KOMUNIKATY
CZY WIESZ ŻE …
wtorek, 18 sierpnia 2015 17:57

 

Sinice są jednak groźne dla człowieka, a kontakt z nimi może zakończyć się w skrajnych przypadkach śmiercią. Wszystkiemu winne są wydzielane (produkowane) przez sinice toksyny, trujące dla organizmu człowieka w sytuacji bezpośredniego kontaktu w wodzie ze skórą, czy kontaktem z błoną śluzową np. przy zakrztuszeniu się w trakcie kąpieli.

Działają one na układy i organy człowieka w różnoraki sposób: podrażnienie skóry, żołądka, jelit i spojówek (endoioksyna), porażenie mięśni gładkich aż do uduszenia wskutek zatrzymania ich pracy (saksitoksyna –neurotoksyna), uszkodzenia wątroby, a nawet krwotok wewnętrzny (mikrocystyna – hepatotoksyna) czy nerek (cylindrospermopsyna).

 

W zależności od sposobu kontaktu z toksynami sinic oraz ich rodzaju, mogą wystąpić następujące objawy:

zmiany skórne po kąpieli jak rumień, wysypka skórna, pokrzywka, świąd skóry, zapalenie spojówek;

gorączka, dreszcze i bóle mięśniowe, bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka

duszności, bóle w klatce piersiowej,

Każdorazowe wystąpienie powyższych zmian, szczególnie w połączeniu z podejrzeniem występowania sinic wymaga natychmiastowej konsultacji medycznej.

 

W Polsce nie oznacza się stężenia toksyn sinicowych w wodzie  kąpielisk, dlatego warto pamiętać o zapobieganiu i przestrzeganiu podstawowych zasad:

nie kąpać się, a nawet nie wchodzić do wód mętnych, o zmienionej barwie lub zapachu, zwłaszcza gdy towarzyszy temu pienienie się wody;

po ewentualnym kontakcie z taką woda umyć i spłukać dokładnie skórę, a strój kąpielowy wyprać.

A więc ratownicy – przyglądajcie się wodzie.

 

 
CZY WIESZ ŻE …
piątek, 07 sierpnia 2015 22:18

Dzisiaj o wstrząsie termicznym, co to jest, jak go uniknąć i jak pomóc poszkodowanemu.

W czasie gorąca (podczas opalania ale również przy pracy np. w hucie) podskórne naczynia krwionośne pod wpływem ciepła rozszerzają się i napełniają sporą ilością krwi (oddają nadmiar ciepła zgromadzony w organizmie). Nagłe zetknięcie skóry z zimną wodą powoduje gwałtowne obkurczenie się naczyń krwionośnych i "wypchnięcie" z nich krwi w głąb organizmu - do serca, które w takiej sytuacji nie jest w stanie przepompować tak dużej ilości krwi i w konsekwencji zatrzymuje się w fazie rozkurczu.

Nagły gwałtowny skok do wody, wrzucenie do wody osoby nieprzygotowanej, polanie strumieniem zimnej wody osoby długo opalającej się - wszystkie te sytuacje mogą doprowadzić do wystąpienia wstrząsu termicznego i w konsekwencji spowodować u niektórych osób zatrzymanie pracy serca.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 następna > ostatnia >>

Strona 92 z 115

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

GESTUM BROKER  LOGO  ubezpieczenie  żółte

 

  

REGATTA PARTNEREM logo

 

 

pływam bez promili logo

  

 

 

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3