CZY WIESZ ŻE …
piątek, 11 września 2015 20:52

„Annie, are you OK? Are you OK, Annie?” jakie słyszymy w piosence "Smooth Criminal” jest dosłowną frazą jaką Michael Jackson wypowiedział (a potem przeniósł do utworu) przy potrząsaniu poszkodowanym i nawiązaniu kontaktu w czasie szkolenia z wykorzystaniem manekina Laerdal’a w jakim piosenkarz uczestniczył.
Kim jest – kim była - tajemnicza Annie, którą setki tysięcy ratowników codziennie próbuje przewrócić do życia z nadzieją, że właśnie im uda się poruszyć jej puls. W roku 1902 w Paryżu z Sekwany wyłowiono zwłoki kobiety. Nieznany powód śmierci oraz niemożliwość ustalenia jej tożsamości spowodowały, że zwłoki trafiły do kostnicy. Tam jeden z pracowników zwrócił uwagę na intrygującą twarz zmarłej i postanowił zrobić jej odlew. Oblicze „piękności z Sekwany” – jak ją już wówczas nazywano, trafiało do rąk francuskich i niemieckich arystokratów. Jednymi z nabywców okazali się państwo Laerdal.
W roku 1958 lekarze Peter Safar i James Elamu dowiedli, że właściwie połączenie pośredniego masażu serca i sztucznego oddychania może przywrócić do życia osobę, która tonęła. Aby metoda przynosiła efekty musiała być stosowana jak najszybciej od wydobycia poszkodowanego z wody, a więc przez przypadkowe osoby, które musiały ten sposób ratowania wcześniej przećwiczyć. Do nauki nowatorskiej metody niezbędne były odpowiednie manekiny. Z pomocą przyszedł norweski producent zabawek Asmund Laerdal, który potrzebną kukłę stworzył i aby nadać jej jak najbardziej naturalny wygląd wykorzystał wizerunek odlewu głowy kobiety, który wisiał na ścianie w domu jego rodziców. W ten sposób kukła zyskała swoje oblicze - twarz faktycznie istniejącej osoby.
Przez lata jakość manekinów stale się zwiększała, a tajemnicze rysy twarzy „piękności z Sekwany” pozostały bez większych zmian.

 

 

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3