WOPR/NIE-WOPR: OŚWIADCZENIE
wtorek, 22 sierpnia 2023 09:02

logo wopr 22082023Ponieważ w przestrzeni publicznej nazwa i znak naszej organizacji funkcjonuje w wielu dziedzinach i wielu miejscach WOPR wyjaśnia:
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest organizacją o numerze KRS 0000050111, federacją 16 jednostek wojewódzkich WOPR, w skład których wchodzą jednostki WOPR: rejonowe, powiatowe, miejskie, środowiskowe itp.
WOPR pod swoją nazwą funkcjonuje niezmiennie od 1962 roku. Od roku 1971 WOPR jest członkiem międzynarodowych struktur ratowników wodnych, najpierw w Fédération Internationale de Sauvetage Aquatique (FIS), a od połączenia się jej z World Life Saving (WLS) jest pełnoprawnym członkiem International Life Saving Federation (ILS).
Głównym celem WOPR jest zmniejszenie liczby utonięć, który realizowany jest poprzez działania na poziomie centralnym oraz w ramach struktury na poziomach województw i poprzez jednostki w jednostkach wojewódzkich.
Regułą naczelną w naszym ruchu jest zasada, że każda z jednostek funkcjonujących w WOPR, spełniająca jej kryteria statutowe, w tym kryteria celów i sposobów ich realizacji, ma w swej nazwie „Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe” oraz wyróżnik określający szczegółowo jej umiejscowienie w strukturach. Są więc jednostki wojewódzkie WOPR oraz jednostki tzw. terenowe, których wybrany „tytuł” odnosi się do miejscowości, powiatu, środowiska czy regionu.
Ideą działania tej struktury jest wspólnota celów i działań oparta na wspólnym uznawaniu wyższej wartości jaką jest życie ludzkie oraz jednolitym systemie szkoleń, działań i reprezentacji.
Nigdy nie było i nie jest celem WOPR dezawuowanie innych organizacji czy podmiotów, nawet tych, które zostały założone przez byłych członków. Szanujemy osoby i środowiska, które poszły swoją drogą i wnoszą do ratownictwa wodnego pod swoją firmą nowy powiew i dają możliwość wyboru przyszłym ratownikom realizacji głównego celu organizacji ratowniczych – zmniejszenie liczby utonięć.
Nie jesteśmy nieomylni i nawet jeżeli przyświecają nam idealistyczne cele zdarzają się błędy, na których się jednak uczymy i które naprawiamy.
Jednak nigdy też nie podszywaliśmy się, nie podszywamy się i nie będziemy się podszywać pod inny podmiot czy to organizację pozarządową, przedsiębiorstwo, czy podmiot publiczny. Takie działania świadczyłyby jedynie o utracie formuły WOPR i konieczności posiłkowania się czyjąś marką, znakiem, dorobkiem. Takie postępowanie nie licowałoby z godnością członków naszej organizacji.
Dlatego Zarząd Główny WOPR zwraca uwagę, że nazwa Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest nazwą własną, a znak WOPR jest chroniony prawem patentowym. Używanie zarówno tej nazwy w swoich nazwach własnych jak i naszego lub zbliżonego znaku sugerującego związanie z WOPR budzi nasze obawy, że nasze, WOPR-owskie działania – nie zawsze pozbawione błędów – mogłyby zostać przypisane do innych podmiotów, a z kolei ich czyny i zasługi do WOPR – co mogłoby wzbudzić ich lub nasz słuszny sprzeciw.
Zapobiegając takiej sytuacji pozostańmy przy historycznie słusznych skojarzeniach i jednostki WOPR – niech pozostaną jednostkami WOPR i zapracowują na nasz, WOPR-owski, ogólnopolski wizerunek. Wydaje się, że organizacje, które uznały (lub uznają) naszą wspólną drogę za niewłaściwą, nie powinny ani nazwą ani wizerunkiem WOPR posługiwać. Czas iść na swoje.
Wykaz jednostek wojewódzkich WOPR znajduje się na stronie zgwopr.pl w zakładce „JEDNOSTKI”. W razie pytań prosimy o kontakt z właściwą terytorialnie jednostką wojewódzką WOPR lub biurem ZG WOPR.         

 

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3