piątek, 25 lutego 2022 08:57 |

W ubiegłym tygodniu w prestiżowym czasopiśmie naukowym JAMA Network Open opublikowano wspólne prace ILS, IMRF i IDRA dotyczące resuscytacji osób po tonięciu podczas pandemii COVID-19. Autorzy dziękując członkom ILS, którzy aktywnie współpracowali na różnych etapach zachęcają do zapoznania się z pozycją (tutaj) i udostępniania jej, co WOPR niniejszym czyni. Poprosiliśmy też naszego partnera medycznego Carolina Medical Center o krótki komentarz: „Praca „Resuscytacja osób tonących w czasie pandemii COVID-19” jest konsensusem opracowanym przez 56 specjalistów z 17 krajów w dziedzinie ratownictwa wodnego. Dokument zawiera rekomendacje dotyczące udzielania pomocy osobom tonącym tak, aby minimalizować potencjalne ryzyko transmisji wirusa COVID-19 na ratowników wodnych.
- Po pierwsze najważniejsza jest prewencja utonięć, gdyż to ogranicza ilość akcji ratowniczych i tym samym narażenie ratowników. Dlatego też nie rekomenduje się zupełnego zamykania kąpielisk, gdyż to mogłoby doprowadzić do zwiększenia liczy kopiących się osób bez nadzoru.
- Rekomenduje się również screening osób kąpiących się pod kątem testów na COVID-19 i/lub certyfikatów szczepień.
- Organizacje nie powinny wystawiać do działań resuscytacyjnych ratowników z czynnikami ryzyka zachorowania na COVID, jak np. brak szczepienia, choroby towarzyszące czy wiek > 60 r.ż.
- Szczegółowo opisane są środku ochrony ratowników, w które powinni być wyposażeni.
- Ze względu na to, że wentylacja osoby tonącej zwiększa ryzyko przeżycia zaproponowano odpowiednie techniki i środki redukujące ryzyko transmisji choroby.
- Organizacje zrzeszające ratowników wodnych powinny wspierać ratowników dbając o ich bezpieczeństwo i zdrowie. Dodatkowo powinny zachęcać ratowników, aby się szczepili i testowali kiedy to będzie konieczne.
Gorąco zachęcam do zapoznania się z całym dokumentem, mimo, że pewnie nie odpowie on na wszystkie pytania i nie rozwieje wszystkich wątpliwości. Jestem przekonana jednak, że będzie świetnym punktem wyjścia do dalszych dyskusji.
Dr Urszula Zdanowicz
Lekarz Reprezentacji WOPR
Carolina Medical Center
Opracowanie jest w języku angielskim i w nim można zadawać pytania do właściwego dla danej części autora, w czym dopomoże Dr Ana Catarina Queiroga z Komitetu Medycznego
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
.
CPR IN COVID 19 - PDF
|