KOMUNIKATY
AKTYWNI BŁĘKITNI
poniedziałek, 06 czerwca 2022 09:00

aktywni błekitni logJuż od 10 maja kiedy we Wrocławiu Dolnośląskie WOPR we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, rozpoczęło piknikiem serię festynów edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych dalsze imprezy są organizowane w kraju. W ostatni weekend ruszyło województwo mazowieckie gdzie dzieci pod kierunkiem ratowników WOPR i pracowników RZGW, a także Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Urzędu Żeglugi Śródlądowej biorą udział w ćwiczeniach, prelekcjach i konkursach z nagrodami oraz pokazach ratownictwa wodnego. Edukacja wodna, ochrona środowiska oraz bezpieczeństwo podczas rekreacji na wodzie to podstawowe obszary tych eventów, gdzie uczestnicy zdobywają wiedzę w tym zakresie. Aktywni Błękitni to już kolejny etap współpracy WOPR z Przedsiębiorstwem Państwowym Wody Polskie. Cieszymy się, że te nie odbywają się już w reżimie sanitarnym.

 
NOWI SĘDZIOWIE ILS
wtorek, 31 maja 2022 17:38

international referee pinW dniach 25 - 26 maja 2022 roku w Warszawie odbyło się szkolenie sędziów zawodów sportowego ratownictwa wodnego na poziomie międzynarodowym „International Referee B - Pool” oraz krajowym „National Referee C - SERC”. Oba szkolenia prowadził członek Komisji sportu ILSE Ian Hutchings z Wielkiej Brytanii. Szkolenia i egzamin realizowany był wyłącznie w języku angielskim. Wszyscy uczestnicy wykazali się gruntownym przygotowaniem i znajomością międzynarodowych przepisów sportowych (ILS Rule Book), a korzystając ze swojego i trenera doświadczenia rozwiązywali szereg kwestii spornych. A więc gratulacje dla absolwentów. Mamy więc w WOPR 13 sędziów międzynarodowych mogących sędziować zawody basenowe (w tym jednego z kwalifikacjami „A”, który będzie sędzią na tegorocznych „The World Games”), 4 oceanicznych i 2 SERC.
To już drugie szkolenie realizowane w Polsce na poziomie międzynarodowym. Kolejne planowane jest dla naszych, krajowych oraz z innych federacji sędziów oceanicznych (morskich) w Mielenku w dniach 21-22 lipca 2022 tuż przed Otwartymi Mistrzostwami Polski „International Polish Rescue Cup 2022 - GARMIN RESCUE HEROES”.
Na kolejne szkolenie międzynarodowe na kwalifikacje sędziów ILS klasy „B” zapraszamy 18 marca 2023 roku (sobota) w Warszawie - rezerwujcie terminy.

referee zdjęcie

 

 

 
I OTWARTE MISTRZOSTWA POLSKI RATOWNIKÓW WODNYCH W KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY
czwartek, 26 maja 2022 09:03

mprwwkppW dniach 20 - 22 maja 2022 roku w Skępe odbyły się zorganizowane przez Lipnowskie WOPR i WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod patronatem Starosty Lipnowskiego Krzysztofa Baranowskiego Mistrzostwa Ratowników Wodnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.Ratownicy z całej Polski i z różnych podmiotów uprawnionych (nie tylko jednostki WOPR) rywalizowały na zaaranżowanych przez arbitrów (czynnych ratowników systemu PRM) pod czujnym okiem Konsultanta Wojewódzkiego Medycyny Ratunkowej dr. Przemysława Paciorka. Gospodarz wydarzenia Starosta Lipnowski oraz powiat lipnowski ufundowali nagrody dla trzech pierwszych zespołów, które otrzymały plecaki medyczne PSP -R1o łącznej wartości ponad 10 tysięcy złotych.Pierwsze miejsce oraz puchar dla najlepszej jednostki województwa zdobyła Grupa Interwencyjna WOPR Włocławek, na drugim miejscu uplasowało się Lipnowskie WOPR , a na trzecim grupa SSWM KGHM.

Wielkie brawa dla organizatorów i wielkie podziękowania dla jednostek i podmiotów, bez których te zawody nie mogłyby się odbyć.

 
WIETRZNICE 2022 „A” i „B”
wtorek, 24 maja 2022 08:37

wietrznice logW dniach 31 maja - 2 czerwca odbędzie się Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych „Wietrznice 2022”. Kompetencje do podejmowania działań ratowniczych na rzekach o szybkim nurcie to jedna z ważniejszych umiejętności w pracy ratownika. Na torze kajakowym będzie można zapoznać się z technikami ratowniczymi i uzyskać kwalifikacje stażysty (poziom A) i ratownika (poziom B). Zapraszamy również chętnych ratowników do podnoszenia kwalifikacji w zakresie kadry szkolącej i odbycia staży na poszczególnych szkoleniach. Przypominamy, że szkolenie to jest wymagane do podniesienia kwalifikacji w zakresie stopnia Starszy Ratownik Wodny. Zgłoszenia przez aplikację (tutaj) lub (tutaj też)

 

 
GRATKA W TAMIE W TYM ROKU: IWOPR NR 1234
czwartek, 19 maja 2022 14:54

tama 2022 logTegoroczne kursy w Tamie na stopnie SRW, IWOPR odbędą się w terminie 3-11 września 2022 roku. W ostatnim roku z uwagi na warunki atmosferyczne nie odbyło się Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na obszarach pokrytych lodem. Z tego powodu Komisja szkoleniowa dopuszcza aby zostało ono uzupełnione w latach kolejnych przez uczestników tegorocznych szkoleń.
Kolejnym warunkiem uczestnictwa w kursie SRW jest zaliczenie CSS WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych. W tym roku jest ono realizowane w dniach 31.05 - 2.06.2022 roku na torze kajakowym Wietrznice (zgłoszenia tutaj). Z uwagi na koszt wynajmu toru szkolenie realizowane jest w dniach wtorek - czwartek co dla niektórych może być problemem.
Komisja szkoleniowa rozpatrzy indywidualne wnioski kandydatów na kursy SRW i IWOPR o przesunięcie zaliczenia szkolenia WSPiP na okres jesienny. Wniosek należy złożyć niezwłocznie wraz z uzasadnieniem niemożliwości uczestnictwa w najbliższym szkoleniu.
W tym roku uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani ze zmienionym Statutem WOPR oraz w ramach kursu zostaną zapoznani z systemem sportowego ratownictwa wodnego oraz ukończą teoretyczną część szkolenia CSS WOPR Sędzia zawodów WOPR.
Szczegóły i dokumentacja tutaj.

 
I ZNÓW JET-Y W DŹWIRZYNIE
czwartek, 19 maja 2022 12:59

JET SKI OPERATOR LOG

Po raz drugi w Dźwirzynie odbędzie się Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa z wykorzystaniem skutera ratowniczego poziomy „A” i „B”. Tym razem bez szkolenia instruktorskiego. Organizatorem jest ponownie WOPR Województwa Zachodniopomorskiego. ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ). Absolwenci po ukończeniu szkolenia i uzyskaniu kwalifikacji „Operator” mogą wystąpić do WOPR o certyfikat ILS Jet-Ski Operator.

 

 
ZAŚWIADCZENIA KPP – NADAL WAŻNE
poniedziałek, 16 maja 2022 13:36

ważne KPP logoZ dniem 16 maja 2022 roku weszły w życie przepisy ustalające stan zagrożenia epidemicznego na terenie całego kraju. Oznacza to odwołanie stanu epidemii i przejście w stan zagrożenia epidemicznego.
W związku z nadchodzącym sezonem kąpielowym WOPR zwraca uwagę, że obowiązujący art. 15 zzzzzi*) ustawy z dnia z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, ….(tekst jednolity Dz. U. 2021 poz. 2095 z pózn.zm.) przedłuża ważność zaświadczeń KPP, których termin ważności kończył się w dniu 14 marca 2020 roku lub później do 60 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego. Zniesienie stanu epidemii przy pozostaniu w stanie zagrożenia epidemicznego niczego nie zmienia w ważności posiadanych uprawnień przez ratowników wodnych.
Niemniej jednak WOPR rekomenduje prowadzenie szkoleń doskonalących i - jeżeli to możliwe - przystępowanie ratowników do egzaminów recertyfikacyjnych, z uwagi na podtrzymanie wiedzy i umiejętności. 

 

 

*) art. 15 zzzzzi W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii lub stanu klęski żywiołowej oraz w okresie 60 dni od dnia odwołania tych stanów, zachowują ważność: zaświadczenia o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika, zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika oraz zaświadczenia o zdaniu egzaminu potwierdzającego posiadanie tytułu ratownika, przez ratowników jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym …

 

 

 
55 LETNIE MISTRZOSTWA POLSKI W RATOWNICTWIE WODNYM
poniedziałek, 16 maja 2022 12:02

 55 letnie mpwrw

 

 

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY

 

 
BEZPIECZNA WODA 2022
czwartek, 12 maja 2022 16:15

bezpieczna wodaRusza kolejna kampania edukacyjna Ministerstwa Sportu i Turystyki dotycząca bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Akcja prowadzona jest we współpracy z MEiN, i MSWiA, przy wsparciu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.
W ramach tej akcji zostaną upowszechnione przez Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki broszury oraz plakaty „Bezpieczna woda”.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej ministerstwa (tutaj) oraz do pobrania materiałów informacyjnych w wersji elektronicznej, które dostępne są dla wszystkich chętnych na stronie internetowej lub poniżej.

 

BEZPIECZNA WODA - PLAKAT 

BEZPIECZNA WODA - BROSZURA

 

 

 

 
JET-SKI W DŹWIRZYNIE
czwartek, 28 kwietnia 2022 15:57

jet ski ins opeBiuro ZG WOPR z przyjemnością informuje, że ruszają Centralne Szkolenia Specjalistyczne WOPR. Jako pierwsze „wodne” jest organizowane w dniach 6 - 8 maja 2022 roku, przez WOPR Województwa Zachodniopomorskiego szkolenie z zakresu ratownictwa z wykorzystaniem skutera ratowniczego poziomy „A” i „B”. Szkolenie odbędzie się w Stanicy Wodnej w Dźwirzynie (ul. Jachtowa)., Wszelkie informacje chętni znajdą pod linkiem (tutaj).
Szkolenie obejmuje zakres wiedzy na stopnie stażysty i operatora skutera ratowniczego w oparciu o akredytowany program szkoleniowy Zarządu Głównego WOPR. Absolwenci po ukończeniu szkolenia mogą wystąpić o certyfikat stażysty i operatora skutera ratowniczego WOPR, a następnie posiadając ukończony poziom „B” o certyfikat ILS Jet-Ski Operator.
W trakcie szkolenia istnieje możliwość odbycia stażu asystenckiego dla kandydatów na ILS Jet-Ski Instructor.

 
BIURO NIECZYNNE

Informujemy o przerwie w funkcjonowaniu Biura ZG WOPR w dniach od 28.10.2022 r. do 02.11.2022 r. (włącznie).

 

 

 
GRAND PRIX POLSKI 2022 – RUNDY WIOSENNE
czwartek, 28 kwietnia 2022 15:04

Grand Prix Polski w RWDwie wiosenne rundy zawodów z cyklu Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym odbyły się w Warszawie (27 marca) i Kędzierzynie-Koźlu (23 kwietnia). Warszawa ugościła ratowników na obiekcie OSiR Ochota, a Kędzierzyn-Koźle na pływalni MOSiR.
Obie imprezy odbyły się pod honorowymi patronatami władz samorządowych: Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy Doroty Stegienki i Prezydent Miasta Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej. W otwarciu zawodów ze strony WOPR uczestniczyli Prezes Zarządu Głównego WOPR Paweł Błasiak i Przewodniczący Komisji ds. Sportu Dariusz Małkowski. W wiosennych rundach wzięło udział 231 w Warszawie i 128 w Kędzierzynie-Koźlu ratowniczek i ratowników z całej Polski. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie sportowym, a w Kędzierzynie-Koźlu ustanowiono trzy rekordy Polski. Karolina Faszczewska (CKS Szczecin) w konkurencji 50 m ratowanie manekina z czasem 35,10 s. oraz Natalia Pasek (WOPR Ruda Śląska) w konkurencji 100 m ratowanie z pasem z czasem 1.02.75 ustanowiła dwa rekordy kraju w kategorii junior i open.
Zawody były okazją do przeprowadzenia CSS WOPR Sędziów zawodów WOPR. Szkolenie prowadzili sędziowie międzynarodowi ILS klasy „A” i „B”.
Przypominamy sędziom „nieaktywnym” o możliwości odnowienia swoich uprawnień i przystąpienia w przyszłości do dalszych szkoleń sędziowskich (międzynarodowych i krajowych) Niebawem na stronie internetowej WOPR ukaże się aktualny wykaz sędziów zawodów WOPR na pływalni. (National Referee Pool „C”).

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 38

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3