KOMUNIKATY
NASTĘPCY MISTRZÓW DEPCZĄ IM PO PIĘTACH
poniedziałek, 04 października 2021 17:58

WOPRSTOPERDopiero co powrócili z Mistrzostw Europy z medalami i tytułami, a już rosną im następcy bijący rekordy Polski. Na Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym rozegranych w ostatni weekend w Ostrołęce wystartowało 140 zawodników z 12 klubów. Bardzo dobra organizacja zawodów sprawiła, że zawodnicy walczyli o rekordy, a pływalnia Parku Wodnego „Aquarium” okazała się dla nich szczęśliwa. Juniorzy, juniorzy młodsi i młodzicy ustanowili tam sześć Rekordów Polski, przy czym nie którzy - jak to u nich bywa - nie spoczęli na jednym. I tak.
M. Grabski , J. Ćwikliński , K. Wróblewski, R. Rogoziński ustanowili dwa Rekordy Polski Juniorów: w sztafecie 4 x 25 m z czasem 1:10,00 i w sztafecie 4 x 50 m z pasem z czasem 1:34,85.
Wiktoria Żemojdzin pobiła dwa Rekordy Polski Młodziczek na 100 m ratowanie w płetwach z czasem 1:11,33 i na 100 m ratowanie z pasem z czasem 1:13,44.
Natomiast w konkurencji męskiej 100 m ratowanie z pasem dwa rekordy Polski ustanowili: Dominik Kosowski z czasem 1:02,60 w kategorii juniorów młodszych i Karol Rekowski z czasem 1:08,79 w kategorii młodzików.
W klasyfikacji generalnej zawodów Grand Prix Polski w Ostrołęce najlepszymi zawodnikami zostali:
Natalia Pasek WOPR Ruda Śląska kategoria junior oraz open
Viktoriia Tyshchenko CKS Szczecin kategoria junior młodszy
Wiktoria Żemojdzin CKS Szczecin kategoria młodzik
Hubert Nakielski WOPR-OS w Ostrołęce kategoria open
Kamil Bojarski WOPR-OS w Ostrołęce kategoria junior
Dominik Kosowski CKS Szczecin kategoria junior młodszy
Maksymilian Bitner CKS Szczecin kategoria młodzik
Gratulacje.

 
TROCHĘ PRZYKRO, ŻE W TĘ STRONĘ …
poniedziałek, 04 października 2021 07:18

 

lawbricksW dniu 29 września zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 września 2021 r. w sprawie kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym (Dz. U. 2021 póz. 1761). Środowisko ratowników wodnych oczekiwało tego rodzaju unormowania. Spodziewaliśmy się jednak wskazania nie tylko jakie dokumenty będą udokumentowaniem posiadanych kwalifikacji ale również jakie rodzaje kwalifikacji powinny być wymagane w zależności od rodzajów obszarów wodnych, na których ratownikom wodnym przyjdzie wykonywać swoje obowiązki oraz kto powinien, w zależności od obszaru, je określać.

Dokument natomiast wskazuje na pogłębiające się niezrozumienie ratownictwa wodnego. Wskazane w załączniku do rozporządzenia rodzaje uprawnień w znacznej większości nie niosą ze sobą kwalifikacji jakie mogą być przydatne ratownikowi wodnemu w podejmowanych działaniach ratowniczych: obserwacji, a następnie ewakuacji poszkodowanego z miejsca zagrożenia i udzielenia mu kwalifikowanej pierwszej pomocy w oczekiwaniu na przybycie Zespołu Ratownictwa Medycznego w celu odtransportowania do placówek medycznych - szpitali. Algorytm ten wskazuje na typowe działanie w ramach systemu PRM jako jednostki współpracujące z tym systemem. Dodatkowe kwalifikacje powinny zatem ratownikom służyć do sprawniejszego (co oznacza szybszego i bezpieczniejszego) ewakuowania osoby zagrożonej utratą życia lub zdrowia na obszarze wodnym.

Wydaje się, że rozbudowanie dodatkowych kwalifikacji o dokumenty oficerów mechaników czy operatorów komór dekompresyjnych, przy jednoczesnym pominięciu wypracowanych przez środowisko ratownicze szkoleń z zakresu umiejętności obserwacji, operatorów sprzętu ratowniczego czy ratownictwa na specyficznych obszarach wodnych - specjalizacji o programach szkoleń rekomendowanych przez międzynarodowe organizacje ratownicze - nie wydaje się być właściwym kierunkiem rozwoju ratownictwa wodnego.

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 150

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

 niw logo  

logo Programu PROO

 

na słupek niedzica 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3