wopr 1000x200 04

CPR OF DROWNED PERSONS DURING the COVID-19 PANDEMIC
piątek, 25 lutego 2022 08:57

cpr i covid pic

W ubiegłym tygodniu w prestiżowym czasopiśmie naukowym JAMA Network Open opublikowano wspólne prace ILS, IMRF i IDRA dotyczące resuscytacji osób po tonięciu podczas pandemii COVID-19. Autorzy dziękując członkom ILS, którzy aktywnie współpracowali na różnych etapach zachęcają do zapoznania się z pozycją (tutaj) i udostępniania jej, co WOPR niniejszym czyni. Poprosiliśmy też naszego partnera medycznego Carolina Medical Center o krótki komentarz:
„Praca „Resuscytacja osób tonących w czasie pandemii COVID-19” jest konsensusem opracowanym przez 56 specjalistów z 17 krajów w dziedzinie ratownictwa wodnego. Dokument zawiera rekomendacje dotyczące udzielania pomocy osobom tonącym tak, aby minimalizować potencjalne ryzyko transmisji wirusa COVID-19 na ratowników wodnych.
   

  1. Po pierwsze najważniejsza jest prewencja utonięć, gdyż to ogranicza ilość akcji ratowniczych i tym samym narażenie ratowników. Dlatego też nie rekomenduje się zupełnego zamykania kąpielisk, gdyż to mogłoby doprowadzić do zwiększenia liczy kopiących się osób bez nadzoru.
  2. Rekomenduje się również screening osób kąpiących się pod kątem testów na COVID-19 i/lub certyfikatów szczepień.
  3. Organizacje nie powinny wystawiać do działań resuscytacyjnych ratowników z czynnikami ryzyka zachorowania na COVID, jak np. brak szczepienia, choroby towarzyszące czy wiek > 60 r.ż.
  4. Szczegółowo opisane są środku ochrony ratowników, w które powinni być wyposażeni.
  5. Ze względu na to, że wentylacja osoby tonącej zwiększa ryzyko przeżycia zaproponowano odpowiednie techniki i środki redukujące ryzyko transmisji choroby.
  6. Organizacje zrzeszające ratowników wodnych powinny wspierać ratowników dbając o ich bezpieczeństwo i zdrowie. Dodatkowo powinny zachęcać ratowników, aby się szczepili i testowali kiedy to będzie konieczne. 

Gorąco zachęcam do zapoznania się z całym dokumentem, mimo, że pewnie nie odpowie on na wszystkie pytania i nie rozwieje wszystkich wątpliwości. Jestem przekonana jednak, że będzie świetnym punktem wyjścia do dalszych dyskusji. 

Dr Urszula Zdanowicz 

Lekarz Reprezentacji WOPR 

Carolina Medical Center

 

Opracowanie jest w języku angielskim i w nim można zadawać pytania do właściwego dla danej części autora, w czym dopomoże Dr Ana Catarina Queiroga z Komitetu Medycznego  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . 

 

CPR IN COVID 19  - PDF

  

 

 

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3