wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
DRONY, DRONY … WEBINAR
poniedziałek, 27 listopada 2023 12:28

drony logs 27 11 2023Technika podąża naprzód i BSP (bezzałogowe statki powietrzne) stają się coraz częstszymi współpracownikami ratowników wodnych, szczególnie w działaniach profilaktycznych, poszukiwawczych ale i ratowniczych. Coraz większy wybór nie tylko dronów ale i akcesoriów, oprzyrządowania i zabezpieczenia logistycznego to wyzwanie dla naszych jednostek, a szczególnie dla sprzętowców i logistyków.
WOPR pracując w ramach ILS nad międzynarodowym programem szkolenia operatorów BSP, które rekomendować będzie zasady pracy i współpracy w typowych działaniach ratownictwa wodnego zaprasza na 60-minutowy webinar organizowany przez TPI w dniu 28 listopada 2023 roku o godz. 10:00 na platformie GoToWebinar pt: Stacja dokująca DJi DOCK – dużo większy zasięg operacji.
Aby dobrze operować dronem należy to po prostu umieć. Aby dron był właściwie wykorzystany i abyśmy my ratownicy mogli wykorzystać jego możliwości należy znać nowe, coraz nowsze technologie oraz … umieć je wybierać. Rejestracja do spotkania pod wytłuszczonym linkiem.

 

 
DROGA DO THE WORLD GAMES 2025 - WARENDORF
poniedziałek, 27 listopada 2023 13:26

new wuh 27 11 2023Kolejne, XII Światowe Igrzyska Sportów Nieolimpijskich (The World Games 2025) rozegrane zostaną w sierpniu 2025 roku w 20-milionowym chińskim Chengdu. W roku 2017 i 2022 WOPR-owcy wrócili z medalami we wszystkich kolorach i z rekordami świata. Eliminacje do kolejnych TWG już się zaczęły i trwać będą do końca roku 2024.
Pierwszym etapem szlifowania formy i robienia niezbędnych wyników był udział Reprezentacji Narodowej w międzynarodowych zawodach Pucharu Niemiec w ostatni weekend w Warendorfie. Męski zespół w składzie WOPR-owców: Adam Dubiel, Hubert Nakielski, Tymoteusz Świecak, Mateusz Grabski i najmłodszy (jeszcze junior) Dominik Kosowski przywiózł trzy brązowe medale zdobyte w konkurencjach sztafetowych: 4 x 50 m z przeszkodami, 4 x 25 m holowanie manekina i 4 x 50 m z pasem. Indywidualnie na razie bez medali, ale wszyscy startowali w finałach A i B.
Dominik Kosowski natomiast, tak „po drodze” ustanowił w konkurencji 100 m z pasem nowy Rekord Polski Juniorów z czasem 54,27 s.
Wśród konkurencji z Australii, Nowej Zelandii czy Japonii zajęcie w klasyfikacji generalnej III miejsca to duży sukces. Gratulacje.

 

 
III MISTRZOSTWA POLSKI NAJMŁODSZYCH
wtorek, 21 listopada 2023 09:08

mpnaj 21 11 2023W dniu 18 listopada 2023r, na pływalni Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie odbyły się III Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym w kategorii Młodzik Młodszy. W zawodach startowało 107 zawodników z 10 klubów. Młodzi adepci ratownictwa wodnego stratowali w 4 konkurencjach indywidualnych (w poszczególnych kategoriach wiekowych: 9,10 i 11 lat) oraz jednej sztafetowej. 
Bardzo duże zaangażowanie młodych zawodników w swoje wyścigi oraz niesamowity klimat na trybunach sprawiły, że zawody były bardzo emocjonujące i przebiegały w świetnej atmosferze. 
Poniżej zamieszczamy klasyfikację, a szczegółowe wyniki konkurencji indywidualnych znajdują się na stronie lifetiming.pl

 

Więcej…
 
SPRAWOZDANIA INSTRUKTORÓW WOPR I CSS ZA ROK 2023.
poniedziałek, 20 listopada 2023 15:52

kałamarzKomisja szkoleniowa WOPR przypomina Koleżankom i Kolegom Instruktorom Wykładowcom i Instruktorom WOPR o obowiązku złożenia do Biura Zarządu Głównego WOPR rocznych sprawozdań za rok 2023 wg określonego wzoru (do pobrania). Sprawozdanie należy wypełnić komputerowo, wydrukować, ostemplować pieczątką Instruktora, podpisać i przesłać pocztą lub drogą mailową do jednostki wojewódzkiej WOPR. Prezes jednostki wojewódzkiej po podpisaniu wysyła do biura Zarządu Głównego kopie sprawozdań (oryginały zatrzymuje u siebie), które wysyła: pocztą elektronicznej na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , a następnie pocztą tradycyjną do biura ZG WOPR do końca stycznia 2024. Komisja prosi prezesów jednostek wojewódzkich o dopilnowanie terminów przesłania kompletu dokumentów.
Komisja Szkoleniowa przypomina również, że nie należy wpisywać (a już na pewno nie wysyłać skanów) wszystkich uzyskanych w swojej karierze uprawnień, a tylko te uzyskane w roku sprawozdawczym, a więc tym razem w 2023.
Zgodnie z uchwałami władz WOPR Instruktorzy, którzy nie wywiązują się z obowiązku sprawozdawczego i nie znajdą się na wykazie uprawnionych do prowadzenia szkoleń i egzaminowania na rok 2024 nie mogą realizować szkoleń zakończonych nadaniem przez właściwych prezesów stopni WOPR. Niestety zdarzają się takie przypadki i wprowadzeni przez takich instruktorów w błąd ratownicy nie mogą ubiegać się o dalsze szkolenia, korzystać z ulg czy też otrzymać certyfikatów międzynarodowych. ZG WOPR oraz Komisja Szkoleniowa zwracają się z prośbą do prezesów jednostek WOPR o dopilnowanie spraw Waszych instruktorów.
Na Wykazie nie znajdą się również osoby, których sprawozdanie nie zostanie zaakceptowane przez prezesów wojewódzkich oraz tacy, którzy nie figurują w Centralnej Ewidencji Członków WOPR
Lista Instruktorów zostanie zamieszczona na stronie zgwopr.pl w lutym 2024 roku, a uaktualniana będzie 15 marca, 31 maja i 15 września.

 

 

 
KONGRES BEZPIECZEŃSTWA WODNEGO
piątek, 17 listopada 2023 12:50

IMG 1516 kongres logsJuż po raz piąty z inicjatywy WOPR Województwa Zachodniopomorskiego i Uniwersytetu Szczecińskiego odbywa się cykliczne spotkanie ekspertów z zakresu ratownictwa, bezpieczeństwa, turystyki rekreacji, sportu i kultury fizycznej związanych z działaniami na obszarach wodnych.
Głównymi celami V Kongresu Bezpieczeństwa Wodnego jest połączenie środowisk naukowych oraz praktyków działających w tych obszarach i propagowanie nauki, ze szczególnym uwzględnieniem badań krajowych i międzynarodowych.
Gościem na kongresie jest Prezydent International Life Saving Federation of Europe dr Detlev Mohr, który jako pierwszy zabrał głos omawiając światowe trendy ratownictwa wodnego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Magnificencje Rektor – Komendant akademii Marynarki Wojennej oraz Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, Wojewoda Zachodniopomorski i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Patronat medialny objął znany wszystkim ratownikom kwartalnik Bezpieczna Woda.
Wykłady, prezentacje i dyskusje w sesjach panelowych – dwa dni ciekawych spotkań, opinii i pomysłów.

 

 
KEVIN …
poniedziałek, 13 listopada 2023 09:15

Kevin Ernest WeldonZ wielkim żalem zawiadamiamy, że w piątek 10 listopada, w wieku 89 lat odszedł na wieczną wachtę Kevin Ernest Weldon, założyciel ILS, inicjator połączenia FIS i WLS. Był także twórcą loga i hymnu ILS.
Kevin w roku 1948 jako piętnastoletni kadet wstąpił do Pacific Surf Life Saving Club w stanie Queensland (Australia). W roku 1971 został wybrany na prezesa World Life Saving, a w 1993 był kluczową osobą w zjednoczeniu World Life Saving (WLS) z Fédération Internationale de Sauvetage Aquatique (FIS), gdy utworzono International Life Saving Federation (ILS), której został pierwszym prezesem.
W 1998 roku z inicjatywy Kevina rozpoczęła się rywalizacja w konkurencji Oceanman/Oceanwomen, w której najlepsi z najlepszych na świecie ratowników rywalizowali na oceanie wpław, na deskach i kajakach ratowniczych. Pierwsze zawody zorganizowano w Australii, Bali, Nowej Zelandii i USA. Konkurencja ta jako koronna w lifesaving’u będzie na igrzyskach olimpijskich w Australii.
ILS nadało Kevinowi tytuł Wielkiego Rycerza Orderu Ratownictwa (Grand Knight in the Order of Lifesaving) i wprowadziło do Galerii Sław ILS (ILS Hall of Fame). Jego wkład w ratownictwo wodne i jego wpływ na Międzynarodową Federację Ratowników Wodnych (ILS) na zawsze pozostaną w pamięci. Jego wizja i przywództwo pozostawiły niezatarty ślad w organizacji i jej członkach, a dziedzictwo niech inspiruje przyszłe pokolenia ratowników na całym świecie.

Cześć Jego pamięci.

 

 
KRAJOWE CENTRUM MONITOROWANIA
czwartek, 26 października 2023 08:49

kcm logs 2dniach 24-25 października 2023 roku odbyła się I Konferencja Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego. Na zaproszenie Dyrektora KCMRM Pawła Bąkały udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich, wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego i oczywiście organizacji ratowniczych WOPR, GOPR i TOPR. Systemy monitorowania, współpraca na panelach łączności, mankamenty obecnego systemu i plany na przyszłość to główne aspekty konferencji. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo wysoki poziom zaangażowania kierownictwa KCMRM i sprawującego nad nim nadzór Dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego prof. dr hab. Roberta Gałązkowskiego we współpracę z organizacjami ratowniczymi będącymi najdalszym ogniwem PRM działającym w specyficznych warunkach zagrożenia (woda, góry). Ujednolicenie, a niekiedy i stworzenie nowoczesnego systemu współdziałania służb medycznych z ratownikami WOPR, GOPR I TOPR to wizja jaka LPR ma i … realizuje. Trzymamy kciuki i jesteśmy gotowi do współpracy.

  

 
KOBIETY Z WOPR W STRUKTURACH OLIMPIJSKICH
środa, 25 października 2023 08:45

kob pkol logsZ przyjemnością informujemy, że decyzją Prezydium Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego do komisji problemowych PKOl zostały powołane dwie członkinie WOPR.
Obie są ratownikami, obie trenowały sport (pływanie synchroniczne i piłkę ręczną), obie są obecnie związane z wodą.
Dorota Grabiec jest trenerem sportowym oraz instruktorem wielu dyscyplin w tym pływania. Jest Dyrektorem LIX Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. J. Kusocińskiego w Warszawie. Z jej inicjatywy w tym roku w tej szkole powstała pierwsza klasa o specjalizacji sportowego ratownictwa wodnego. Ponadto liceum wraz z Dzielnicą Bielany wspiera chętnych uczniów w możliwości uzyskania kwalifikacji zawodowych w ratownictwie wodnym i certyfikatów międzynarodowych. W PKOl została powołana w skład Komisji Sportu Kobiet.
Dr Urszula Zdanowicz jest specjalistą w zakresie chirurgii ortopedycznej i traumatologii sportowej. Była lekarzem Kadry Narodowej Polskiego Związku Pływackiego oraz lekarzem w ekipie Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Członek TUEC przy ILS Sport Commission. Jest ordynatorem oddziału ortopedii w Enel-Med i Dyrektorem Medycznym Enel-Sport. W PKOl została powołana do Komisji Medycznej.

Życzymy powodzenia.

 

 
CSS WOPR RATOWNICTWO NA SPŁYWACH KAJAKOWYCH
wtorek, 24 października 2023 08:40

kajaki 10 2023 logsW dniach 21-22 października 2023 roku w Stanicy WOPR w Turawie (województwo opolskie) odbyło się akredytowane Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa wodnego na spływach kajakowych. Nie przeszkadzała październikowa aura i jakby nie było chłodna woda, aby piętnaścioro uczestników z całej Polski pod okiem mazowieckiej kadry szkoleniowej przez dwa dni zdobywało wiedzę i umiejętności się jak skutecznie zabezpieczać i ratować osoby, które wypadły z kajaka lub się z nim wywróciły. W szkoleniu uczestniczył również asystent, którzy rozpoczął zdobywanie kwalifikacji w tej dziedzinie. Na wiosnę w Turawie odbędzie się kolejne szkolenie z tego zakresu, na które już dzisiaj organizatorzy zapraszają.

 

 
ZJAZD WOJEWÓDZKI W ŁÓDZKIEM
poniedziałek, 23 października 2023 12:04

p.sokal logsW dniu 22 października 2023 roku w malowniczym obiekcie Superfala nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko odbyło się V Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze WOPR Województwa Łódzkiego, w którym udział wzięli przedstawiciele wszystkich dziesięciu jednostek WOPR z województwa. Takie spotkania są okazją do podsumowań działań, sprawozdań władz i wyróżnień najbardziej zasłużonych i wkładających w działania WOPR pracę i serce. Na wniosek WOPR Województwa Łódzkiego zostały wręczone medale i odznaczenia WOPR.
Ustępujące władze otrzymały od delegatów absolutorium i zebranie dokonało wyboru nowych, na kolejną kadencję oraz delegatów na Zjazd Krajowy WOPR. Najwyższa władza jednostki wojewódzkiej powierzyła ponownie funkcję prezesa Kol. Patrykowi Sokalowi, a po ukonstytuowaniu się zarządu funkcję wiceprezesów pełnić będą Kol. Damian Błaszczyk, Janusz Ciechanowski i Piotr Kucharski.

Gratulujemy.

 
SPORTY NIEOLIMPIJSKIE W PKOL
poniedziałek, 16 października 2023 09:18

pkol logs metW dniu 8 września 2023 roku Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego powołał nowe komisje problemowe. Kilka z dotychczasowych zostało zlikwidowanych, a w pozostałych ograniczono skład osobowy. Niemniej jednak troje przedstawicieli WOPR zostało przez Prezydium Zarządu PKOl powołanych do składu w komisjach: Medycznej, Sportu Kobiet oraz nowopowstałej Sportów Nieolimpijskich. Tej ostatniej odbyło się w dniu 12 października inauguracyjne posiedzenie, na którym Prezes PKOl Radosław Piesiewicz uroczyście wręczył akty powołania.
Utworzenie tej komisji jest wyrazem zwrotu polskiego ruchu olimpijskiego w podstawy sportu i szeroko rozumianą kulturę fizyczną. W dobie zmian w ruchu olimpijskim, przy włączaniu jednych i wyłączaniu innych dyscyplin z programu Igrzysk Olimpijskich istotnym elementem w sporcie jest współpraca w szerokim spektrum sportu zarówno wyczynowego jak i rekreacyjnego, a przede wszystkim w sporcie dzieci i młodzieży. Ten ostatni cel był szeroko omawiany na posiedzeniu komisji jako istotny element rozwoju sportu nie olimpijskiego w naszym Kraju. Przypomnijmy, że inauguracja Lifesaving’u jako konkurencji olimpijskiej czeka nas już na Igrzyskach w Brisbane w Australii w roku 2032.
W skład Komisji Sportów Nieolimpijskich wszedł Prezes WOPR Paweł Błasiak. Sylwetki członków WOPR powołanych do pozostałych dwóch komisji przedstawimy po ich inauguracyjnych spotkaniach.

 
DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
piątek, 13 października 2023 12:29

rat med logsW dniu dzisiejszego święta – Dnia Ratownictwa Medycznego – wszystkim osobom pracującym, pełniącym służbę, będącym członkami czy w jakikolwiek inny sposób współpracującym z systemem PRM oraz realizującym zadania ratownictwa medycznego w podmiotach pozasystemowych składam w imieniu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego serdeczne życzenia pomyślności, samych udanych interwencji i dobrej atmosfery w pracy. Po prostu dobrej pracy.
I życzymy czasu. Niech natura, opaczność (czy jakkolwiek ją postrzegacie) da więcej czasu i pozwoli wam dotrzeć „nie za późno”.
Nie życzymy natomiast mało wyjazdów, wyjść, wypłynień i mało działań, bo do ratownictwa medycznego, podobnie jak do ratownictwa górskiego i wodnego, nie idzie się po to by tylko w nim być, ale by pomagać, ratować, działać.
Szczęścia natomiast życzymy tylko łut. Aby droga była przejezdna, samochód odpalił, pogoda była lotna, a śryżu na rzece mało – bo na miejscu, jak już tam dotrzecie, szczęście Wam nie potrzebne – jesteście profesjonalistami.
I takimi pozostańcie.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 42

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3