KOMUNIKATY
PROFILAKTYKA NIEUSTANNIE
piątek, 14 października 2022 08:38

skalski pics 2W lipcu tego roku, w ramach obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Utonięciom, WOPR poprosiło o wypełnienie ankiety, w której jednym z pytań było: „Gdybyś miał nieograniczone możliwości, co chciałbyś zrobić, co powinno być zrobione, aby zmniejszyć liczbę utonięć?”. Z blisko 200 odpowiedzi jury składające się z członków WOPR, przedstawicieli organizacji oraz przedsiębiorstw jakie brały udział w przygotowaniu WDPD 2022 w Polsce, wybrało jedną, jaka w ich opinii stanowi kwintesencję wszystkich naszych działań, planów w zakresie realizacji celu głównego WOPR – zmniejszenia liczby utonięć. Ankieta dla jury była anonimowa. Po wyborze najbardziej trafnej odpowiedzi rozkodowane zostało imię i nazwisko autora.
Z jednej strony zdziwienie, a z drugiej jednak oczywistość, że to właśnie Dariusz Skalski, wieloletni ratownik, instruktor, akademik i działacz, którego właśnie działania zapobiegające i edukacyjne stanowią lwią część jego pracy trafił w sedno problemu hasłem PROFILAKTYKA NIEUSTANNIE. Dwa proste słowa zawierają właściwie wszystko co należy, co trzeba robić aby coroczne statystyki utonięć nie były tak zatrważające.  

Więcej…
 
RATOWNIK WODNY PŁYWALNI – CZYŻBY POWRÓT?
czwartek, 13 października 2022 07:38

paip WOPR picSpotkanie z 23 września w Termach Chochołowskich zaowocowało dalszymi pracami w zakresie ratownictwa wodnego na pływalniach. Tym razem na zaproszenie prezesa WOPR w biurze Zarządu Głównego WOPR odbyło się spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia Polskie Aquaparki i Pływalnie. Prezes Robert Hołda i Wiceprezes Zbigniew Szwarc nawiązali do zasad stosowanych na pływalniach w innych krajach europejskich. PAiP oraz WOPR podzieliły spostrzeżenie, że sytuacja, gdzie taki sam program szkolenia jest przewidziany dla ratowników pracujących na pływalniach oraz ratowników na kąpieliskach nadmorskich lub w grupach operacyjnych w działaniach powodziowych nie jest właściwy.
Zarządzający pływalniami, a jest ich w Polsce ponad półtora tysiąca, sygnalizują problem braku określenia sposobu i zasad realizacji analizy zagrożeń. Ponadto po wprowadzeniu szczegółowego wykazu dodatkowych kwalifikacji, z jakich przynajmniej jedną musi posiadać każdy ratownik wodny, zarządzający nie znajdują wśród nich żadnych, jakie z puntu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa na pływalni, przydatne są zatrudnionym tam ratownikom. Wskazują przy tym, że zasadnym byłoby odwołanie się w tym zakresie do przepisów międzynarodowych organizacji ratowniczych. Pool Lifeguard (nasz dawny Ratownik Wodny Pływalni) jaki strzeże bezpieczeństwa w innych krajach wydaje się dobrym rozwiązaniem, o którym należy pomyśleć w przyszłości.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 201

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

  

logo orlen

  

niw logo

 

logo Programu PROO

 

cmc logs

 

COLO KK

  

Niedzica log 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3