LIST PREZYDENTA ILSE W ŚWIATOWY DZIEŃ ZAPOBIEGANIA UTONIĘCIOM
wtorek, 25 lipca 2023 06:00

go blue logs 3Dziś po raz trzeci wspólnie obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. To dzień dla nas wszystkich, aby pomyśleć o wszystkich ofiarach utonięć na całym świecie, ponieważ utonięcie jest nadal jednym z największych problemów ludzkości. Utonięcie to cichy i ukryty zabójca. Utonięcia to nie tylko temat dotyczący innych regionów świata – to także ogromny problem europejski.
Dziś chciałbym podziękować wszystkim naszym ratownikom w Europie za ich działalność. Razem walczymy o Europę wolną od tonących. Średnio co godzinę w wodzie ginie czterech obywateli Europy. 63 ofiary dziennie powinny być mocnym przypomnieniem dla nas wszystkich, aby to powstrzymać. W Europe każdego roku utonięcia powodują śmierć 23 000 osób, nie licząc ofiar powodzi, wypadków związanych z transportem wodnym, kryzysu uchodźczego i samobójstw. Ponadto tysiące osób, które nie zostały uratowane na czas, cierpią na niepełnosprawność przez całe życie w wyniku tonięcia bez skutku śmiertelnego.
Ale utonięciom można zapobiec.

W 2021 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło niezwykłą rezolucję 75/273 w sprawie globalnego zapobiegania utonięciu. International Life Saving Federation współpracuje z WHO Europe, pomagając krajom europejskim w ich wysiłkach na rzecz zapobiegania utonięciom. ILSE koncentruje się głównie na krajach europejskich o dużej liczbie utonięć.
ILSE zachęca wszystkich członków do przeglądu rezolucji ONZ w sprawie zapobiegania utonięciom oraz rezolucji 76. Walnego Zgromadzenia WHO w sprawie przyspieszenia działań na rzecz globalnego zapobiegania utonięciu do 2029 r. zwrócenie na nich uwagę swoich członków, interesariuszy i społeczności oraz wdrożenie zalecenia w swoich planach i wysiłkach na rzecz zapobiegania utonięciom.
Ludzi należy informować, że utonięcie stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa nad wodą, które można ograniczyć w szczególności poprzez poprawę umiejętności pływackich oraz poprzez większą liczbę kąpielisk strzeżonych przez ratowników. Statystyki dowodzą: nadzór ratowników ekstremalnie zmniejsza ryzyko utonięcia.
Rządy i administracja muszą działać: Utonięcie jako problem zdrowia publicznego wymaga większej uwagi, a sprawdzone środki zapobiegania utonięciu wymagają więcej zasobów.
Zapytajcie swoich polityków, czy Wasz Rząd powołał już Punkt Kontaktowy ds. Zapobiegania Utopieniom zgodnie z podpisanymi przez nich rezolucjami ONZ i WHO?
Zapytaj swoich polityków, czy twój kraj ma już Krajowy Plan Bezpieczeństwa Wodnego?
Bezpieczeństwo w wodzie i zapobieganie utonięciu wymagają większej uwagi od nas wszystkich w naszym społeczeństwie. Wszyscy możemy działać, aby zakończyć utonięcia – przykłady na #DrowningPrevention
Pomóż powstrzymać śmierć i poważne obrażenia w wodzie!
Każdy może zrobić jedną rzecz, każdy może ulepszyć jedną rzecz lub każdy może dodać jedną rzecz, aby zakończyć tonięcie.
Zrób coś dla bezpieczeństwa nad wodą! Rób, co możesz, po swojemu!
Prosimy o wsparcie organizacji ratujących życie w walce z utonięciami!
Prosimy o zaangażowanie siebie i innych!
Uczyń swój kraj bezpieczniejszym! Uczyń Europę bezpieczniejszą!
Nikt nie musi się topić! Każdy może coś zrobić.
Dziękuję za wszystkie wysiłki. Prosimy o wsparcie nas również w przyszłości!
dr Detlev Mohr

 

Press Release on occasion of the World Drowning Prevention Day, July 25th, 2023 

 

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3