wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
NOWE „ROZDANIE” W PKSN
piątek, 10 maja 2024 10:20

pksn logoW dniu 27 kwietnia 2024 roku odbyło się, zwołane przez Komisję Rewizyjną nadzwyczajne walne zebranie Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich, którego Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od samego początku jest członkiem. Po blisko trzech latach niewielkiej aktywności i całkowitym braku zainteresowania sportami nieolimpijskimi, w szczególności braku nawet duchowego wsparcia polskich sportowców w The World Games 2022 w USA, delegaci postanowili, po złożeniu rezygnacji przez dotychczasowego prezesa Tomasza Banasiaka powołać na funkcję Prezesa PKSN Macieja Benderskiego.
Nowy Prezes PKSN ma 37 lat, jest adwokatem oraz wykładowcą akademickim, a jego „macierzysty” sport to karate tradycyjne.
Przedstawiając list powitalny życzymy powodzenia i mamy nadzieję na lepsze wspólne działanie.List powitalny 

  

 

 

 
DRONY – WEBINAR – DJI DOCK 2
czwartek, 11 kwietnia 2024 12:01

drony logs 27 11 2023Tym razem, 12 kwietnia 2024 roku o godz. 11:00 zapraszamy na spotkanie on-line w formie webinarium (link do rejestracji:TUTAJ) poświęcone najnowszym systemom BSP w zakresie stacji dokującej dla dronów z rodziny DJI Matrice 3D. Organizator chciałby zaprezentować system, który doskonale sprawdzi się podczas realizacji dozoru, rutynowych patroli jak i reagowania alarmowego. Stała gotowość systemu do podjęcia reakcji minimalizuje czas do skutecznego udzielenia pomocy potrzebującym w górach, przy obszarach wodnych czy w innych trudno dostępnych miejscach. To również sposób na stały i powtarzalny monitoring miejsc niebezpiecznych dla pieszych patroli jak również możliwość prowadzenia nadzoru i oceny zmieniających się warunków podczas katastrof i klęsk żywiołowych lub zmieniających się warunków środowiskowych.

Ponieważ są to nowe technologie stosowane w działaniach prewencyjnych oraz ratowniczych – warto się przyjrzeć.

  

 
ZGŁOSZENIA SĘDZIÓW NA LETNIE MISTRZOSTWA POLSKI
czwartek, 11 kwietnia 2024 08:24

Komisja sportu informuje, że pod linkiem (https://forms.office.com/e/LD7qwAyDD5) licencjonowani sędziowie mogą składać aplikacje do pełnienia funkcji sędziego na zawodach Letnich Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym (Opole 27-28.04.2024).
Funkcje sędziego mogą pełnić wyłącznie osoby posiadające ważną licencję sędziego.

 

 
GALA SPORTU WOJSKOWEGO 2024
wtorek, 02 kwietnia 2024 08:28

gala sportu woj logs 02 04 2024W dniu 27 marca 2024 roku w Klubie na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyła się Gala Sportu Wojskowego podsumowująca sezon 2023.
W obecności przedstawicieli Ministra Obrony Narodowej, dowództwa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jednostek i związków taktycznych Sił Zbrojnych RP, wybitnych sportowców żołnierzy oraz prezesów polskich związków sportowych, w tym i WOPR, medaliści sportu powszechnego, wyczynowego, a przede wszystkim osoby, organizacje i jednostki jakie przyczyniły się do rozwoju kultury fizycznej w Wojsku Polskim zostały uhonorowane dyplomami, pamiątkowymi ryngrafami i statuetkami.
Warto zaznaczyć, że w tym roku w dniach 17 – 25 maja w Montpellier (Francja) rozegrane zostaną XII Wojskowe Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym, w którym od lat z powodzeniem startują ratownicy WOPR. Miały być one rozgrywane w Polsce ale z uwagi na sytuację za naszą wschodnią granicą tym razem zostały przeniesione. Naszym WOPR-owcom – żołnierzom życzymy powodzenia.

 

 

Święta Wielkanocne 2024

 
LICENCJE SPORTOWE - TERMINY
poniedziałek, 25 marca 2024 09:21

lifesaving logs 25 03 2024Zbliżają się pierwsze zawody w sportowym ratownictwie wodnym w sezonie 2024. Komisja sportu przypomina, że we współzawodnictwie w dyscyplinie sportu ratownictwo wodne (lifesaving) mogą uczestniczyć wyłącznie zawodnicy zrzeszeni w Klubie sportowym (Wykaz klubów tutaj) i posiadający licencje zawodnika (wykaz aktywnych zawodników zostanie przekazany organizatorom zawodów oraz umieszczony na stronie zgwopr.pl).

Wiąże się to z koniecznością wniesienia opłat licencyjnych przez kluby i zawodników, ale także instruktorów, trenerów i sędziów. W tym roku opłatę za zawodników, wraz z ich wykazem, wnoszona jest wyłącznie przez kluby sportowe, a kadra szkoląca i sędziowie mogą dokonać jej zarówno samodzielnie lub za pośrednictwem klubów.

Wysokość opłat określona jest z Taryfikatorze, a wpłaty należy dokonywać na konto główne WOPR (97 2490 0005 0000 4520 5009 6542), a w tytule odpowiednio: licencja sędziego, licencja trenera, licencja instruktora.

Opłat licencji należy dokonać na 7 dni przez zawodami, a przed najbliższym Grand Prix Polski – z uwagi na okres świąteczny – do 2 kwietnia 2024.

 

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
wtorek, 19 marca 2024 09:43

S.Chomentowski 19 03 2024W dniu 18 marca 2024 roku w wieku 79 lat odszedł na wieczną wachtę Wiceprzewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej WOPR, Instruktor Wykładowca WOPR Nr 228 Stanisław Chomentowski. Był pasjonatem wszystkiego co było związane z wodą: instruktor motorowodny, żeglarstwa, pływania, płetwonurkowania. Jeden z twórców ratownictwa wodnego na Warmii i Mazurach. Przez wiele lat był wiceprezesem Elbląskiego WOPR. Instruktor Europejskiej Rady Resuscytacji. Członek Komisji Ratownictwa Podwodnego WOPR. Uwielbiał szkolić i robił to po prostu dobrze.
Odznaczony za swoją działalność na rzecz ratownictwa wodnego Złotą Odznaką WOPR Za Zasługi z Liściem Laurowym, Brązowym Medalem za Zasługi dla WOPR, Orderem Błękitnego Krzyża WOPR.
Cześć jego pamięci.

 

Ostatnia droga Stanisława rozpocznie się w dniu 22 marca 2024 roku o godz. 10:00 na cmentarzu Agrykola w Elblągu.

 

 

 
XII ZJAZD KRAJOWY WOPR
poniedziałek, 11 marca 2024 12:40

XII ZJAZD KRAJOWY WOPR  LOGOW dniu 25 lutego 2024 roku Zarząd Główny WOPR podjął uchwałę zwołującą sprawozdawczo-wyborczy zjazd zamykający jedenastą i rozpoczynający dwunastą kadencję władz naszej organizacji. XII Zjazd Krajowy WOPR odbędzie się w Warszawie w dniach 23 – 24 listopada 2024 roku.
Zgodnie z uchwaloną Ordynacją wyborczą w Zjeździe weźmie udział z głosem stanowiącym po sześciu delegatów z każdej jednostki wojewódzkiej WOPR oraz z głosem doradczym członkowie ustępujących władz, komisji, członkowie wspierający i zaproszeni goście z głosem doradczym jeżeli nie będą delegatami.
Protokoły z wyboru delegatów w poszczególnych województwach, jednostki wojewódzkie przekażą do biura ZG WOPR do 30 maja, a wykaz delegatów zostanie opublikowany na naszej stronie do 20 czerwca bieżącego roku.
Delegatem na Zjazd Krajowy WOPR może zostać wyłącznie członek jednostki WOPR będącej w strukturach danej jednostki wojewódzkiej, wybrany na walnym zebraniu tej jednostki zgodnie z zasadami wyboru delegatów w danym województwie, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, figurujący w Centralnej Ewidencji WOPR, nie zalegający ze zobowiązaniami w stosunku do jednostki WOPR, jednostki wojewódzkiej oraz WOPR, który wyraził zgodę na pełnienie funkcji delegata i wypełnił Kartę i Oświadczenie Delegata.
Obecna ordynacja, aby wyeliminować nieaktywnych delegatów, którzy np. przestali być członkami naszej organizacji lub zmieniając jednostkę nie reprezentują już województwa, z którego zostali wybrani lub też zalegają w zobowiązaniach w jednostkach WOPR, wprowadziła dwa nowe uregulowania:

 

  1. Mandat delegata ulega wygaśnięciu w wypadku niespełniania warunków pełnienia funkcji delegata oraz w przypadku utraty członkostwa w jednostce działającej w strukturach WOPR w danym województwie, a także zmiany jednostki wojewódzkiej, lub zmiany jednostki organizacyjnej w danym województwie.

  2. Zastrzeżenie do prawidłowości wyboru delegatów lub spełniania przez nich warunków posiadania mandatu mogą zgłosić władze i organy dyscyplinarne jednostek WOPR oraz członek władz WOPR w terminach wskazanych w Ordynacji do Sądu Honorowego WOPR, który rozstrzyga sprawę w tym zakresie.

 

 

 
DROGIE PANIE
wtorek, 27 lutego 2024 08:27

kobiety log 27 02 2024Już po raz trzeci Komisja Zapobiegania Utonięciom ILS będzie gospodarzem internetowego seminarium organizowanego w ramach Międzynarodowego Dnia Kobiet, aby pokazać wkład naszych pań w działania zmierzające do zmniejszenia liczby utonięć. Podczas Światowej Konferencji Zapobiegania Utonięciom jaka w tym roku odbyła się w Perth (Australia) ustalono, że tegoroczne seminarium skupi się na nowych liderach ruchu prewencji ze wszystkich kontynentów, a jego panelistkami będą między innymi:
Chezik Tsunoda, filmowiec i założycielka fundacji No More Under z USA, Kirsty Doig, (fundacja Darcey Sunshine) z Południowej Afryki, Nahid Akther z Centrum Badań i Zapobiegania Urazom z Bangladeszu, Mariko Roots z Uniwersytetu Loyola Marymount w USA oraz dr Muthia Cenderadewi wykładowca z Uniwersytetów Mataram w Indonezji i James’a Cook’a w Australii.
Termin: środa 6 marca 2024 roku godz. 8:00 (7:00 GTM)
Link rejestracyjny: https://zoom.us/webinar/register/WN_KJsUSRRpQs2-CRm_b7c0OA
Zapraszamy … nie tylko Panie.

 

 
PODSUMOWANIE SEZONU W SKIERNIEWICACH
środa, 21 lutego 2024 15:02

skier log 21 02 2024Jak co roku WOPR Oddział w Skierniewicach w obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji uroczyście podsumował sezon ratowniczy 2023. Na nadzorowanym obszarze wodnym nie doszło do żadnego utonięcia, a przepracowanych zostało przez ratowników 1400 godzin. W prowadzonych w zajęciach edukacyjnych wzięło udział 1200 osób (w tym 16 grup przedszkolnych), a na szczególną uwagę zasługują osiągnięcia sportowe, na które właśnie WOPR Skierniewice w obszarze kategorii młodzieżowych stawia od ponad 10 lat. Skierniewice są wylęgarnią młodych talentów szczególnie w kategorii młodzik młodszy, o czym świadczy „wysyp” medali i Rekordów Polski.

Podczas spotkania uroczyście przyjęto w szeregi WOPR 42 nowych członków oraz wręczono legitymacje ze zdobytymi przez 15 ratowników stopniami Młodszego Ratownika WOPR i Ratownika WOPR. Uroczyście zostało wręczonych 21 powołań do kadry wojewódzkiej WOPR na kwietniowe Mistrzostwa Polski jakie rozegrane zostaną w Opolu.

Na wniosek Prezesa WOPR Województwa Łódzkiego Prezes WOPR odznaczył Złotym Medalem „Za Zasługi dla WOPR” Prezydenta Miasta Skierniewice Pana Krzysztofa Jażdżyka.

O zainteresowaniu działaniami WOPR Skierniewice świadczyła obecność zaproszonych goście: Pani Beaty Ozga-Flejsze - radnej łódzkiego Sejmiku, Pana Marcina Szymorka - Naczelnika Wydziału Urzędu Marszałkowskiego , Pani Kingi Klimczak - Kierownik WCZK Łodziekiego Urzędu Wojewódzkiego, Pana Jarosława Chęcielewskiego - Zastępcy Prezydenta Miasta Skierniewice, Pana Dariusza Chęcielewskiego - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Skierniewice, przedstawicieli służb współpracujących Pana Mariusza Wielgosza - Komendanta Miejskiego PSP, podinsp. Marka Zielińskiego - z Komendy Miejskiej Policji oraz Pana Arkadiusza Częstochowskiego - Wiceprezesa Pływalni Miejskiej „NAWA”.

 

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
piątek, 09 lutego 2024 08:00

Tadeusz Glinkowski zmarłW dniu 5 lutego 2024 roku w wieku 88 lat odszedł na wieczną wachtę człowiek historia ratownictwa wodnego i WOPR, Lwowianin, Tadeusz Glinkowski.
W młodości był pływakiem Pafag Wrocław i już w szkole średniej został ratownikiem najpierw I a potem II klasy PZP jeszcze zanim powstało WOPR. Najwyższe kwalifikacje ratownicze - Instruktora wykładowcy WOPR nr 235 - uzyskał w roku 1970 jako 35-latek. Działał na terenie Śląska a od roku 1980 na Mazowszu, gdzie przez 17 lat pełnił funkcję wiceprezesa Stołecznego Wojewódzkiego WOPR, praktycznie aż do reformy organizacyjnej i zmian w strukturze WOPR. Wielokrotny instruktor Centralnych Szkoleń Specjalistycznych w Tamie na stopnie Starszego Ratownika Wodnego i Instruktora WOPR. Odznaczony Złotą Honorową Odznaką WOPR Za Zasługi z Wieńcem Laurowym oraz odznaką Zasłużony Instruktor WOPR. Zjazd Krajowy WOPR w roku 1998 nadał mu tytuł Członka Honorowego WOPR. Cześć jego pamięci.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 14 lutego 2024 roku o godz. 10:00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie po czym urna zostanie przewieziona na Cmentarz Bródnowski.

 

 
ZATOKA GDAŃSKA CHALLENGE
piątek, 26 stycznia 2024 10:24

gdynia hel - logsNie tylko WOPR-owcy znad morza podejmują wyzwania morskie. Daniel Kunce z Oddziału Miejsko – Powiatowego WOPR w Ostrowie Wielkopolskim, namówił Julię Frączek, Tomasza Kuziemskiego i Marcina Hoję, na co dzień razem pracujących jako ratownicy wodni na pływalni Quarium OSiR Kępno, do pokonania Zatoki Gdańskiej, czyli wspólnego przepłynięcia z Gdyni (plaża przy Babich Dołach) do „Krańca Polski” czyli na sam czubek Półwyspu Helskiego. Odległość w prostej linii blisko 18 km ma być pokonana przez ratowników nie w formie sztafety, lecz wspólnie, zespołem, gdzie każdy z nich pokonuje cały dystans.
Wyzwanie swoim terminem (w zależności od „okienka pogodowego” 20 – 27 lipca 2024) wpisuje się we World Drowning Prevention Day, który cały świat obchodzi 25 lipca.
Od strony organizacyjnej i logistycznej przeprawę koordynuje Aleksandra Bednarek, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pływania na Wodach Otwartych (ang. POWSA), która jako pierwsza Polka sięgnęła po Triple Crown of Open Water Swimming: w 2018 pokonała Kanał Catalina (USA), 2019 opłynęła Manhattan, a w 2021 przepłynęła Kanał La Manche – więc wie jak to się robi.
Nowe wyzwanie, inne warunki niż zwykle, ale i promocja pływania, wspólnej pracy ratowników i działania w zespole to cele Daniela, Julii, Tomasza i Marcina – w niedługim czasie więcej informacji o śmiałkach.
Chętnych do wsparcia wydarzenia zapraszamy na Facebook. WOPR objęło patronatem niniejsze przedsięwzięcie i będzie je rekomendować jako ważny punkt obchodów WDPD 2024.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 42

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3