wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
SĘDZIOWIE WOPR NA LWC 2024 AUSTRALIA
wtorek, 03 października 2023 09:43

gold coast logsZ przyjemnością informujemy, że czworgu członkom WOPR, Marcie Kosowicz, Adzie Błasiak, Grzegorzowi Koniecznemu i Annie Błasiak na wniosek Komitetu organizacyjnego LWC 2024 Komisja Sportu ILS udzieliła rekomendacji i powołała w skład międzynarodowej kadry sędziowskiej na Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym 2024, które odbędą się w Gold Coast w Australii w dniach 23 sierpnia – 8 września 2024 roku.
Wszystkie powołane osoby posiadają międzynarodową klasę sędziego „B” w konkurencjach basenowych i oceanicznych, przy czym Grzegorz jest ponadto sędzią najwyższej klasy „A” w konkurencjach basenowych, a Ada i Anna są również sędziami w konkurencjach SERC.
Cieszy fakt, że w tak dużej konkurencji (blisko trzech sędziów aplikujących na jedno miejsce) aż cztery powołania przypadły dla sędziów z WOPR.
Przypominamy również wszystkim sędziom (krajowym i międzynarodowym), że jednym z warunków utrzymania ważności licencji sędziego na kolejny rok kalendarzowy 2024, jest - co najmniej raz w roku 2023 - pełnienie funkcji sędziego na zawodach organizowanych w ramach krajowego współzawodnictwa sportowego WOPR. Są to letnie i zimowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Młodzików Młodszych, Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim, Puchar Polski, cykl zawodów Grand Prix Polski oraz te zawody, które otrzymały rekomendację WOPR. W innym wypadku niezbędne jest zaliczenie szkolenia uzupełniającego jakie będzie organizowane przez WOPR w grudniu po ostatnich zawodach.    

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ ZAŁOŻYCIEL WOPR
poniedziałek, 25 września 2023 12:22

OlszańskiZ żalem zawiadamiamy, że w wieku 94 lat odszedł na wieczną wachtę, założyciel Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, autor nazwy naszej organizacji Tadeusz Arpad Olszański.
Wielki człowiek z wielkim sercem. Dziennikarz sportowy, piewca czystego sportu, laureat nagrody Fair Play UNESCO. Pracował między innymi w „Sztandarze Młodych”, „Sportowcu”, „Dookoła Świata”, w „Polityce”.
Główny pomysłodawca WOPR i członek pierwszego zarządu organizacji. Pasjonat sportu. Z wielkim zainteresowaniem śledził osiągnięcia sportowe naszych ratowników.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego,
Kawaler Orderu Błękitnego Krzyża WOPR.
Spoczywaj w spokoju…

 

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 29 września 2023 r. o godzinie 14.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

 

 

 

 
JESIENNE PORZĄDKI
czwartek, 21 września 2023 11:31

remondis logsJesień się zbliża i porządki w bazach WOPR, na przystaniach, kąpieliskach i w domach. Kolejna oferta współpracy REMONDIS dla jednostek WOPR. Program eko-PROFIT – REcycling to się opłaca jaki zapoczątkowaliśmy w sierpniu. W załącznikach przedstawiamy plakat oraz dokumentację projektu. Wszystkie te dokumenty otrzymały również jednostki wojewódzkie WOPR. ZBIERAJ Z REMONDIS

 

Szczegółowa kolejność działań

 

Umowa eko-PROFIT

 

Regulamin eko-PROFIT

 

Plakat eko-PROFIT WOPR

 

 
KOLEJNE WIETRZNICE „A” i „B”
środa, 20 września 2023 07:30

wspip 15 09 2023W dniach 29.09 – 1.10. 2023 roku odbędzie się drugie tej jesieni Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych - „Wietrznice”. Również i na tym szkoleniu realizowane będą poziomy „A” i „B”. Szkolenie to jest wymagane od kandydatów na stopień SRW. Polecamy również staże asystenckie, szczególnie, że część B prowadził będzie – można rzec: jak zwykle – Instruktor wykładowca Tomasz Białkowski. Szczegóły szkolenia można znaleźć na stronie organizatora, a link do mapki dojazdowej TUTAJ.

 

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
poniedziałek, 18 września 2023 12:32

kir logsW dniu 11 września 2023 roku wieku 85 lat odszedł na wieczną wachtę zasłużony działacz WOPR Anastazy Stępień. Przygodę z WOPR rozpoczął w roku 1968 uzyskując kwalifikacje Młodszego Ratownika Wodnego. Wieloletni wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego WOPR w Kielcach. Pasjonat sportów motorowodnych i żeglarskich, motorowodny sternik morski, sternik jachtowy, instruktor oraz inspektor techniczny PZMWiNW. Odznaczony złotym medalem Za Zasługi dla WOPR, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Swoim spokojem i wyrozumiałością uczył cierpliwości, a swoją mądrością i pozytywną energią potrafił dzielić się ze wszystkimi. Cześć jego pamięci.

Msza Święta Żałobna zostanie odprawiona 19 września 2023 roku o godz. 14.00 w Kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Kielcach, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz w Cedzynie.

 

 
WIETRZNICE - JESIEŃ 2023 „A” i „B”
piątek, 15 września 2023 17:05

wspip 15 09 2023W dniach 22 – 24 września 2023 roku odbędzie się Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych - „Wietrznice” poziom „A” i „B”. Szkolenie to podnosi kwalifikacje uczestników w zakresie samoratownictwa i podstawowych technik ratowniczych na wodach górskich i w trakcie powodzi (poziom „A”) oraz stosowania technik zespołowych na tego typu obszarach wodnych (poziom „B”). Jest ono wymagane od kandydatów na stopień SRW. Polecamy również staże asystenckie, szczególnie, że część B prowadził będzie Tomek Białkowski. Szczegóły szkolenia można znaleźć na stronie organizatora, a zapisów dokonać w formularzu TUTAJ. Mamy nadzieję, że niedługo spłyną kolejne akredytacje CSS WOPR.

 
VENI, VIDI, VICI
piątek, 15 września 2023 14:55

tama 2023 15 09 2023Kolejne szkolenie centralne uwieńczone sukcesem. Ciężko było, ale tylko na początku. Jednym w wodzie, innym na łodzi (wiatr dmuchał, a tor to tor…) jeszcze innym na wykładach, gdy „czepiająca się” kadra miała cały czas uwagi. Z biegiem dni okazało się, że woda i łódka nie są takie straszne, a kadra w sumie miała rację. W trakcie szkolenia były również zwątpienia w siebie, w swoje siły, w swoją wiedzę. Ale nasze słabości są tylko w głowie. Skoro kandydaci przeszli w swoich jednostkach weryfikację to Tama im nie straszna. Spartańskie warunki, „szybkie” jedzenie, wachty porządkowe i sprzętowe, a także woda i te wykłady „do rana” to specyfika tych szkoleń. Po Tamie nic ich nie zagnie. Czy są jakieś złe strony? Na pewno. Zawsze coś jest nie tak. Ale czy Tama spełnia swoją rolę, usystematyzowania systemu, nauczenia, a przede wszystkim zgrania grupy w trudnych warunkach (takie „friendship”)? Na to pytanie odpowiedzieć muszą (i mogą) tylko Ci co tam byli, widzieli i zwyciężyli.
Szkolenie zakończyło się egzaminem w niedzielę. Pierwszy raz na świeżym powietrzu, a nie na Sali wykładowej.
Efektem są nowi Starsi Ratownicy Wodni: Krzysztof, Jakub, Grzegorz, Marcin, Marek, Mirosław, Andrzej, Paweł, Kacper, dwóch Michałów i rodzynek Martyna oraz nowi Instruktorzy WOPR: Wojtek, Marcin, Grzegorz, Janusz, Jakub i Antoni.
Również praca asystentów podlegała ocenie. Ci pierwszorazowi: Marcin, Agnieszka i Maria (kierownicy wciąż dyskutują i rozważają) i trzeciorazowa Ada (po dwóch zaliczonych asystach stanowiła wsparcie) mieli dużo pracy.
Gratulacje dla wszystkich.

 
JESIENNE JET-SKI W DŹWIRZYNIE
piątek, 15 września 2023 14:31

jet ski logs 15 09 2023Rusza 15-17 września, organizowane przez WOPR Województwa Zachodniopomorskiego Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa z wykorzystaniem skutera ratowniczego poziomy „A” i „B”. Szkolenie odbędzie się w Stanicy Wodnej w Dźwirzynie (ul. Jachtowa)., Wszelkie informacje chętni znajdą pod linkiem (skutery Dźwirzyno) a zapisy poprzez FORMULARZ. W trakcie szkolenia istnieje możliwość odbycia stażu asystenckiego dla kandydatów na ILS Jet-Ski Instructor.
Szkolenie obejmuje zakres wiedzy na stopnie stażysty i operatora skutera ratowniczego w oparciu o akredytowany program szkoleniowy Zarządu Głównego WOPR. Absolwenci po ukończeniu szkolenia mogą wystąpić o certyfikat stażysty i operatora skutera ratowniczego WOPR, a następnie posiadając ukończony poziom „B” o certyfikat ILS Jet-Ski Operator.

 

 
REPREZENTACJA NARODOWA POLSKI – BRUGGE 2023
poniedziałek, 11 września 2023 09:36

elc logsRozpoczęło się zgrupowanie Reprezentacji Polski przygotowujące do wyjazdu na Mistrzostwa Europy w Ratownictwie Wodnym jakie w dniach 17-22 września odbędą się w belgijskim Brugge. Na wniosek trenera reprezentacji Sławomira Juszkiewcza po otrzymaniu opinii Komisji Sportu decyzją Prezesa WOPR powołania otrzymali:

 • Alicja Tchórz - Dolnośląskie WOPR
 • Paula Żukowska - WOPR Województwa Wielkopolskiego
 • Victoria Kocjan - MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle
 • Aleksandra Cieplak - MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle
 • Karolina Faszczewska - CKS Szczecin
 • Joanna Czok - MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle
 • Kacper Majchrzak - WOPR Województwa Wielkopolskiego
 • Wojciech Kotowski - CKS Szczecin
 • Adam Dubiel - WOPR Województwa Wielkopolskiego
 • Tymoteusz Świecak - Dolnośląskie WOPR
 • Hubert Nakielski - WOPR-OS w Ostrołęce
 • Michał Poprawa - MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle

Oraz zawodnicy rezerwowi Anna Dowgiert (WOPR Województwa Wielkopolskiego), Aneta Drabik Aneta (MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle), Mateusz Grabski (CKS Szczecin) i Maciej Matyjasek (MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle).
Pierwszy raz na zawodach zostanie rozegrana nowa konkurencja 100 m Ratownik (100 m Lifesaver), której zasady zostały wprowadzone w maju tego roku. Zawodnikom życzymy powodzenia i szczytowej formy. Juniorzy dwa tygodnie temu zdobywali tytuły mistrzowskie. Oby i w Belgii było podobnie, a nawet lepiej.

 
SZKOLENIE DLA „MALUCHÓW” WOPR ILS K9
wtorek, 05 września 2023 15:21

maluch logsPierwsze „koty” za płoty. W tym wypadku przysłowie bardzo przeciwstawne do sytuacji, ale oddaje sens działań Komisji WOPR K9. Rusza pierwsze szkolenie realizowane w ramach programów szkoleń zespołów ratowniczych WOPR (ratownik-pies) akredytowanych przez ILS. Ruszamy z podstawowym programem dla przewodników psów najmłodszych. Już 23 września 2023 roku w Lipnie (organizatorem jest Lipnowskie WOPR) odbędzie się szkolenie poziomu JUNIOR ILS K9. Ten poziom szkolenia otwiera ścieżkę do dalszych szkoleń i pozwala używać logo WOPR i ILS w działaniach promocyjnych i edukacyjnych. Zgłoszenia (formularz tutaj) proszę kierować na adres poczty elektronicznej Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  No to naprzód „maluchy”

 

 
DRONY W TAMIE
poniedziałek, 04 września 2023 15:56

fly to res logsDwa lata temu po raz pierwszy, a na tegorocznej Tamie ponownie latają drony. Ten pożądany przez wielu, niepozorny, a zarazem posiadający wiele możliwości dla ratowników bezzałogowy statek powietrzny staje się jak RIB, skuter czy quad niezbędnym sprzętem szczególnie przy działaniach prewencyjnych i poszukiwawczych. Tym razem gościem WOPR na szkoleniach SRW i IWOPR był Maciek Dziubich właściciel firmy Time to Fly, Prezes Sopockiego WOPR oraz współpracownik SAR właśnie w zakresie wykorzystania BSP w działaniach ratowniczych.
Coraz więcej jednostek jest wyposażanych w ten rodzaj sprzętu, coraz więcej ratowników posiada uprawnienia do ich pilotowania, ale czy sama umiejętność kierowania dronem wystarczy? Czy licencja idzie w parze z wiedzą i kwalifikacjami w zakresie działań ratowniczych? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość, a problem wykorzystania BSP w ratownictwie wodnym oraz przygotowania ratowników do ich obsługi powinien być również tematem prac Komisji szkoleniowej.

 

 
KOMISJA SZKOLENIOWA WOPR W TAMIE
wtorek, 29 sierpnia 2023 16:00

wopr logs 29062023Przewodniczący Komisji Szkoleniowej WOPR Instruktor Wykładowca Tomasz Białkowski zwołał spotkanie komisji na weekend 9 – 10 września w Centralnym Ośrodku Szkolenia w Tamie. Do spotkania zostały również zaproszone osoby zajmujące się szkoleniem w jednostkach wojewódzkich. Prace mają być prowadzone na temat:

 • Programów szkoleń ratowniczych
 • Programów szkoleń specjalistycznych

 • Sposobie uzyskiwania stopnia Instruktora CSS

 • Opracowania jednolitego wzoru prezentacji do szkoleń na stopień Ratownika Wodnego

 • Powołanie nowych członków Komisji Szkoleniowej

a także przedstawienie badań w zakresie skuteczności skoków ratowniczych, sposobów holowania (żeglarski), oraz zasadności wprowadzenia do szkolenia elementów psychologii dotyczących sposobów radzenia sobie ze stresem.
Wszyscy prezesi jednostek wojewódzkich otrzymali pismo w tej sprawie. Spotkanie będzie skorelowane z posiedzeniem Prezydium ZG WOPR i egzaminami końcowymi SRW i IWOPR 2023.
O szczegóły prosimy się zwracać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 42

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3