA NIEUSTANNIE. Dwa proste słowa zawierają właściwie wszystko co należy, co trzeba robić aby coroczne statystyki utonięć nie były tak zatrważające.  

Więcej…
 
RATOWNIK WODNY PŁYWALNI – CZYŻBY POWRÓT?
czwartek, 13 października 2022 07:38

paip WOPR picSpotkanie z 23 września w Termach Chochołowskich zaowocowało dalszymi pracami w zakresie ratownictwa wodnego na pływalniach. Tym razem na zaproszenie prezesa WOPR w biurze Zarządu Głównego WOPR odbyło się spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia Polskie Aquaparki i Pływalnie. Prezes Robert Hołda i Wiceprezes Zbigniew Szwarc nawiązali do zasad stosowanych na pływalniach w innych krajach europejskich. PAiP oraz WOPR podzieliły spostrzeżenie, że sytuacja, gdzie taki sam program szkolenia jest przewidziany dla ratowników pracujących na pływalniach oraz ratowników na kąpieliskach nadmorskich lub w grupach operacyjnych w działaniach powodziowych nie jest właściwy.
Zarządzający pływalniami, a jest ich w Polsce ponad półtora tysiąca, sygnalizują problem braku określenia sposobu i zasad realizacji analizy zagrożeń. Ponadto po wprowadzeniu szczegółowego wykazu dodatkowych kwalifikacji, z jakich przynajmniej jedną musi posiadać każdy ratownik wodny, zarządzający nie znajdują wśród nich żadnych, jakie z puntu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa na pływalni, przydatne są zatrudnionym tam ratownikom. Wskazują przy tym, że zasadnym byłoby odwołanie się w tym zakresie do przepisów międzynarodowych organizacji ratowniczych. Pool Lifeguard (nasz dawny Ratownik Wodny Pływalni) jaki strzeże bezpieczeństwa w innych krajach wydaje się dobrym rozwiązaniem, o którym należy pomyśleć w przyszłości.

 
WALNE ZGROMADZENIE PKOL
poniedziałek, 10 października 2022 08:51

 

pkol logsW dniu 8 października 2022 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którego Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest pełnoprawnym statutowym członkiem zwyczajnym. Zebranie miało na celu omówienie działań PKOl w roku 2021, w szczególności udziału w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 oraz dyskusję i zatwierdzenie sprawozdań merytorycznego i finansowego za roku ubiegły. Sportowe Ratownictwo Wodne jest dyscypliną sportową jaka uznana jest przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, a jej przedstawicielem w międzynarodowym ruchu sportowym jest International Life Saving Federation. Warto zaznaczyć, że na Igrzyskach Olimpijskich w Brisbane (Australia) ratownictwo wodne będzie miało swoją inaugurację jako konkurencja olimpijska.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 40

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3