wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
PROFESOR ARKADIUSZ
czwartek, 25 maja 2023 08:01

profesor stanula zdjW dniu 22 maja 2023 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Instruktor Wykładowca WOPR (nr 822) Arkadiusz Stanula ze Śląskiego WOPR otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy stopień profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej. Profesor Stanula obecnie jest Prorektorem do spraw promocji i sportu na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Pływacka pasja z młodzieńczych lat zaowocowała działalnością w strukturach Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przeszedł wszystkie szczeble w ratownictwie wodnym uzyskując prawie trzy dekady temu stopień Instruktora WOPR a następnie Instruktora Wykładowcy. Wyszkolił wielu ratowników wodnych u siebie, na Śląsku, ale i na kursach SRW i IWOPR w Tamie. Autor wielu publikacji z ratownictwa wodnego, w tym programów szkolenia na poszczególne stopnie i szkoleń specjalistycznych. Kierował Komisją Szkoleniową Śląskiego WOPR. Przez 18 lat pełnił stanowisko Dyrektora MOSiR-u w Żorach. W imieniu wszystkich członków WOPR, Gratulacje i powodzenia w dalszej drodze.

 
#GoBluePoland
środa, 24 maja 2023 22:22

go blue logsW dniu 17 maja odbyło się spotkanie Komisji profilaktyki w poszerzonym składzie o organizacje uczestniczące w działaniach związanych ze Światowym Dniem Zapobiegania Utonięciom. #GoBluePoland – bo pod takim szyldem działamy wszyscy w celu zmniejszenia liczby utonięć – to ruch społeczny, to szerokie działanie nie tylko WOPR, ale przede wszystkim organizacji, podmiotów i osób, którym zależy na bezpiecznym korzystaniu z wód, bezpiecznej kąpieli, bezpiecznej rekreacji wodnej. Jednostki i organizacje WOPR ze Szczecina, Opola, Warszawy, Sopotu i Koszalina oraz Pływacki Patrol, Baltic Rescue Team, Fundacja Bezpiecznie do Brzegu to dopiero wstępna lista osób jakie biorą udział w przygotowaniu tego święta. Zapraszamy do współpracy wszystkich. Najszybszy kontakt przez Przewodniczącą Komisji profilaktyki WOPR (IWOPR 1239) Marię Adamczyk z WOPR Województwa Zachodniopomorskiego.

 

 

 
OBOZY SPORTOWEGO RATOWNICTWA WODNEGO 2023
czwartek, 27 kwietnia 2023 08:59

lifesaving camp logsMając na względzie rozwój ratownictwa wodnego również jako dyscypliny sportowej rozgrywanej na plażach (konkurencje oceaniczne) pod patronatem WOPR organizowane są dwa obozy (zgrupowania) sportowe:

Centralnym Ośrodku Szkolenia WOPR w Tamie w terminie 29 lipca – 12 sierpnia 2023, dla dzieci i młodzieży 12 – 17 lat (kategorii młodzik i junior) – obóz szkoleniowo - kondycyjny, na którym nie zabraknie również i ćwiczeń typowo ratowniczych: szkolenia motorowodnego, technik linowych (poziom „A”) oraz na stopień ILS Lifesaver (zgłoszenia).
Zegrzu Południowym w terminie 14 – 21 lipca 2023 dla bardziej zaawansowanych zawodników (junior i open), przygotowujące do Morskich Mistrzostw Polski w Morskim Ratownictwie Wodnym (Gdańsk 2023). Tu oprócz plaży zapowiadają się treningi na pływalni – drżyjcie mistrzowie ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).
Na obu obozach kadrą są licencjonowani trenerzy i instruktorzy dyscypliny sportu ratownictwo wodne oraz Instruktorzy WOPR i Centralnych Szkoleń Specjalistycznych WOPR.

 

 
KOLEJNI WOPR-OWCY W STRUKTURACH ILS
środa, 26 kwietnia 2023 08:58

u.zdanowiczZ przyjemnością informujemy, że decyzją Prezydenta ILS Grahama Forda lekarz Reprezentacji Narodowej WOPR w Sportowym Ratownictwie Wodnym dr Urszula Zdanowicz została nominowana do nowopowstałej komórki medycznej Therapeutic Use Exemptions Committe (TUEC) przy ILS Sport Commission.
Dr Zdanowicz jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz stypendystą Harvard Medical School (USA), Gesellschaft für Orthopädisch (Austria). Posiada certyfikat w zakresie chirurgii ortopedycznej i traumatologii sportowej. Była lekarzem Kadry Narodowej Polskiego Związku Pływackiego oraz w komisjach medycznych Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz lekarzem w ekipie Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Jest członkiem Instytutu McGowan na Uniwersytecie w Pittsburghu zajmującego się ortopedią kolana oraz regeneracją wiązadeł i ścięgien.
Pracowała w szpitalu dziecięcym w Warszawie, w Carolina Medical Center (Lux Med.) gdzie była również Dyrektorem naukowym, a obecnie ordynatorem oddziału ortopedii w Enel-Med i Dyrektorem Medycznym Enel-Sport.
Życzymy powodzenia.

 

 

 
RADA NAUKOWA WOPR - REAKTYWACJA
wtorek, 25 kwietnia 2023 10:40

rada naukowa logotW dniu 23 kwietnia 2023 roku w Warszawie w siedzibie WOPR gościliśmy ludzi nauki, którzy z inicjatywy Instruktor WOPR Beaty Zysiak – Christ z Dolnośląskiego WOPR, spędzili na owocnych rozmowach kilka godzin. Zaproszeni: Grzegorz Konieczny, Dariusz Skalski, Andrzej Płaczek i Dariusz Timler (trzy osoby z przyczyn służbowych nie mogły zjawić się osobiście) identyfikują się z działaniami WOPR i w swoich dziedzinach naukowych prowadzą działania ukierunkowane na szeroko rozumiane ratownictwo wodne – profilaktykę, szkolenia czy działania medyczne.
Rozmowy, plany i zasady współpracy zaowocowały sporządzeniem wniosku do Prezydium Zarządu Głównego WOPR o reaktywację Rady Naukowej WOPR, powołanie przewodniczącego i składu Rady. Zebrani wskazali konieczność wprowadzenia zmian w Regulaminie Rady oraz ustalili zasady spotkań i organizacji konferencji i warsztatów. Wniosek złożony na ręce prezesa zostanie przedstawiony do decyzji Prezydium ZG WOPR na najbliższym posiedzeniu.

 

Więcej…
 
NOWE WŁADZE PKOl
poniedziałek, 24 kwietnia 2023 09:37

mandat 163 pkolW dniu 22 kwietnia 2023 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborcze Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którego WOPR od 2012 roku jest członkiem prawnym. Po 13 latach pełnienia funkcji o reelekcje nie ubiegał się dotychczasowy prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.
Stu sześćdziesięciu ośmiu delegatów z polskich związków sportowych i organizacji związanych ze sportem dokonało wyboru nowego prezesa, którym został Radosław Piesiewicz (prezes Polskiego Związku Koszykówki) oraz zarządu i komisji rewizyjnej.
W skład zarządu weszli również przedstawiciele sportów nieolimpijskich. Czy będzie to nowe otwarcie na sport bardziej masowy, bardziej powszechny? W dużej mierze olimpijczycy zaczynają od sportów mało popularnych, mało znanych, nieolimpijskich. 

 

 

 

 
WIETRZNICE 2023 „A” i „B”
czwartek, 20 kwietnia 2023 14:01

 

wspip logs 2W dniach 12 - 14 maja – 2023 roku WOPR Gliwice organizuje Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych „Wietrznice 2023”. Na torze kajakowym oraz na Dunajcu będzie można zapoznać się z technikami ratowniczymi i uzyskać kwalifikacje stażysty (poziom A) i ratownika (poziom B). Kompetencje do podejmowania działań ratowniczych na rzekach o szybkim nurcie to jedna z ważniejszych umiejętności w pracy ratownika. Chętni do wzięcia udziału oraz ratownicy zdecydowani do podnoszenia kwalifikacji w zakresie kadry szkolącej i odbycia staży na poszczególnych szkoleniach proszeni są o zgłaszanie się do organizatora szkolenia (tutaj). Przypominamy, że szkolenie to jest wymagane do podniesienia kwalifikacji w zakresie stopnia Starszy Ratownik Wodny.

 

 

 
JET SKI CZYLI SKUTERY W RATOWNICTWIE WODNYM
wtorek, 11 kwietnia 2023 16:08

jet ski kontur 11 04 2023Sezon letni zbliża się wielkimi krokami i ruszają letnie Centralne Szkolenia Specjalistyczne WOPR. Jako pierwsze rekomendujemy szkolenie na stopień stażysty i operatora skutera ratowniczego, które organizuje WOPR Województwa Zachodniopomorskiego.
W dniach 12-14 maja 2023 roku w Dźwirzynie – Marinie pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej z uprawnieniami WOPR i ILS będzie można poznać tajniki skutera z platformą ratowniczą, procedury bezpiecznego i skutecznego jet ski 11 04 2023ratowania oraz techniki wykorzystania tego sprzętu na fali i przyboju. W porozumieniu z organizatorem chętni do zdobycia międzynarodowych kwalifikacji instruktorskich (ILS Jet Ski Instructor) mogą odbyć niezbędne praktyki asystenckie.

Zapraszamy do udziału. (Zapisy)

 

 

 

 

Wielkanoc 2023

 

 

 

 
KOMISJA WOPR K9 … NIUCHA I SZUKA
czwartek, 30 marca 2023 13:21

niuchaW dniach 25 - 26 marca 2023 roku Twierdza Modlin gościła zespoły WOPR K9 - przewodników psów ratowniczych i ich psy. Jako jedna z grup ratowniczych uczestniczyli w seminarium wprowadzającym z wykrywania zwłok na lądzie i z wody. Zajęcia prowadził Jocke Berlin ze Szwecji, niekwestionowany autorytet z zakresu operacyjnej pracy z psami poszukiwawczymi. Dwa dni zajęć przyniosły efekty w postaci wiedzy, metodyki prowadzenia szkoleń oraz rozwiązywania sytuacji problemowych w czasie treningów i pracy psów.
Poszukiwanie zwłok w wodzie to jedno z trudniejszych zadań dla psich ratowników, ale jednak potrzebnych. Węch psa jest sprawniejszy od ludzkiego około 60-krotnie. Wyczuje elementy i ślady, których sonar, noktowizor lub kamera termowizyjna pominą. Zadaniem przewodnika jest takie ułożenie psa, aby pracował chętnie. Pies natomiast pracuje najlepiej i najskuteczniej, gdy praca jest dla niego przyjemnością, kojarzy się z dobrze wykonanym zadaniem. Cóż, zupełnie jak ratowniczenie dla nas.

 

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
poniedziałek, 27 marca 2023 17:15

M BIAŁKOWSKIW piątek wieczorem, 24 marca, w wieku 79 lat odszedł z grona WOPR-owców na wieczną wachtę Starszy Ratownik WOPR Mieczysław „Maciek” Białkowski. Pierwsze stopnie w ratownictwie zdobywał już w latach 70-tych, a od roku 1978 pełnił funkcje Bosmana - Kierownika Centralnego Ośrodka Szkolenia WOPR na wodach górskich oraz posterunku alarmowego w Gródku n/Dunajcem. Nauczyciel, żeglarz, instruktor motorowodny. Od 1981 roku odznaczany kolejnymi honorowymi odznakami „Za Zasługi”, aż do odznaki Błękitnego Krzyża WOPR przyznanego dwa lata temu. Wychowawca wodniaków, ratowników, instruktorów WOPR.

…Będziesz teraz pływał po niebieskich wodach i tam pomagał ludziom jak pomagałeś na ziemi … „Maciek” wychował godnych następców.

Pożegnanie odbędzie się w dniu 30 marca 2023 roku o godz. 8:00 w kościele Matki Boskiej Niepokalanej w Nowym Sączu, a ostatnia droga rozpocznie się o godz. 10:00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Śniadeckich 19.

Cześć jego pamięci.

 

 
REKORDY POLSKI W WARSZAWIE
poniedziałek, 20 marca 2023 15:31

gp war picPierwsza rundaGrand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym za nami. Nie odbyło się bez trudności technicznych wymuszonych czasem i liczbą zawodników (jedna konkurencja została odwołana) ale jak na początek sezonu poszło wspaniale. W klasyfikacji generalnej Open wśród kobiet zwyciężyła Alicja Tchórz (Wrocław), przed Karoliną Faszczewską (Szczecin) i Weroniką Markiewicz (Gdańsk), a wśród mężczyzn Radosław Rogoziński przed Mateuszem Grabskim (obaj ze Szczecina) i Adamem Dubielem (Poznań).
Padło aż osiem Rekordów Polski: w sztafecie 4 x 25 m holowanie manekina drużyna CKS Szczecin (1:33,11), na 200 m z przeszkodami Alicja Tchórz (2:07,46), 50 m holowanie manekin wśród kobiet Karolina Faszczewska w kat. Open (0:35,08) i Weronika Markiewicz w kat. junior (0:36,44), a wśród mężczyzn w kat. Open Radek Rogoziński (0:28,07) i kat. Junior młodszy Tobiasz Staszkiewicz (0:32,46), 100 m ratowanie manekina w płetwach w kat. junior Dominik Kosowski (0:51,10), a w kat. junior młodszy Wiktoria Żemojdzin (1:01,72). Zawody były praktycznym zwieńczeniem kolejnego szkolenia dla sędziów międzynarodowych ILS, a praca naszych arbitrów była kontrolowana przez dwoje członków Komisji sportu ILSE, w tym Iana Hutchkins’a, który na Mistrzostwach Europy Juniorów w sierpniu w Gorzowie Wielkopolskim będzie w konkurencjach basenowych pełnił rolę Sędziego głównego.
Dziękujemy Dzielnicy Bielany, CRS Bielany i LIX LOMS „Kusy” za współpracę. Warto dodać, że podczas ceremonii otwarcia Burmistrz Dzielnicy Pan Grzegorz Pietruczuk zobowiązał się – jak podkreślił” „jak tylko ratownicy będą chcieli” – do corocznej współpracy w organizacji takich zawodów. Świetnie i z obietnicy na pewno skorzystamy.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 42

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3