ZMIANY W PRZEPISACH (NIE)ISTOTNE - W TYM WYPADKU
czwartek, 29 listopada 2018 00:00

prm logo wopr

Z uwagi na szereg pytań jednostek WOPR szkolących ratowników i ratowników wodnych, w związku ze zmianami jakie w obowiązujących przepisach wniosły zmiany w ustawie o PRM wyjaśniamy:
Przepisy nie określały i nadal nie określają wieku w jakim uczestnik może przystąpić zarówno do kursu jak i do złożenia egzaminu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Posiadanie zaświadczenia o ukończeniu kursu i uzyskaniu tytułu ratownika jest równoważnym warunkiem (oznacza to, że żaden z warunków nie ma wpływu na inne) z posiadaniem właściwego stanu zdrowia oraz pełnej zdolności do czynności prawnych. Zniesiony natomiast został obowiązek przynależności takiej osoby (zarówno uczestnika kursu jak i ratownika) do jednostki współpracującej z systemem PRM.
Natomiast ratownik wodny zgodnie z „naszą” ustawą musi pracować, pełnić służbę lub być członkiem podmiotu uprawnionego do wykonywania ratownictwa wodnego. A ponieważ podmioty te:

posiadają (będą posiadały) status jednostki współpracującej z systemem PRM, ratownik wodny spełniając obowiązek ustawowy przynależności do podmiotu jest jednocześnie członkiem jednostki współpracującej z systemem.
Przypomnieć również należy, że przepisy nie określały i nadal nie określają wieku w jakim można przystąpić zarówno do szkolenia ratowników wodnych jak i do złożenia egzaminu kończącego to szkolenie. Pełna zdolność do czynności prawnych, jaka dość często pojawia się w interpretacjach w tego zakresu, jest jedynie składową jednego z ustawowych warunków bycia ratownikiem wodnym – w tym wypadku spełnienia wymagań dla lekarza bądź pielęgniarki systemu, ratownika medycznego lub ratownika określone w ustawie o PRM.
WOPR natomiast w pełni popiera linię wskazaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Zdrowia w zakresie zwrócenia uwagi na wiek ewentualnych osób przystępujących do poszczególnych egzaminów w odniesieniu do ich dojrzałości emocjonalnej i zdolności podejmowania decyzji w tak ważnych czynnościach jak ratowanie życia ludzkiego. Nie mniej jednak zdecydowanie podkreślamy, że to nie wiek abiturienta jest wyznacznikiem poprawności wykorzystania wiedzy zdobytej podczas szkoleń, a już na pewno nie wiek jest wyznacznikiem rozpoczęcia procesu szkolenia ratowników wodnych. Również żaden przepis nie determinuje czasu w jakim to szkolenie powinno być zakończone, a zwłaszcza nie ogranicza czasu jego trwania pod warunkiem zrealizowania elementów zawartych w Ramowym programie szkolenia, który stanowi załącznik do Rozporządzenia.
Dodać jedynie należy, że uzyskanie Certyfikatów Stopni Zawodowych ILS - równoważne stopniom WOPR: RWP, RWŚ i RWM - których jednym z warunków jest ukończenie szkolenia ratowników wodnych (tzw. „MSW”), jest obarczone koniecznością ukończenia 18 lat oraz reżimem czasowym w przystępowaniu do egzaminów na poszczególne stopnie.  

 

 

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3