CZY WIESZ ŻE …
wtorek, 28 lipca 2015 12:51

Z nowego cyklu „ABC Ratownika WOPR” omawiamy dzisiaj upwelling przybrzeżny czyli podpływanie zimnej wody (podnoszenie się warstwy zimnej wody) z głębokości poniżej termokliny na powierzchnię w okolicach kąpielisk morskich.

Zjawisko to występuje na Bałtyku dość często, jest dość trudne do prognozowania i  zależy od wiatru, zmian poziomu morza, głębokości brzegów i stratyfikacji (uwarstwienia) termicznej wody w morzu. Po sztormach uwarstwienie termiczne w warstwie 20-30 metrów praktycznie nie występuje i różnice temperatury wody są mniejsze.  W okresie gdy przez dłuższy czas nie występują silne wiatry lub są słabe i wieją praktycznie przez cały czas z jednego kierunku, duży dopływ ciepła powoduje wzrost uwarstwienia (stratyfikacji termicznej) wody.

W sytuacji, gdy temperatura wody na kąpielisku spadnie poniżej 14ºC ratownicy mają obowiązek wywieszenia czerwonej flagi co w praktyce oznacza zakaz kąpieli. Przypomnieć tu należy, że wystąpienie zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy nagrzanym powietrzem (powyżej 25ºC) a zimną wodą (poniżej 14ºC) może spowodować u plażowicza wskakującego do wody wystąpienie wstrząsu termicznego. Ale o tym w następnym odcinku …

grafika:Wikipedia CC BY-SA 3.0
 

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3