|
KOMUNIKATY
środa, 08 marca 2023 08:50 |
W dniach 16-18 marca 2023 roku w ramach zawodów Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym w Warszawie zostanie zorganizowany międzynarodowy kurs sędziów zawodów basenowych – ILS International Referee Pool & SERC - poziom „B”. Szkolenie będzie prowadzone przez instruktorów - sędziów międzynarodowych klasy A i B – członków Sport Commission ILSE. Będzie to również wstępna kwalifikacja sędziów na Mistrzostwa Europy Juniorów w Ratownictwie wodnym – Polska 2023, jakie odbędą się w II połowie sierpnia w Gorzowie Wielkopolskim i Międzyzdrojach. Kandydaci do szkolenia (wykłady, praktyka i egzamin ILS) proszeni są o zgłaszanie się na formularzu (TUTAJ). Dodatkowe informacje można uzyskać u organizatora pod nr telefonu: 798 006 651 lub za pośrednictwem FaceBook. Szkolenie prowadzone jest w języku angielskim.
|
wtorek, 28 lutego 2023 09:06 |
W nocy z 5 na 6 lutego wielkie trzęsienie ziemi nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Zginęły dziesiątki tysięcy osób, setki tysięcy straciło domy. Wielka tragedia. Z pomocą ruszył cały świat, a szczególnie ratownicy i niezastąpione psy do poszukiwań ludzi w gruzowiskach. Są lepsze niż jakakolwiek aparatura. Jednym z nich był PROTEO z Meksyku. Uratował dwie osoby. Do domu jednak nie wrócił. Oddał najwyższą cenę, zginął podczas pracy. Czy to psy gruzowiskowe, lawinowe czy wodne. Czy to psy tropiące, terapeutyczne czy będące przewodnikami - dają całą psią dusze w to co robią. Pamiętajmy o tym.
Komisja WOPR K9

|
środa, 25 stycznia 2023 10:32 |
Ukazał się pierwszy numer kwartalnika zajmującego się w szczególności sprawami ratownictwa wodnego. Można go nazwać „naszym” – rozumianym jako „całego środowiska ratowniczego” – czasopismem, bo nie ogranicza się tylko do dotychczasowych standardów, ale wychodzi naprzeciw zarówno nowym technologiom, innym niż dotychczasowe spojrzeniu na ratownictwo oraz osobowościom jakie w ratownictwie wodnym wyrosły w ostatniej dekadzie. Urszula Wieczorek - Redaktor Naczelna czasopisma - w tej trudnej w naszym kraju sytuacji dla rozwoju ratownictwa (rozumianego jako coś więcej niż tzw. „basenowe ratowaczenie”) wydawałoby się ma wadę, która nie pozwoli na dobre pisanie. Wada ta okazuje się jednak największą zaletą. Jest spoza naszego środowiska, spoza podziałów i patrzy na nas jako na zapaleńców i fanatyków dobrego, prawdziwego ratownictwa. Widzi nas jako nie tyle niedocenianych co niezauważanych w swojej codziennej pracy, aż do długich weekendów kiedy utonięcia stają się problemem medialnym – też zresztą chwilowym. Dziękując za ten pierwszy numer, życzymy powodzenia w redagowaniu kolejnych, oby tak samo dobrych, a może i lepszych, ciekawszych. Wszak osoba z zewnątrz może zauważyć to czego my już nie dostrzegamy. Gratulacje dla całego zespołu Agencji Promocji Sportu.
|
|
wtorek, 10 stycznia 2023 14:56 |
Zima w tym roku „skromna” ale zawody narciarskie i Centralne Szkolenie Specjalistyczne z zakresu Ratownictwa na akwenach pokrytych lodem planujemy. Z uwagi na wymogi sprzętowe (w tym trap pneumatyczny, systemy lodowe) dość rzadko organizowane jest szkolenie poziomu „B”. Tym razem prawdopodobnie się uda tylko … czekamy na lód. W dniach 20-22.01.2023 roku zostanie w Warszawie zorganizowane szkolenie poziomów „A” i „B”. Już dzisiaj zapraszamy do rejestracji (tutaj). Organizator liczy się z możliwością zarówno przełożenia szkolenia, jak i – oby nie – odwołania go z uwagi na aurę. Ale jesteśmy dobrej myśli, szczególnie, że w ostatnich latach było dość mało szkoleń centralnych z tego zakresu, a są one wymagane do szkoleń na wyższe stopnie ratownicze i instruktorskie. Szczegóły na FaceBook. Może przyjdzie nam jeździć do Skandynawii?
|
poniedziałek, 02 stycznia 2023 08:48 |
Tuż przed świętami Komisja Szkoleniowa WOPR wystąpiła z inicjatywą rozszerzenia naszej bazy sportowej o konkurencje zimowe. I nie chodzi tu bynajmniej o lodowe pływanie czy morsowanie, a o aktywność również związaną z wodą ale … w postaci śniegu, niekiedy lodu. Ponieważ aktywność fizyczna pod każdym względem jest potrzebna, a zimą, gdy nie mamy plaż i koni mechanicznych na wodzie można poszusować, inicjatywa zyskała poparcie. Motorem pierwszych takich zawodów jest sam Przewodniczący Komisji, Instruktor Wykładowca WOPR Kol. Tomasz Białkowski, którego informację dla chętnych o tym wydarzeniu załączamy i zachęcamy do udziału. Miło się będzie spotkać w odmiennych warunkach niż zwykle.
DODATKOWE INFORMACJE
|

|
czwartek, 22 grudnia 2022 15:50 |
Na XIII Zimowych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym jakie odbyły się w Szczecinie padło aż 13 nowych Rekordów Polski. Trzy z nich ustanowione w kategorii Open przez Kacpra Majchrzaka (200 m z przeszkodami z czasem 1:54,57), Krystiana De Ruiter (50 m holowanie manekina w płetwach z czasem 00:20,28) oraz zespół Radosław Rogoziński i Mateusz Grabski (w konkurencji rzut pokonali wszystkich z czasem 10,16) Natomiast w kategorii junior młodszy padło aż osiem nowych Rekordów Polski. Trzy z nich ustanowił Tobiasz Staszkiewicz: raz samotnie (50 m holowanie manekina z czasem 34,69), a dwukrotnie w sztafecie wspólnie z Oliwerem Grządkowskim, Oskarem Raczewskim i Maksymilianem Bitnerem w sztafetach (4 x 25 holowanie manekina w czasie 1:27,99, 4 x 50 holowanie manekina z pasem w czasie 1:44,93)
Również dwa Rekordy Polski w kategorii junior młodszy ustanowili: Weronika Markiewicz w konkurencjach z manekinem (50 m holowanie z czasem 40,00 i 100 m kombinowane z czasem 1:21,61) oraz Piotr Kępczyński raz indywidualnie (100 m holowanie manekina w płetwach z czasem 54,17), a raz w zespole z Krzysztofem Wolkiewiczem w konkurencji rzut liną (17,49). Stawkę rekordzistów w tej kategorii alfabetycznie zamyka Wiktoria Żamojdzin, która od niedzieli jest najlepsza w Polsce w konkurencji 100 m holowanie manekina w płetwach (1:02,37).
W kategorii młodzików najlepsze wyniki w kraju osiągnęli Borys Struszczak (50 m holowanie manekina z czasem 00:37,40) i Gabriela Karkocha (100 m holowanie manekina z pasem w czasie 1:11,12).
Gratulujemy wszystkim Rekordzistom Polski. Noście ten tytuł z dumą. |
wtorek, 20 grudnia 2022 00:00 |

Przypominamy Kolegom Instruktorom Wykładowcom i Instruktorom WOPR o obowiązku złożenia do Biura Zarządu Głównego WOPR rocznych sprawozdań do końca roku 2022 roku. wg określonego wzoru (do pobrania). Skan sprawozdania można przesłać pocztą elektroniczną na adres
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
ale należy je również niezwłocznie dosłać w oryginale do biura ZG WOPR, za co odpowiedzialni są prezesi jednostek wojewódzkich. Komisja szkoleniowa przypomina, że nie należy wpisywać (a już na pewno nie wysyłać skanów) wszystkich uzyskanych w swojej karierze uprawnień, a tylko te uzyskane w roku sprawozdawczym, a więc tym razem w 2022. Zarząd Główny WOPR przypomina, że Instruktorzy, którzy nie wywiązują się z obowiązku sprawozdawczego i nie znajdą się na wykazie uprawnionych do prowadzenia szkoleń i egzaminowania na rok 2023 nie mogą realizować szkoleń zakończonych nadaniem przez właściwych prezesów stopni WOPR. Niestety zdarzają się takie przypadki i wprowadzeni przez takich instruktorów w błąd ratownicy nie mogą ubiegać się o dalsze szkolenia, korzystać z ulg czy też otrzymać certyfikatów międzynarodowych. ZG WOPR oraz Komisja szkoleniowa zwracają się z prośbą do prezesów jednostek WOPR o dopilnowanie spraw waszych instruktorów. Na Wykazie … nie znajdą się również osoby, których sprawozdanie nie zostanie zaakceptowane przez prezesów wojewódzkich oraz tacy, którzy nie figurują w Centralnej Ewidencji Członków WOPR. W roku 2023 zostanie uruchomiony elektroniczny system ewidencji Członków WOPR i do danych w tym wykazie zostaną wpisane wyłącznie osoby wypełniające obowiązki sprawozdawcze. System nie dopuści do dokonania wpisu zdobytych stopni przez ratowników ze szkoleń prowadzonych przez instruktorów nie znajdujących się w wykazie. Lista Instruktorów zostanie zamieszczona na stronie zgwopr.pl w styczniu 2023 roku, a uaktualniana będzie 15 marca, 31 maja i 15 września, a o absolwentów szkolenia IWOPR w Tamie - bezpośrednio po kursie. Jednocześnie informujemy zainteresowanych, że umieszczenie w Wykazie Instruktorów CSS WOPR wymaga przesłania do Biura ZG WOPR kopii stosownych dokumentów oraz posiadania wpisu do Centralnej Ewidencji Członków WOPR. Prosimy więc o uzupełnienie dokumentacji. Instruktorzy, którzy:
- nie przekazali w latach poprzednich kserokopii stosownych dokumentów (skany uprawnień, patentów, zaświadczeń, dyplomów) prosimy o ich uzupełnienie, ale prosimy nie przesyłać już raz wysłanych kopii dokumentów.
- nie prowadzili szkoleń w roku 2020 a chcą zachować ciągłość uprawnień - prosimy o wysyłanie sprawozdania tylko ze stosownymi podpisami i pieczątkami.
Zarówno brak sprawozdania lub niekompletna dokumentacja spowoduje niezamieszczenie na ww. wykazie co powoduje brak możności prowadzenia szkoleń na stopnie WOPR i Centralnych Szkoleń Specjalistycznych, dokonywania wpisów w legitymacji WOPR oraz egzaminowania na stopnie WOPR i ILS. Osoby z wpisami instruktorów nie posiadających ww. uprawnień nie będą mogły ubiegać się o nadanie certyfikatów międzynarodowych, a odbyte szkolenia nie będą uznane jako spełnienie warunków dalszych szkoleń.
|
czwartek, 08 grudnia 2022 12:12 |
Jak co roku w grudniu, tym razem w Szczecinie na 50-metrowej pływalni Floating Area, zostaną rozegrane kolejne, już XIII Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. Organizatorzy: Urząd Miasta Szczecin, Młodzieżowy Klub Sportowy CKS – SMS Szczecin oraz Komisja ds. Sportu WOPR zapraszają w dniach 17-18 grudnia 2022 do udziału i sportowej rywalizacji o medale i tytuły mistrzowskie. Dwanaście konkurencji basenowych rozgrywanych zostanie zgodnie z Regulaminem ILS, a przestrzegania zasad nadzorować będzie 20 sędziów klasy krajowej i międzynarodowej. Zawodnicy wystartują w kategoriach młodzik, junior młodszy, junior oraz open. Informacje z przebiegu XIII Zimowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym będą na bieżąco przekazywane na naszych mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). Będzie na co popatrzeć, bo w najwyższych kategoriach wystartują aktualni Wicemistrzowie Świata i Mistrzowie Europy.
|
wtorek, 22 listopada 2022 08:53 |

Wychodząc naprzeciw sygnałom i prośbom dzieci i rodziców, w dniu 3 grudnia 2022 roku na pływalni w Skierniewicach zostaną zorganizowane zawody w formule Mistrzostw Polski Młodzików Młodszych w Sportowym Ratownictwie Wodnym. Zawody wspiera Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Prezydent Miasta Skierniewice. Konkurencje są oczywiście odpowiednio dobrane dla 9, 10 i 11-latków w zakresie dystansu, i możliwości technicznych naszych najmłodszych. Profesjonalna organizacja, obsługa elektroniczna, sprzęt i obsługa sędziowska zgodne z wymogami ILS nadają odpowiednią rangę zawodom i pozwalają dzieciom przeżyć to co przeżywają ich starsi koledzy na mistrzostwach Polski, Europy, Świata. Sportowe ratownictwo wodne jako jedna z form profilaktyki zapobiegania utonięciom wpisuje się w główny cel WOPR – zmniejszenia liczby utonięć. Poprzez propagowanie współzawodnictwa ratowników wodnych, przez zachęcanie od najmłodszych lat do kontaktu z wodą – tu kontaktu sportowego – zmniejszamy wydatnie liczbę osób nieradzących sobie w wodzie, a podnosimy liczbę tych co będą potrafić pomóc tonącemu. |
czwartek, 27 października 2022 08:39 |
Z inicjatywy Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu Pana Mateusza Ferensa, na obiektach Miasta i OSiR w dniach 20 – 21 października 2022 roku we współpracy z Rejonowym WOPR Zamość i Akademią Zamojską odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo uczestników rekreacji ruchowej”. W Zamojskim Ratuszu, dyskutowano nad obszarami na jakie organizatorzy wypoczynku powinni zwracać uwagę. Po części poświęconej logistyce i organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, przyszedł czas na bezpieczeństwo na obszarach wodnych, a szczególnie podczas kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Profilaktyka utonięć i zadania dla Polski wynikające z rezolucji ONZ w sprawie Zapobiegania Utonięciom przewodziły sesji popołudniowej, gdzie uczestnicy prowadzili ożywioną dyskusję o tym jak zapobiegać i jak przeciwdziałać negatywnym zjawiskom prowadzącym do wypadków. Moderatorami i wzywanymi do dyskusji byli przedstawiciele środowiska akademickiego: Tomasz Zalewski (Uniwersytet Szczeciński) i Florian Parnicki (Akademia Zamojska) - nota bene obaj są instruktorami wykładowcami WOPR - oraz przedstawiciele WOPR: Paweł Błasiak i Piotr Synowiec – członkowie ZG. Drugi dzień to warsztaty dla ponad pięciuset uczniów z zamojskich liceów. Pierwsza, pomoc, ratownictwo wodne, bezpieczeństwo w rekreacji ruchowej, bezpieczeństwo na drogach i podczas wypoczynku, a po południu koncert na Rynku Wielkim był ukoronowaniem inicjatywy OSiR, Akademii Zamojskiej i WOPR Zamość.
|
|
|
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
|
Strona 5 z 38 |
|
ZMIEŃ JĘZYK

KARTA IDENTYFIKACYJNA
CZŁONKA WOPR

|