wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
AKADEMIA ZAMOJSKA I WOPR ZAMOŚĆ O BEZPIECZEŃSTWIE
czwartek, 27 października 2022 08:39

zal peZ inicjatywy Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu Pana Mateusza Ferensa, na obiektach Miasta i OSiR w dniach 20 – 21 października 2022 roku we współpracy z Rejonowym WOPR Zamość i Akademią Zamojską odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo uczestników rekreacji ruchowej”.
W Zamojskim Ratuszu, dyskutowano nad obszarami na jakie organizatorzy wypoczynku powinni zwracać uwagę. Po części poświęconej logistyce i organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, przyszedł czas na bezpieczeństwo na obszarach wodnych, a szczególnie podczas kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Profilaktyka utonięć i zadania dla Polski wynikające z rezolucji ONZ w sprawie Zapobiegania Utonięciom przewodziły sesji popołudniowej, gdzie uczestnicy prowadzili ożywioną dyskusję o tym jak zapobiegać i jak przeciwdziałać negatywnym zjawiskom prowadzącym do wypadków. Moderatorami i wzywanymi do dyskusji byli przedstawiciele środowiska akademickiego: Tomasz Zalewski (Uniwersytet Szczeciński) i Florian Parnicki (Akademia Zamojska) - nota bene obaj są instruktorami wykładowcami WOPR - oraz przedstawiciele WOPR: Paweł Błasiak i Piotr Synowiec – członkowie ZG.
Drugi dzień to warsztaty dla ponad pięciuset uczniów z zamojskich liceów. Pierwsza, pomoc, ratownictwo wodne, bezpieczeństwo w rekreacji ruchowej, bezpieczeństwo na drogach i podczas wypoczynku, a po południu koncert na Rynku Wielkim był ukoronowaniem inicjatywy OSiR, Akademii Zamojskiej i WOPR Zamość.

 
FINAŁOWA RUNDA GRAND PRIX POLSKI 2022 - ZABRZE
poniedziałek, 24 października 2022 09:51

Grand Prix Polski w RWZbliżają się wielkimi krokami Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. W wyłonieniu reprezentantów poszczególnych klubów pomagają zawody z serii Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Ostatnia jesienna i tegoroczna runda zostanie rozegrana w Zabrzu (5.11.2022), a organizatorem jest Śląskie WOPR Oddział Miejski Zabrze. Na Zabrzańskim Kompleksie Rekreacji „Aquarius Kopernik” przy ul. Korfantego 18 młodzicy, juniorzy młodsi, juniorzy i seniorzy walczyć będą w konkurencjach z przeszkodami, sztafetowych oraz holowaniu manekina. Patronat Honorowy nad zawodami objęła Pani prezydent Miasta Zabrza, a patronat medialny Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

  

 

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY

REGULAMIN GPP

 
POSZUKIWANIA W TAMIE
piątek, 21 października 2022 13:28

poszukiwania tamaCzęsto zdarza się że działania poszukiwawcze jednostek WOPR są skorelowane z działaniami poszukiwawczymi na lądzie. Szczególnie na plażach nadmorskich ale i na śródlądowych obszarach wodnych zdarzają się sytuacje, że służby ratunkowe nie maja dokładnej wiedzy w jakim rejonie czy obszarze może przebywać zaginiona osoba. 
W dniach 20-21 października na jeziorze Rajgrodzkim, na bazie Centralnego Ośrodka Szkolenia WOPR w Tamie, Białostockie WOPR zorganizowało ćwiczenia z zakresu współpracy WOPR, Policji i PSP w poszukiwaniach osób wokół jeziora w połączeniu z działaniami na obszarach wodnych i w toni. 
Grupy nurkowe PSP pod wodą, WOPR na powierzchni jeziora oraz Policja (z wykorzystaniem psów tropiących) na lądzie przez dwa dni z wykorzystaniem cyfrowych technik poszukiwania realizowały scenariusze ćwiczeń

 
ROZWAŻANIA NAUKOWE
środa, 19 października 2022 08:56

rozważania naukoweW Akademii Wojsk Lądowych im. Gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu odbyła się w dniach 29-30 września VIII edycja konferencji naukowej „Systemy ratownicze a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe”, w której wzięli udział przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Celem konferencji organizowanych corocznie w AWL jest wymiana doświadczeń oraz analiza współczesnych zagrożeń związanych między innymi z medycyną ratunkową i ratownictwem specjalistycznym mających wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie.
W czasie trwania konferencji, a także podczas rozmów w kuluarach, w rozmowach z prezesem WOPR oraz z Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego, dr Beatą Zysiak - Christ, Instruktor WOPR nr 1006 i pracownikiem AWL padły pytania o możliwość reaktywacji naukowej działalności w WOPR na wzór Rady Naukowej WOPR, która od kilku lat nie funkcjonuje. W tak trudnych czasach, buduje chęć działania i idea pracy zarówno w ramach WOPR jak i dzięki WOPR na arenie międzynarodowej również w obszarze badań naukowych nad bezpieczeństwem, ratownictwem i profilaktyką utonięć.

 
PROFILAKTYKA NIEUSTANNIE
piątek, 14 października 2022 08:38

skalski pics 2W lipcu tego roku, w ramach obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom, WOPR poprosiło o wypełnienie ankiety, w której jednym z pytań było: „Gdybyś miał nieograniczone możliwości, co chciałbyś zrobić, co powinno być zrobione, aby zmniejszyć liczbę utonięć?”. Z blisko 200 odpowiedzi jury składające się z członków WOPR, przedstawicieli organizacji oraz przedsiębiorstw jakie brały udział w przygotowaniu WDPD 2022 w Polsce, wybrało jedną, jaka w ich opinii stanowi kwintesencję wszystkich naszych działań, planów w zakresie realizacji celu głównego WOPR – zmniejszenia liczby utonięć. Ankieta dla jury była anonimowa. Po wyborze najbardziej trafnej odpowiedzi rozkodowane zostało imię i nazwisko autora.
Z jednej strony zdziwienie, a z drugiej jednak oczywistość, że to właśnie Dariusz Skalski, wieloletni ratownik, instruktor, akademik i działacz, którego właśnie działania zapobiegające i edukacyjne stanowią lwią część jego pracy trafił w sedno problemu hasłem PROFILAKTYKA NIEUSTANNIE. Dwa proste słowa zawierają właściwie wszystko co należy, co trzeba robić aby coroczne statystyki utonięć nie były tak zatrważające.  

Więcej…
 
RATOWNIK WODNY PŁYWALNI – CZYŻBY POWRÓT?
czwartek, 13 października 2022 07:38

paip WOPR picSpotkanie z 23 września w Termach Chochołowskich zaowocowało dalszymi pracami w zakresie ratownictwa wodnego na pływalniach. Tym razem na zaproszenie prezesa WOPR w biurze Zarządu Głównego WOPR odbyło się spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia Polskie Aquaparki i Pływalnie. Prezes Robert Hołda i Wiceprezes Zbigniew Szwarc nawiązali do zasad stosowanych na pływalniach w innych krajach europejskich. PAiP oraz WOPR podzieliły spostrzeżenie, że sytuacja, gdzie taki sam program szkolenia jest przewidziany dla ratowników pracujących na pływalniach oraz ratowników na kąpieliskach nadmorskich lub w grupach operacyjnych w działaniach powodziowych nie jest właściwy.
Zarządzający pływalniami, a jest ich w Polsce ponad półtora tysiąca, sygnalizują problem braku określenia sposobu i zasad realizacji analizy zagrożeń. Ponadto po wprowadzeniu szczegółowego wykazu dodatkowych kwalifikacji, z jakich przynajmniej jedną musi posiadać każdy ratownik wodny, zarządzający nie znajdują wśród nich żadnych, jakie z puntu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa na pływalni, przydatne są zatrudnionym tam ratownikom. Wskazują przy tym, że zasadnym byłoby odwołanie się w tym zakresie do przepisów międzynarodowych organizacji ratowniczych. Pool Lifeguard (nasz dawny Ratownik Wodny Pływalni) jaki strzeże bezpieczeństwa w innych krajach wydaje się dobrym rozwiązaniem, o którym należy pomyśleć w przyszłości.

 
WALNE ZGROMADZENIE PKOL
poniedziałek, 10 października 2022 08:51

 

pkol logsW dniu 8 października 2022 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którego Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest pełnoprawnym statutowym członkiem zwyczajnym. Zebranie miało na celu omówienie działań PKOl w roku 2021, w szczególności udziału w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 oraz dyskusję i zatwierdzenie sprawozdań merytorycznego i finansowego za roku ubiegły. Sportowe Ratownictwo Wodne jest dyscypliną sportową jaka uznana jest przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, a jej przedstawicielem w międzynarodowym ruchu sportowym jest International Life Saving Federation. Warto zaznaczyć, że na Igrzyskach Olimpijskich w Brisbane (Australia) ratownictwo wodne będzie miało swoją inaugurację jako konkurencja olimpijska.

 

 
WICEMISTRZOWIE ŚWIATA Z POWROTEM W DOMU
czwartek, 06 października 2022 09:20

wicemistrzowie w domu 14 października jeszcze przed świtem powróciła do kraju Reprezentacja Narodowa WOPR w sportowym ratownictwie wodnym, która dniach 26 września - 2.10.2022 pod kierownictwem trenerów Sławomira Juszkiewicza (Kadra Open) i Jarosława Gapskiego (Kadra Junior) we włoskim Riccione startowała w Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym. |
W Mistrzostw brała udział rekordowa liczba reprezentacji (56) i prawie 400 zawodników. Wśród najlepszych zawodników świata, Australijczyków, Nowozelandczyków, Niemców czy Włochów, nasza 18-osobowa Kadra osiągnęła bardzo dobre wyniki, a sztafeta w składzie Macuej Matyjasek, Paweł Borycki, Mateusz Grabski , Radosław Rogoziński w konkurencji 4 x 25 m holowanie manekina zajęła w kategorii Open II miejsce zdobywając srebrny medal i tytuł Wicemistrzów Świata – Gratulacje dla zawodników, dla trenerów kadry i trenerów klubowych.
W pozostałych konkurencjach Polacy uzyskali lokaty:

Więcej…
 
WIETRZNICE - JESIEŃ 2022 „A” i „B”
poniedziałek, 03 października 2022 08:30

wspip logs

W dniach 14 – 16 października planowane jest Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych.   „Wietrznice” poziom „A”. Organizacja poziomu „B” jest uzależniona od liczby chętnych na to szkolenie. Szkolenie to podnosi kwalifikacje uczestników w zakresie samoratownictwa i podstawowych technik ratowniczych na wodach górskich i w trakcie powodzi (poziom „A”) oraz stosowania technik zespołowych na tego typu obszarach wodnych (poziom „B”) oraz jest wymagane od kandydatów na stopień SRW. Szczegóły szkolenia można znaleźć na stronie organizatora, a zapisów dokonać w formularzu TUTAJ

 

 
COLO WSPIERA REPREZENTACJĘ NARODOWĄ
środa, 28 września 2022 13:56

colo 1 zdj artNasi zawodnicy w tym roku na Mistrzostwach Świata w Ratownictwie Wodnym – Riccione 2022 wystąpili w nowych, specjalnie na te zawody zaprojektowanych strojach. Nowoczesna linia, ciekawie wkomponowane logo WOPR oraz kompozycja – jakby nie było w zasadzie jedynie dwóch - naszych barw narodowych, czyni je miłymi dla oka i wyróżniającymi naszych zawodników. Wysoka jakość materiału oraz solidne wykonanie w opinii zawodników i trenerów czynią je świetnym ubiorem.
Bardzo dziękujemy firmie COLO z Kędzierzyna – Koźla, która w rekordowo krótkim terminie zaprojektowała, przetestowała i wyprodukowała ten świetny produkt.

colo 2 zdj art

 

 

colo 3 zdj art

 

 
KURS SĘDZIEGO ZAWODÓW WOPR – ILS CLASS „C”
środa, 28 września 2022 10:45

 

sędziowie logsW dniach 7 – 8 października w ramach zawodów Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym zostanie zorganizowany kurs sędziów zawodów basenowych WOPR poziom krajowy – ILS National Referee Pool „C”. Są to pierwsze kwalifikacje sędziego zawodów sportowego ratownictwa wodnego, które uprawniają do sędziowania zawodów krajowych, rozgrywanych w systemie zawodów ILS oraz – po spełnieniu warunków formalnych – do uczestnictwa w kursie międzynarodowym (ILS International Referee Pool „B”). Część praktyczna szkolenia może zostać zrealizowana na zawodach GPP w Ostrołęce (8.10.2022), GPP w Zabrzu (5.11.2022) lub ZMP 2022 w Szczecinie (10-11 lub 17-18.12.2022). Szczegóły na stronie organizatora GPP WOPR-OS Ostrołęka. Kolejne szkolenie (część teoretyczna) planowane są w ramach GPP w Zabrzu i ZMP w Szczecinie, gdzie również będzie można odbyć staże praktyczne.

 

 
RATOWNICTWO WODNE W AQUAPARKACH
poniedziałek, 26 września 2022 14:04

paip zdj 1W dniu 23 września w obiektach Term Chochołowskich na Podhalu na zaproszenie prezesa stowarzyszenia Polskie Aquaparki i Pływalnie Pana Roberta Hołdy, prezes WOPR Paweł Błasiak uczestniczył w konferencji przedstawicieli największych pływalni i aquaparków w Polsce. Eksperckie spotkanie uwypukliło szereg problemów w obowiązujących przepisach prawnych na jakie WOPR zwraca uwagę i przedstawia projekty ich zmian od lat zarówno do organu nadzoru nad ratownictwiem wodnym jak i do Parlamentu. Uczestnicy zwracali uwagę, na nieścisłości, niedopowiedzenia, a w szczególności specyficzną i odmienną, w zależności od sytuacji, interpretację przepisów stosowaną przez organ nadzoru. Niestety ostatnie spotkanie jakie przedstawiciele PAiP odbyli w resorcie spraw wewnętrznych pogłębiło jedynie ich frustrację bieżącą sytuacją prawną. W spotkaniu uczestniczyła również dr Iwona Michniewicz, biegły sądowy z zakresu ratownictwa wodnego, były członek WOPR i Instruktor WOPR, autor wielu prac z zakresu teorii i praktyki ratowniczej.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 42

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3