MOŻE TYM RAZEM SIĘ UDA: MEIN Z WOPR
czwartek, 03 sierpnia 2023 08:54

pływanie mein logsOd wielu lat zarówno WOPR jak i inne organizacje społeczne (a od roku w ramach GoBlue Poland) starają się przekonać decydentów o konieczności nauczania pływania szczególnie w wieku szkolnym. Posiadanie tej umiejętności, a nawet samo uczęszczanie na zajęcia pływackie, po pierwsze zmniejszą liczbę osób którym wydaje się, że umieją pływać, a po wtóre nauczą szacunku do wody. Szacunku, którego brak woda bezwzględnie egzekwuje kilkaset razy do roku.

Blisko dwa miesiące temu na spotkaniu z pracownikami ministerstwa, a niecały tydzień temu na spotkaniu z Ministrem Edukacji i Nauki WOPR przedstawił projekt jaki wypracowywany jest strukturach ILSE dotyczący międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego umiejętności pływania. Projekt ten dostosowany do polskiej rzeczywistości, spotkał się z zainteresowaniem Ministra (artykuł tutaj) jako - na początku fakultatywna, a z czasem obligatoryjna - umiejętność uczniów szkoły podstawowej.

Czy tym razem uda się podnieść umiejętności pływackie i świadomość społeczną wzorem krajów, których mieszkańcy mają więcej kontaktu z wodą, a znacznie mniej wypadków utonięć? Czy starania WOPR trafiły na podatny grunt przedstawicieli administracji, zrozumienie problemu i chęć pomocy? Mamy nadzieję, że tak.

 

WOPR wspólnie z federacjami ILSE prowadzi prace wprowadzenia w system europejski międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego umiejętność pływania. W wielu krajach jest on obowiązkowy, u nas od 26 lat fakultatywny, ale nadal cieszy się sporą popularnością. Brak umiejętności pływania jest bezpośrednią przyczyną utonięć w czasie uprawniania sportu i rekreacji. Potwierdzenie tej umiejętności w ramach zaliczenia poszczególnych umiejętności w wodzie byłoby ugruntowaniem nauki pływania i weryfikacją skuteczności kadry szkolącej i szkółek pływackich.

 

basen 1 mein

 

basen 2 mein

 

basen 3 mein

 

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3