Mistrzostwa Europy w Ratownictwie Wodnym
piątek, 31 lipca 2015 11:18

Już w poniedziałek rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Ratownictwie Wodnym, które w tym roku rozgrywane będą w Walii. Nasz kraj reprezentować będzie 12 zawodników:  Paulina Zatka (Wrocław), Agata Wiertel i Wiktoria Samuła (Lublin), Anna Nocoń (Ruda Śląska), Magdalena Wolny (Knurów), Nikola Vacek (Szczecin), oraz Adam Dubiel (Lublin), Wojciech Kotowski, Cezary Kępa i Alek Basowski (Szczecin), Michał Oleasz (Wrocław) i Bartosz Stanielewicz (Zgiersko- Łęczyckie WOPR).  Kadra została wybrana na podstawie wyników z czerwcowych Mistrzostw Polski rozegranych na wrocławskim basenie.

W kilku słowach przybliżę na czym polega ten mało popularny w Polsce sport. 

Całe zawody podzielone są na część basenową i część plażową. Obecne techniki holowania manekina stosowane podczas zawodów różnią się znacznie od tych, które ratownicy wykorzystują podczas codziennej pracy. W zawodach zwraca się szczególną uwagę na szybkość pokonania dystansu oraz na poprawne wykonanie elementów technicznych danej konkurencji. Jednak od zawsze ideą zawodów ratowniczych jest podnoszenie swoich umiejętności, przydatnych później do pracy nad wodą.

W czasie dwudniowej rywalizacji na basenie rozgrywanych jest 5 konkurencji indywidualnych: 200m pływanie z przeszkodami, 50m holowanie manekina, 100m holowanie manekina w płetwach, 100m ratowanie kombinowane, 100m ratownik oraz 4 konkurencje sztafetowe: 4x50m pływanie z przeszkodami, 4x25m holowanie manekina, 4x50m z pasem ratowniczym i rzut liną. Kolejna część zawodów odbywa się na plaży, gdzie rywalizujemy w konkurencjach: 400m pływanie w morzu, 90m sprint po plaży, flagi plażowe, wyścig z deską ratowniczą, sztafeta 4x90m sprint po plaży, deska podwójna oraz sztafeta z pasem ratowniczym.

Mistrzostwa Europy będą przystankiem w przygotowaniach do World Games Wrocław 2017, czyli Olimpiady Konkurencji Nieolimpijskich. Do startów w zawodach kadra przygotowywała się podczas pobytu na obozie w COS Wałcz, gdzie ćwiczono kondycję, szybkość oraz elementy techniczne pod czujnym okiem trenera Sławomira Juszkiewicza ze Szczecina. Ostatnim sprawdzianem przed wyjazdem do Walii był start na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim w Świnoujściu. Po bardzo dobrych wynikach naszej reprezentacji na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata i dobrze przepracowanym okresie przygotowawczym, liczymy na życiówki oraz wysokie miejsca naszych zawodników.

Powodzenia i trzymamy kciuki

 

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3