KOMUNIKATY
PRZED WAKACJAMI – CO WARTO WIEDZIEĆ ?

 

Pamiętajmy:

Gdy chcemy się wykąpać:

 1. Korzystamy z miejsc strzeżonych gdzie są ratownicy wodnych oraz wytyczone kąpieliska (lub miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli)
 2. Jeżeli nie ma w pobliżu miejsc strzeżonych i obszar wodny nie jest objęty zakazem kąpieli, a my umiemy pływać to:

- zażywamy kąpieli w grupie i obserwujemy się na zmianę

- jeżeli pływamy dłuższe dystanse to korzystajmy z bojki ratowniczej, którą holujemy na lince za sobą – może się przydać w przypadku zmęczenia lub konieczności udzielenia pomocy innej osobie (bojka utrzymuje trzy osoby)

- zawsze informujmy kogoś na brzegu, że wypływamy dalej (jeżeli już umiemy i mamy sprzęt asekuracyjny) i kiedy planujemy powrót.

 

Jeżeli uprawniamy żeglarstwo, kajakarstwo lub wioślarstwo:

 1. Sprawdźmy stan sprzętu pływającego, stan i liczbę środków asekuracyjnych i ratunkowych
 2. Posiadajmy sprawny i naładowany telefon komórkowy w wodoodpornej obudowie
 3. Korzystajmy ze środków asekuracyjnych zgodnie z ich przeznaczeniem.
 4. Sprawdźmy stan apteczki.

Jeżeli jesteśmy wychowawcą grupy kolonijnej lub innej grupy dzieci to:

 1. Korzystamy wyłącznie z miejsc strzeżonych w obecności ratownika co oznacza, że nie wolno grup zorganizowanych kąpać poza kąpieliskami lub miejscami okazjonalnie wykorzystywanymi do kąpieli
 2. Kąpiel odbywa się pod opieką wychowawcy i we współpracy wychowawcy z ratownikiem co oznacza:

- wychowawca musi zwrócić się do ratownika z kąpieliska i ustalić z nim w jaki sposób może grupa korzystać z kąpieliska lub

- grupa (kolonia) ma „własnego” ratownika wodnego, który nadzoruje kąpiel dzieci na tym kąpielisku informując o tym ratowników pracujących na tym akwenie – nie jest tu wymagany udział ratownika „miejscowego”

Uwaga: jeżeli na kąpielisku jest wyłącznie minimalna liczba ratowników wodnych o jakiej mówią przepisy, a kąpiących się jest w danej chwili tylu, że ratownicy nie mają możliwości zajęcia się (instruowania, przeliczenia, nadzoru) dodatkową grupą gdyż wiązałoby się to ze zmniejszeniem nadzoru nad strzeżonym terenem – mogą odmówić współpracy z dodatkową grupą. Nie oznacza to, że w wypadku wejścia dzieci na teren strzeżony nie będą one nadzorowane przez ratowników i nie będą podejmowane działania ratownicze w razie wypadku jednak kąpiel ta będzie się odbywała wyłącznie w obecności ratownika, nie zaś we współpracy z nim.

 

 

Gdy widzimy, że ktoś tonie, że ma kłopoty w wodzie, że przewrócił się jego kajak czy łódź:

 1. Jeżeli są ratownicy Informujemy ich jak najszybciej – oni pomogą i będą działać dalej, a jeżeli nie ma ratowników informujemy służby ratownicze na numer 112 – oni poinformują właściwe na tym terenie jednostki WOPR lub inne organizacje, które ruszą z pomocą i będą działać dalej.
 2. Staramy się udzielić pomocy w sposób niezagrażający naszemu życiu:

- jeżeli nie jesteście ratownikami wodnymi nie starajcie się nimi zostać w tej chwili i nie skaczcie do wody.

- rzućcie tonącemu - jeżeli macie pod ręką lub w niewielkiej odległości – przedmioty pływające, a najlepiej koło ratunkowe (jest z reguły na plaży i w portach) lub kamizelkę ratunkową i każcie mu się jej trzymać.

- osobie tonącej należy podać (najlepiej z brzegu, pomostu łodzi) przedmiot, który jest „przedłużeniem” ręki i przyciągnijcie na płytką wodę lub do pomostu (kei)

- pomóżcie wyjść na brzeg, okryjcie kocem, ubraniem
- pozostajemy aż ratownicy zakończą akcje lub przybędą służby ratownicze – będą potrzebowali naszych wyjaśnień.

 

Gdy widzimy, że ktoś stracił przytomność (zemdlał):

 

1. Sprawdzamy przez 10 sekund czy oddycha: zbliżamy ucho do nosa (ust) i słuchamy jego oddechu, patrzymy na klatkę piersiową czy się porusza czujemy powiew oddechu na swoim policzku. Jeżeli tak to pozostawiamy odchyloną głowę i czekamy na pomoc ratowników.

2. Jeżeli nie ma oddechu to: jeżeli poszkodowany został wyciągnięty z wody to odchylamy głowę do tyłu i tylko raz wykonujemy 5 wdechów ratowniczych (metoda usta – usta) wykonujemy na zmianę 30 uciśnięć klatki piersiowej (4 – 5 cm) w tempie ok. 100 razy na minutę i 2 oddechy ratownicze (usta – usta)

3. Uciski klatki piersiowej i oddechy wykonujemy do przybycia ratowników (lub do powrotu oddechu i krążenia).

 

 

A tak w ogóle to: CIESZMY SIĘ WODĄ

 

Już po raz dziewiąty w ramach wspólnej akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”,53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. Link

 

 

 

 
WOPR OSTRZEGA
wtorek, 05 czerwca 2018 11:50

WOPR OSTRZEGAFala upałów, dni wolne, zbliżające się wakacje i … chłodna woda. Rzeki, jeziora, morze są po to by cieszyć się pływaniem i kąpielą. Niestety nie wszyscy mają do tego żywiołu szacunek, nie wszyscy znają swoje możliwości i uwarunkowania hydrologiczne występujące w wodzie. WOPR informuje, edukuje i ostrzega, że woda jest przyjazna i po prostu fajna ale trzeba ją znać. Uczmy się pływać, zwracajmy uwagę na osoby wchodzące do wody w stanie … niepełnej sprawności, pomagajmy w potrzebie. Lepiej wzniecić sto alarmów za dużo niż jednego – tego jednego, najważniejszego - nie podnieść. Ratownicy wodni są w stałej gotowości aby nieść pomoc osobom zagrożonym utratą życia lub zdrowia w wodzie. Muszą jednak wiedzieć, że ktoś tej pomocy potrzebuje, że ktoś tonie. Muszą go widzieć, muszą dostać informację. Apelujemy o korzystanie z miejsc strzeżonych, o pływanie w towarzystwie i wspólny nadzór nad sobą. Człowiek tonie ok. 4 – 6 minut jednak cały dramat rozgrywa się tuż pod powierzchnią wody. Pływajcie w zasięgu wzroku ratowników lub przyjaciół, znajomych. Dajcie się uratować.

Jednym ze skutków informacji o liczbie utonięć w tym roku jest pismo Pana Mariana o jego własnych doświadczeniach, które publikujemy. Może pomoże…

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 85

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

GESTUM BROKER LOGO ubezpieczenie żółte

 

  

REGATTA PARTNEREM logo

 

 

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3